Bilişim Dünyası Mobil 24 ŞUBAT 2013 / 14:59

Vodafone için mobil ödemeler yılı: 2013

Mobil Dünya Kongresi (Mobile World Congress-MWC) için Barselona’da bulunan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve Visa Europe Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, Türk gazetecilerle bir araya geldi.

Toplantıda dünyada mobil değişim süreci yaşandığına değinen Timuray, “2013 yılında bağlı mobil cihaz sayısı insan nüfusundan fazla olacak. Mobil veri trafiği yüzde 70, akıllı telefon sayısı da yüzde 81 oranında artış gösterdi. Yaşadığımız e-dünya teknolojiyle birlikte m-dünya kavramına dönüşüyor. Biz de şirketimizde m-yaşam kavramını yerleştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Artık günümüzde mobil bir rönesans dönemi yaşandığının da altını çizen Timuray, “Bu da iş dünyasında fırsat eşitliği anlamına geliyor. İş dünyası da artık kavramların başına “m” takısı takarak daha rekabetçi olmaya çalışıyor. Sektörlerde bu değişim sürerken mobil etkisi de öne çıkacak. Gartner rakamlarına göre mobil ödeme sistemleri 2012 yılında yüzde 61 oranında artış göstermiş. Yine Gartner 2017 yılına kadar bu alanın 1 milyar dolar seviyesine yükseleceğini ifade ediyor" şeklinde görüş belirtti.

Vodafone ve Visa’nın geçen yıl da mobil finansal hizmetler tarafında bir iş birliği anlaşması yaptığını da berlirten Timuray, “Bu yıl da Visa’yla tekrar bir araya gelerek ortak bir akıl yaratıyoruz. Küresel alandaki iş birliğimizi Türkiye’ye de taşıdık. 3 Ekim’de tanıtımını yaptığımız Cep Nakit Kart kısa sürede yaygınlık kazandı. Gelecekte tüm ödeme işlemlerimizi cep telefonlarımızın içine girecek ve artık mobil bir cüzdandan bahsedeceğiz. Biz Vodafone Türkiye olarak bu yeni platforma bankaları da dahil ederek çalışmalarımıza dahil ediyoruz. Önümüzdeki dönemde de Vodafone Türkiye olarak tüm bankalarımızın dahil olduğu sistemi küreselden getirdiğimiz gücümüzle duyuracağız” dedi.

İlk proje Türkiye’de
Ödemelerin geleceğinin mobilde olduğunu vurgulayan Visa Europe Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Bölge Genel Müdürü Berna Ülman ise şunları söyledi:
“Visa Europe olarak MWC’ye katılmış bulunuyoruz. Bu yıl her zamankinden daha güçlü bir şekilde etkinlikte yer alıyoruz. Son derece ilham verici yeni teknoloji ve çözümlerimizi tanıtacağız. Barselona bizim için çok önemli bir şehir zira ilk projemizi Barselona’nın komşusu Sitges bölgesinde gerçekleştirdik. Vodafone ile iş birliğimiz küreselde çok başarılı ama Türkiye’deki Cep Nakit Kart operasyonumuz da dünyada ilk defa Türkiye’de başlatıldı ki bu da bizim için çok önemli.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics