Dosya MWC 2017 19 MART 2017 / 14:02

Lokasyon bilgisi ve navigasyonun önemi daha da artacak

2000 yılında kurulan ve konuma dayalı teknolojiler üzerinde çalışmalar yapan Infotech, İTO ile geldiği MWC’de ‘Türkiye’ standında yerini aldı. Konuma dayalı teknolojilerde yazılım platformunu ve bu teknolojinin gerektirdiği veriyi ürettikleri bilgisini veren Infotech CEO'su Ali Ufuk Peker, şu detayları paylaştı:
Harita verisini biz üretiyoruz ve Türkiye’de TomTom’un üreticisiyiz. Bunu da değişik ve kurumsal teknoloji gerektiren uygulamalarda kullanıyoruz. Bunlardan biri araç takip ve yönlendirme sistemleri, ayrıca operatörlerin mobil servisleri. Üç ülkede 6 operatör müşterimiz. Araç takip ve navigasyon ürünlerimiz var. Zırai, esnaf paketi gibi değişik bilgi servislerini de sunuyoruz. İkinci konu özel sektörün harita bazlı sistemleri ve burada da bankalar ve sigorta şirketleri müşterimiz. 100’e yakın müşterimiz var özel sektörde ve bunların 15’i banka, 13’ü sigorta şirketi. Lokasyon bilgisinin araçlar ve akıllı araçlarda kullanımı ise üçüncü konu ve burada yoğun Ar-Ge çalışmalarımız var. Fiat ile bir çalışma tamamladık, şimdi de Horizon 2020 kapsamında yine Fiat ile bir proje üzerinde çalışıyoruz. Hedef; yüksek doğrulukta uydu konumlama yazılımı geliştirmek. İşin harita ve lokasyonla ilgili bölümünü, yani donanım hariç taraflarını üstleniyor, bu konuda da önemli bir Ar-Ge yatırımı yapıyoruz. Tüm bunların altında ise Location Box isimli platformumuz var.”
İTO desteği ile WMC’de yerini alan Infotech, bu etkinliğe daha önce de katıldı ve gerek Türkiye’deki operatörlerle gerekse civar ülkelerle çalışmalar devam ediyor. Etkinlikte yer alan ‘Türkiye’ bölümünün yetkinliğine dikkat çeken Infotech Kanal ve Ürün Geliştirme Direktörü Murat Duman, etkinlik performansını şu sözlerle anlattı:
“Tek tek ülke gezmek yerine, bu zirvede gerekli bağlantıları kurma ve geliştirme imkanına sahibiz. Bu nedenle çok etkili bir platform. Ziyaretçiler de bizi ve diğer Türk firmalarını tanımaktan memnun oluyor. Zirvede lokasyon bazlı servis firması da fazla yok. Oysa zirvede öne çıkan akıllı araçlarda lokasyon istemleri de gömülü. Bu yönüyle birçok sektör için konum bazlı çözümler bir gereklilik halini alıyor ve bizim gibi firmalara önemli fırsat doğuyor. Sonuçta daha hızlı hareket edebilmek için bizim gibi yetkin KOBİ’lerle iş yapmayı tercih ediyorlar. Bu arada, navigasyonda detayların önemi ve gerekliliği de artıyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics