Dosya Nesnelerin interneti ve M2M 20 AĞUSTOS 2016 / 16:10

Nesnelerin interneti artık gerçek anlamda başlıyor

Çevremizdeki birçok cihaz ve eşya nesnelerin interneti sayesinde birbirleriyle iletişime geçebilme özelliği kazanırken aynı zamanda günlük yaşamımızı da kökünden değiştiriyorlar. Artık sensörler ve kablolu - kablosuz bağlanabilirlik özellikleriyle donatılmış nesneler her yerde. Uzmanların tahminlerine göre 2020 yılına geldiğimizde tam 50 milyar makinenin “çevrimiçi” olacağı tahmin ediliyor. Bu rakam, Facebook’un aylık aktif kullanıcı sayısının 30 katı. Belki de insandan çok makinenin çevrimiçi olduğu bir günü bile görebileceğimiz söyleniyor. Geliştirilen yeni cihazlar son kullanıcılara çeşitli kolaylıklar sağlarken, iş yapış şekillerini değiştiriyor, üretim bantlarını yeniden şekillendiriyorlar. Günümüzde, önceden hiç görülmemiş bir hızla gelişen cihazlar arası etkileşim ile Endüstri 4.0 devrimi yaşanıyor. Bu devrimde ise veriyi doğru analiz eden, kullanıcı arayüzü ve deneyimine odaklanan şirketler öne çıkıyor.
Dördüncü sanayi devrimine hem şirketlerin, hem de bireylerin hazır olması gerekiyor. İleride işletmeler, sektör ya da coğrafya ayrımı yapmadan, çok daha dijitalleşecek. Robotlar daha marifetli ve mobil bağlantılı hale gelecek, çevreyi daha iyi algılayacak. Yalnızca fabrika imalathanelerinde değil, depolarda, antrepolarda ve perakende satış yerlerinde boy göstermeye başlayacaklar.
 
ETİKETLER : 1085
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN