Netsis 01 NİSAN 2013 / 15:25

Netsis - Weber B2B Projesi Fransa’da örnek iş modeli oldu

Weber Türkiye ve Netsis’in işbirliği ile uygulanmaya başlanan proje, Saint-Gobain Weber Türkiye’nin Fransa’da bulunan Merkezi tarafından örnek iş modeli olarak takibe alındı. Weber, Netsis işbirliğindeki çevreci yapılanması ile zamandan da tasarruf sağlıyor.

Saint-Gobain Weber, Saint-Gobain grubunun endüstriyel harçlar alanında 42 ülkede birden faaliyet gösteren köklü şirketlerinden birisi. 1927 yılında kurulan Weber bugün seramik yapıştırıcıları pazarında dünya lideri. Weber’in seramik yapıştırıcıları ve derz dolgularından dış cephe boya ve kaplamalarına, dış cephe ısı yalıtım sistemlerinden su yalıtım ürünlerine, tamir-tesviye ürünlerinden iç cephe boyalarına kadar uzanan oldukça geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor.

Türkiye’de bulunduğu 12 yıllık sürecin tamamında Netsis ile işbirliği yapan Weber, 2009 yılının ikinci yarısında B2B uygulamalarına geçiş çalışmaları başlattı.Weber’e özel olarak Netsis tarafından geliştirilen proje B2B ve B2C olmak üzere “W-Bayi iletişim sistemi” ve “W-puan kazanç sistemi” adları altında iki ayrı hizmeti içeriyor. Weber ile çalışan bayiler bu sistem sayesinde ürün, hizmet, sipariş ve sevkiyat bilgilerine kolayca ulaşabiliyorken, ustalar da Weber ürünlerini tercih ederek kazandıkları hediye puanlarını takip edebiliyorlar. Sistem kullanımı, zamandan tasarruf sağlarken, ürün seçimleri, kullanım sıklıkları gibi çeşitli veriler elde edilmesine de olanak tanıyor. Mart ayında hizmete sunulan sistem, kullanıcılarına karşılıklı olarak fayda sunuyor.

Netsis işbirliği ile geliştirilen sistem hakkında bilgi veren Saint-Gobain Weber Satış Direktörü Osman İlgen şunları söyledi:
“İş ortaklarımızla kurduğumuz iletişim ve onlara sunduğumuz hizmetin kalitesi bizler için hayati önem taşıyor. Bu sistem sayesinde iletişim ve iş akışlarımızda ciddi bir iyileştirme sağlamış olduk. Sipariş yoğunluğu olan dönemlerimizde tüm bayilerimizin irsaliye ve fatura bilgisi, sevkiyat bilgisi, açık hesap ve cari hareket dökümü sorgulamalarına aynı anda çözüm sunabiliyoruz. Sisteme kayıtlı tüm Weber bayileri aynı anda birçok bilgiye herhangi bir bürokratik engele takılmadan ulaşabiliyor ve rahatlıkla siparişlerini verip takibini yapabiliyorlar. Bizimle çalışan bayilerimiz bu sistem sayesinde, 7/24 haftanın her günü sipariş ve stok durum raporunu, cari hesap ekstrelerini, çek-senet tahsilatlarını kontrol ederek, güncel borç bilgilerine ulaşabiliyor, hesaplarını düzenleyip ödemelerini planlayabiliyorlar. Ustalarımız ise aldıkları ürünlerden kazandıkları hediye puanlarının takibini yapabiliyor, sistemden hediye seçerek sipariş verebiliyorlar.” 2010 yılı Mart ayında hizmete sunulan sisteme ilginin yüksek olduğunu belirten İlgen, “Mart ayından beri W-Bayi iletişim sistemine 600 civarı Weber bayisi, W-puan iletişim sistemine ise, 360 bayi, 3 bin 500 alt bayi ve 10 bine yakın usta kayıt oldu” dedi.

[caption id="attachment_37674" align="alignright" width="280"] Weber Satış Direktörü Osman İlgen[/caption]

B2B projesinin arttırdığı hizmet kalitesinin yanı sıra şirket personeline de zaman tasarrufu sağladığına dikkat çeken Weber Satış Direktörü Osman İlgen;
“Bu proje ile çevremize de katkı sağlamış oluyoruz. Weber çalışanları ve bayileri faks kullanımını çok ciddi oranda azalttı. Her ay 600 bayimize en az bin 800 sayfa, ilgili onay çıktıları da göz önüne alındığında 3.600 sayfaya yakın faks çekiliyordu. Bayilerimizin de kullanımı, geri dönüşleri eklendiğinde bu oran daha da artıyordu. Şu anda aylık olarak 5 bin adetten fazla kağıt tasarrufu yapıyoruz” dedi.

Müşteri odaklı altyapısı ile hizmet kalitesini arttıran, zaman tasarrufu ile daha verimli bir çalışma ortamı sunan ve düşürdüğü kağıt tüketim oranıyla çevreye katkı sağlayan bu ayrıcalıklı proje, Saint-Gobain Weber’in Fransa’daki merkezi tarafından da örnek iş modeli olarak takibe alındı.

B2B uygulamasıyla uzun vadeli ve sağlam bir iletişim alt yapısı kurmayı hedeflediklerini kaydeden İlgen, “Önceliğimiz birinci aşamada bulunan fonksiyonların verimli bir şekilde kullanımını arttırmak ve bu kullanım alışkanlığını maksimum sayıya taşımak. Ancak elbette ikinci aşamada hedeflediğimiz yeni fonksiyonlar var; öncelikle bayilerimizin hizmet ve servis anlamında kullanabileceği ve işleri ile ilgili süreçleri de içine alan uygulamaları hayata geçirmek istiyoruz. Anket ve memnuniyet formları içeren, Weber ürünlerini kullanarak teklif formu oluşturulabilen ve benzeri pek çok ilave hizmet sunacak bir gelişim planlıyoruz” dedi.

Netsis’in proje sürecini de çok olumlu değerlendiren İlgen, sözlerini şöyle tamamladı: “Netsis projenin bütün süreçlerini ve karar verme noktalarını Weber proje grubu ile belirledi. Bu süreçlerin gerçekleşmesinde ve projenin bütününde her iki ekibin de uyum içinde çalışması ve terminlere uyması başarıya ulaşmada önemli bir rol oynadı. Kullanıyor olduğumuz işletim sistemi ile uyumun sağlanması sürecinde Weber merkez bilgi işlem departmanı ile iletişime geçilmesi ve projenin bir fazının beraber yürütülmesi gündeme geldi. Bu baştan planlanmamıştı. Bu süreçte proje durma noktasına kadar geldi. Her iki ekibin konuyu ele alış şekli ve uzmanlıkları sayesinde bu kritik nokta çözülerek proje hayata geçti. Bu vesile ile proje grubuna bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.”
ETİKETLER : Netsis Weber

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics