Dosya Network ve Sistem Yönetimi Özel Dosyası 09 EKİM 2016 / 08:55

​Geleceğin ağlarının vazgeçilmezi SDN

Şebeke ağlarını bilişim dünyasının otobanları gibi değerlendirmek gerekiyor. Her geçen gün CPU hızları, saklanan veri miktarı, uygulamalar ve hepsinden de önemlisi son kullanıcıların beklentileri artıyor. Tüm bunlara bağlı olarak da şebekeler siber saldırılara daha fazla maruz kalıyor. Tüm bu karmaşa içinde ağ yapılarının standartlara uygun, ölçeklenebilir, güvenli, esnek  ve kolay yönetilebilir olması gerektiğini belirten Brocade Ülke Müdürü Feyyaz Atalay, şu bilgileri verdi:
“Bu özellikler hem standartları belirleyen kurumların hem de son kullanıcıların olmazsa olmaz istekleri. Bu nedenle yeni arayışlar bir süredir meyvelerini verdi ve OpenDaylight (ODL) gibi konsorsiyumlar ön plana çıkarak SDN (Software Defined Networks) standartlarını netleştirip uygulamaların beklentilerini karşılayacak hale geldi. Bu çalışmaların ikinci bir meyvesi ise yazılım temelli güvenlik duvarı, router ve ADC gibi uygulamalar pazarda yerlerini aldılar ve özellikle servis sağlayıcılar arasında yoğun şekilde kullanılmaya başlandılar. Biz Brocade olarak her iki alanda pazarın isteklerini yönlendirmek, beklentilere cevap vermek ve çözümler üretmek için tüm dünya da ve özel olarak da Türkiye de yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Son kullanıcılar da bugünkü değil gelecekti ihtiyaçları göre  tercihlerini ortaya koymalı, şayet önlerini göremiyorlarsa da en azından standartlara uygun ve üretici bağımsız çözümleri tercih etmelidirler.”
Ağ teknolojilerindeki gelişmeler konusunda da Atalay, şunları kaydetti: “Her şeyden önce artık şebekenin aklı, merkezi bir yerde toplanmaya başlıyor, bunun örneklerini de SDN ile görüyoruz pazarda. Eskiden uygulamadan habersiz olan ağlar ve ağ yönetimleri artık ‘appliıcation aware’ davranmakta ve gerekli yönlendirme  ve önceliklendirmeyi buna göre yapmakta. ODL tabanlı SDN kontroller üzerinde hergün yeni bir uygulama duyurusu yapılmakta ve artık ağ yöneticileri ağlarında trafiği daha rahat görebilmekte ve kontrol edebilmekte. SDN artık tüm dünyanın kabul ettiği bir standart oldu. Eskiden sadece sunucu ve depolama sanallaştırılırken artık ağlar da sanallaştırılıyor ve bunun yolu da SDN’den geçiyor. Bu nedenle SDN geleceğin ağlarında vazgeçilmez bir öğe olacaktır.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics