Dosya MWC 2017 19 MART 2017 / 06:30

​Ekonomide olduğu gibi iletişimde de yeni bir devrim zamanı!

MWC 2017; yeni mobil cihazların tanıtıldığı, 5G ekseninde hedeflerin paylaşıldığı, mobil sektörünün dışında inşaat, otomotiv gibi farklı sektörleri buluşturan, giyilebilir teknolojilerden VR ve AR yetkinliklerine uzanan geniş bir kapsamı katılımcılarına sundu.

Dünyanın git gide bağlantılı bir hale geldiği bu yılki WMC’de açıkça görüldü. Ama bu bağlantı ekosistemine katılması gereken daha milyarlarca nesne var. Bu arada, bağlantı kalitesinin seviyesi de önemini artırıyor. 4G-4.5G-5G üçgeninde operatörler, kamu ve cihaz üreticilerinin küresel bazda atacakları adımlar bu yönüyle artık daha da kritik olacak. Çünkü her bir G bağlantısında bile dünyanın farklı ülkelerinde farklı şehirlerinde vaat edilen ile ulaşılabilen hızlar arasında farklar var.
 
Gereklilikleri göz ardı etme lüksü yok
 
Yine yaklaşık 100 bin ziyaretçiyi ağırlayan MWC 2017, cihaz üreticileri, farklı sektörlerden şirketler, yazılım ve uygulama sektöründen gerek köklü şirketleri gerekse girişimcileri buluşturdu. Birçok katılımcıya göre, önceki yıllara göre daha belirsiz olan ‘5G’ tanımı, bu yıl tüm sektörler için daha net tanımlara kavuştu. Bu yönüyle MWC 2017; farklı ülkelerden kamu sektörü temsilcilerini, operatörlerden ağ ve güvenlik çözümleri üreticilerine, veri depolama çözüm sağlayıcılarına uzanan bilişim ve telekom sektörü temsilcilerinin çok daha yoğun görüşme trafiğine, işbirliği fırsatlarını analiz ettikleri toplantılara ev sahipliği yaptı. Ağ çözümleri geliştiren şirketlerin entegre yapılarına ilgi bu nedenle, yani 5G ve gereklilikleri ile öne çıktı.
 
Ülkeler arasında işbirliği fırsatları
 
Sonuçta her bir katılımcı ülke bazında operatörlerin ve telekom şirketlerinin, kamu yönetimlerinin 5G yatırımları için para harcamaya, yatırım planlamaları yapmaya ne kadar hazır olduğunu görmek adına da MWC 2017 önemli bir fırsat yarattı. Etkinlik kapsamında yorumlarını dinlediğimiz bazı analistlere göre, bu etkinliğin hemen ardından farklı yatırımlar için kolların sıvanmasını beklememek gerek. Bunun yerine tüm sektör paydaşları hem stratejik işbirliklerine sıcak bakacak hem bütçe yapıları ve yatırım maliyetlerini göz önünde bulunduracak hem de, belki hiç olmadığı kadar kapsamlı analizlerle gereksiz veya atıl yatırımlar yapmak yerine mümkün olan en doğru hamleleri yapmaya çalışacak. Ülke bazında gelişecek, beraberinde ülke ekonomisine ve iletişim sektörünün bütününe kazandırma potansiyeli olan işbirliklerinde 5G, belirleyici bir rolde olacak. 
Dosya haberimizde gerek uluslararası gerek ulusal BT ve iletişim şirketleri ile yaptığımız görüşmelere ulaşabilecek, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile Türkiye standında yer alan şirketlerimizin yorumlarını görebileceksiniz.
 
ETİKETLER : 1114 MWC 2017;

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics