Dosya Nesnelerin interneti ve M2M 20 AĞUSTOS 2016 / 06:00

Veri üretimi tırmanacak

Son 20 yılda internete ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak veri üretim hızı oldukça arttı. Hatta veri depolama sistemleri üreticisi Seagate’in Türkiye Sorumlusu İlknur Baydak’ın verdiği bilgilere göre, 2016 yılında dünya, depolayabileceğimizden çok daha fazla veri üretecek. Araştırmaların da bu artışı açıkça ortaya koyduğunu vurgulayan İlknur Baydak, IDC’nin küresel araştırma sonuçlarını örnek gösterdi: “2013-2020 yılları arasında üretilecek veri miktarı 44 Zettabayt’a ulaşacak. Bu rakam, şimdiye kadar üretilen tüm verilerin 10 katı büyüklüğünde.”
4. Sanayi Devrimi olarak tanımlanan Endüstri 4.0 ile birlikte, Baydak’a göre, gelecek 5 yılda 50 milyar makine birbirine bağlanacak, sanayide ve günlük hayatta, her an her saniye veri üretilecek. Böylece makineler arası iletişimin artmasının da etkisiyle, üretilecek veri miktarı da tahminlerin kat be kat üzerine çıkabilecek. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN