Dosya MWC 2017 19 MART 2017 / 16:13

50’inci yaş, yeniliklerle zenginleşiyor

Netaş, bu yıl WMC’de kendi bünyesinde geliştirdiği ürün ve çözümleri ziyaretçilerle paylaştı. Siber güvenlik ürünü başlığında geniş bir portföyle ‘NOVA’ başlığında farklı ürünleri pazara sunabilen Netaş, bunun yanında servis başlığındaki yetkinliklerini de gösterdi. VIO isimli video iletişim ortamı çözümü ile farklı dikey sektörler hedefleniyor. Bunlar gibi markalı birçok ürünlerini WMC’de paylaştıkları bilgisini veren Netaş CMO'su Selcan Taşkıran, zirveyi şu sözlerle değerlendirdi:
“Kendi ürünleri de olan ve uçtan uca hizmet veren bir sistem entegratörü olarak hem hizmetler hem spesifik ürünler tarafında çalışmalarımızı tanıtmak istiyoruz. Enerjide geliştirdiğimiz NEOS ürünümüz üzerinde daha fazla geliştirme yaparak onu buluta taşıdık. IoT tarafında yaptığımız çalışmaları da ürünleştiriyor, çözümlerimizi ziyaretçilere detaylı olarak tanıtıyoruz. Netaş’ın 50’inci yılı, bu nedenle bizim için önemi büyük. WMC; B2B bir yapı ve sadece stand açarak birilerin gelmesini, onlara çözüm anlatmayı beklemek imkansızı beklemek. İki binden fazla firma arasından sivrilebilmek şart. Bu yıl burada çok daha iyi ve daha başarılı olduğumuza inanıyoruz. Çünkü firmalarla önceden bağlantılar kurmuştuk. Böylece zamanlaması belli toplantılarımız var. Özellikle uluslararası pazarlarda birlikte çalıştığımız müşterilerimizle burada toplantıları yapmak verimli oluyor. Türk müşterilerimizi de burada görüyoruz. Sonuçta buraya önceden bağlantılar kurarak gelmek gerek. VoIP konusunda 2007 yılında Nortel’in mükemmeliyet merkezini getirmiştik ve bu konuda dünyanın önde gelen firmalarından biriyiz. Böyle olunca, VoIP treninin her vagonunda neler olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle NOVA güvenlik ürün ailemiz gerçekten kaçağı olmayan bir ürün.”
 
Yerli teknoloji hamlesi gurur veriyor
Netaş CEO'su C. Müjdat Altay da, WMC adına kendileri için önem taşıyan başlıkları paylaştı. Bunlardan ilki Aselsan, Argela ve Netaş tarafından hayata geçirilen Türkiye’nin ilk yerli LTE baz istasyonu projesi ULAK’ta satışa ilişkin işbirliği sözleşmelerinin WMC’de imzalanması. Böylece üç operatör de 250’şer baz istasyonunun siparişini verdi ve Müjdat Altay, “Bu tarihi bir an” sözleri ile tanımladığı çalışmayı şöyle anlattı:
“Bu, yerli Ar-Ge’yi kullanmak adına önemli bir adım. Bu zirvede imza atılması, kamudan yetkili isimlerin de söz konusu törene katılımı bizi çok mutlu etti. Telekom alanında yıllar önce kırsal santrallar, güç sistemleri gibi birçok ürünle yerli üretimi artırmış, ülkemize önemli döviz tasarrufu imkanı sağlamıştık. Bu kırsal santral hamlesi bittikten sonra yerli ürün satımı olmadı. Ama şimdi ULAK yeniden doğuşun müjdecisi. Bu anlaşmayı ve işbirliğini çok önemsiyoruz. Türkiye’nin bir bütün olarak Ar-Ge yetkinliği ve istihdamı adına bu çok önemli. Netaş da ‘80’li yıllarda başlattığı Ar-Ge hamlesini 1996 yılında tam entegrasyona kadar taşımıştı. Şimdi de Netaş’ın da içinde yer aldığı bir konsorsiyum, yerli teknoloji üretim hamlesini yeniden başlatmış oldu.”
 
Yeni teknolojiler ve entegrasyon fırsatları
Müjdat Altay’ın dikkat çektiği ikinci önemli etkinlik, akıllı şehirler üzerine İSBAK ile imzalanan anlaşma. Bu anlaşma ile Netaş için yepyeni bir ufuk açıldığını, dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul odağında çok anlamlı bir beraberliğin başladığını vurgulayan Altay, zirvedeki konumlarını şu sözlerle anlattı:
“Üçüncüsü; bizim için bu fuarın üç yönü var. Birincisi, biz 12 ay boyunca birçok firmayla yazışıyoruz, ama görüşme ve buluşma noktası burası oluyor, standımız hiç boş kalmıyor. İkincisi burada bu etkili standı görenler de ziyaret ediyor ve verimli görüşmeler gündeme gelebiliyor. Üçüncüsü, biz buraya her zaman yetkin bir mühendis ekibiyle geliyoruz. Etkinlikte yer alan 2 bini aşkın firmayı buraya gelmeden önce tespit eden mühendislerimiz, hangi firmalara gideceklerini belirliyor, burada o firmaları ziyaret ediyor, yeni teknolojilerin var olan çözümlerimize nasıl entegre edilebileceğini ele alıyorlar. Fuar sonrası da hep birlikte bu görüşmeleri ele alıyoruz.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics