Bilişim Dünyası Mobil 30 TEMMUZ 2013 / 13:18

Vodafone 3G, 4 yaşında

Vodafone Türkiye, 30 Temmuz 2009’da faaliyete geçen üçüncü nesil mobil iletişimin yıldönümü kutluyor. Son 4 yılda “herkes için teknoloji” vizyonu ile 3G ağını yaygınlaştıran Vodafone Türkiye, Akıllı Kapsama Teknolojisi sayesinde 2G nüfus kapsama oranını ise yüzde 99’un üzerine çıkarttı. Farklı kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik veri paketleri ve her bütçeye hitap eden akıllı telefon fırsatlarıyla 4 yılda abone başına mobil internet kullanım oranı 10 katına çıktı. Bugün, 3G’nin 4’üncü yılında her iki Vodafone’ludan biri 3G abonesiyken, her 4 kişiden biri de akıllı telefon sahibi. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt, konuyla ilgili olarak şunu söyledi:

“Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 2013 yılı birinci çeyrek raporuna göre Türkiye’de 43,9 milyon 3G abonesi var. Ancak mobil internet kullanıcı sayısı halen 12 milyon düzeyinde. Bu sayılar bize bu konuda ülkemizin halen gidecek yolu olduğunu gösteriyor. Bu açığı en bariz olarak OECD ülkeleri ile yaptığımız kıyasta görüyoruz. Yine BTK raporuna göre, mobil genişbant internet yaygınlığı Türkiye’de yüzde 16,3 iken OECD ortalaması yüzde 56,6. Bu nedenle Vodafone Türkiye olarak yatırımlarımızı hız kesmeden devam ettiriyoruz. 3G’nin hizmete başladığı 2009-2010 mali yılının başlangıcından 30 Mart 2013’e kadar, 3G lisans bedeli de dâhil olmak üzere 4 yılda toplam 4,4 milyar TL yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımız ile sayısal uçurumların kapanması hedef.”

Vodafone Türkiye aboneleri dört yılda toplam 34 bin terabayt veri kullanımı yaptı. 3G üzerinden 269 milyon dakika mobil TV izledi. 3G’nin hizmete alındığı 2009-2010 mali yılı ile 2012-2013 mali yılı kıyaslandığında Vodafone’un mobil internet gelirleri tam 25 katına çıktı. Bu süre içinde mobil veri fiyatlarının daha uygun hale gelmesi ile abonelerin mobil internete yönelimi arttı. Bu sayede mobil internet kullanımı abone başına 10 kat arttı.

Akıllı telefon kullanımı artıyor

Temmuz 2010’da lanse ettiği Vodafone 840 ile Türkiye pazarını operatör markalı akıllı telefon kavramıyla tanıştıran Vodafone Türkiye, son mali yılı itibariyle abone bazındaki akıllı cihaz sahipliği oranını %25,4’lik seviyeye ulaştırdı. 2012’de hayata geçirdiği Akıllı Cihaz Akıllı İletişim Platformu A.C.A.İ.P’le abonelerinin dünya kalitesinde son teknolojilere eşit şekilde ve kolaylıkla erişebilmesini hedefleyen Vodafone, “herkes akıllı telefona sahip olabilsin” vizyonuyla hareket etti. Her bütçeye uygun, en son teknoloji akıllı telefon, tablet ve Vodemler, Vodafone’un 3G altyapısına durmaksızın yaptığı yatırımlardan güç aldı. Vodafone’un 3G hızı ve çift taşıyıcılı internet teknolojisi, ACAİP avantajlarıyla Vodafone’luların ihtiyaçlarına cevap veriyor ve onları Süper İnternet’le tanıştırıyor. ACAİP platformu, akıllı telefon seçmeyi, satın almayı ve kullanmaya başlamayı herkes için kolay, anlaşılır ve erişilebilir hale getiriyor.

 

 

 
ETİKETLER : Vodafone Türkiye