Dosya MWC 2017 19 MART 2017 / 16:00

Rekorlar, yenilikler ve hedefler buluştu

Vestel, MWC’de 4’üncü kez yerini aldı. Akıllı telefon Venus’ün yeni segmentinin ilk ürünü ve Vestel- Young Guru Academy (YGA) işbirliğiyle geliştirilen dünyanın en teknolojik akıllı bastonu WeWALK başta olmak üzere, yeni teknolojiler ve ürünler uluslararası teknoloji dünyasına tanıtıldı. YGA mühendisleri ile birlikte Vestel’in tasarım, Ar-Ge, Ür-Ge ve üretim desteği ile hayata geçen WeWALK yakında Vestel markasıyla piyasaya sunulacak. Vestel’in standında 504 adet Venus’ün bir araya getirilerek oluşturulan telefon duvarının da ‘dünyanın en büyük akıllı telefon duvarı’ olarak Guinness Rekor’u kırdığı bilgisini veren Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, “Vestel’in standını ziyaret eden Guinness jürisi, rekoru tescilledi. Bir önceki rekor ise 400 telefonla kırılmıştı” dedi ve şu detayları paylaştı:
“Kapsamlı bir çalışma ile 3.6 metre eninde ve 1.9 metre uzunluğundaki Venus telefon duvarının özelliği 504 farklı ekrana verilen görüntü ile bütünleşik bir görüntü elde edilmesi. Dünyanın bu en büyük telefon duvarının yapımında kullanılan Vestel V3 5570, 5.5” Full HD IPS ekranı ile full HD kalitesinde görüntü sunuyor.”
Zirvenin lokasyonu konusunda “Gönül ister ki İstanbul veya İzmir’e gelsin. İki şehre de çok yakışır” diyen Turan Erdoğan, MWC 2017’de sundukları yenilikleri şöyle anlattı:
 
Kimseyi mobil telefonsuz bırakmıyoruz
“Zirve çok canlı ve iş ortaklarını, regülatörleri, operatörleri, cihaz üreticileri ve yazılımcıları buluşturuyor. Mobilite başlığında ortak bir platform oluştu ve bu çok değerli. Hem yerli hem yabancı yoğunluğu öne çıkıyor. En yeni ürünümüz Venus Z10’u tanıtıyoruz. Mobilde kategorileşmeye gittik. V seviyesi orta segment, Z serisi de üst segmentimiz. Bu kategoriyi devam ettireceğiz. Pazar paylarımız gelişiyor ve Türkiye pazarında bu seri ile önemli bir noktaya geliyoruz. Operatörlerin hepsi ile çalışıyoruz. Bayi kanalımız da gün geçtikçe kuvvetleniyor. Ayrıca tekno marketler ve perakende marketlerinde de varız. Bu alanda büyüme hızının ivmelenerek devam edeceğini düşünüyoruz pazar payımız nezdinde. Kanal yapımız tamamlandı, yani tüm kanallarda varız. Venus’le geliştirdiğimiz bir güven üssü de var. Bunlar İstanbul, Ankara ve İzmir’de ve herhangi bir arıza durumunda sözümüz var, 1 saatte yapıyoruz. Bu hamlemiz sosyal medyada yayılıyor. Bunun dışında, zaten 400’e yakın servis teşkilatımız var. Cep telefonlarında tamir ve bakım hızı çok önemli. Çünkü insanlar bu cihazlardan 1 saat bile ayrılmak istemiyor. Bu nedenle güven üssünde mobil telefonu maksimum 1 saat içinde tamir edip veriyor, güven üssü olmayan noktalarda da servislere getirilen cihazları yapılabiliyorsa hemen yapıyor, ama yapılamıyorsa yeni bir mobil telefonu veriyoruz. Kişi de ürün tamir olana kadar bu yeni telefonu kullanıyor, tamir işlemi yapıldığında bunu iade ediyor. Yani kimseyi mobil telefonsuz bırakmıyor, böylece servis teşkilatımızda diğer markalarda olmayan bir yapıyı kurguluyoruz.”
Vestel, MWC standında akıllı ev IoT çözümlerini de sergiledi. Vestel olarak önemli büyüme alanı olarak gördükleri akıllı evler, akıllı şehirler, akıllı aydınlatmalar, akıllı ev cihazları gibi başlıklara dikkat çeken Turan Erdoğan, “Elektrikli otomobil şarj cihazımızı IFA’da sergilemiştik ve bütün akıllı ödeme sistemlerine cevap verebilen bu yapıda ilk siparişlerimizi Almanya’dan aldık” bilgisini verdi. Erdoğan, hedefleri ve stratejileri hakkında da şunları söyledi:
 
Akıllı evlere yönelik talep büyüyecek
“Mobil teknolojilerin Vestel’in gelecek planlarında çok önemli bir yeri var. Akıllı cihazlar, smart home ve her türlü akıllı cihazın yanında, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ışığında zeki mimari ön plana çıkacak. Vestel Ventures isimli ayrı bir yatırım şirketimiz var ve mobil teknolojiler ile ilgili alanlara yatırımlar yapıyor. Orada 7 girişime ortak olduk. Akıllı baston bunun bir örneğini ortaya koydu ve geleceğin teknolojilerinde Vestel önemli bir oyuncu olacak. Akıllı ev konseptini 4 yıldır, ama sürekli geliştirerek sunuyoruz. Artık akıllı şehirler belediyelerin de gündemine girdi. Belediyelerle çalışmalarımız var. LED aydınlatmalar üretiyoruz. 2018 yılı sonunda sokak aydınlatmaları LED’e dönecek, sensörlerle, Wi-Fi üniteleri ile tüm şehrin trafiğinden hava durumuna kadar akıllı aydınlatmalarla her türlü ayarlamayı yapacak, bilgileri isteyenlerle paylaşacaksınız. LED odağında bizim çözümlerimiz hazır. Ayrıca bunlar artık çok pahalı çözümler de değil. Bu konuda görüştüğümüz belediyeler var. Yakında bunların bazılarını açıklayacağız. Yeni kurulan bir şehrin baştan akıllı olması çok önemli. Müteahhitlere diyoruz ki, tüm beyaz eşyaları benden al, çamaşır makinesi, buzdolabı, klima, fırın, cep telefonu birbiri ile zaten konuşuyor. Sana merkezi bir gateway takayım, hatta isterseniz akıllı aydınlatma da yapayım, yaptığın 500 konuttan 100 tanesi için bu cihazları benden al, cüzi bir bedele sana bu akıllı ev konseptini sunayım. Akıllı dairelere yönelik satışlarla giderek daha fazla ev akıllı hale gelecek. Talep de özellikle yeni nesil ile birlikte artacak.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics