Dosya Network ve Sistem Yönetimi 22 ARALIK 2014 / 13:10

Yazılım Tanımlı Ağlar yönetimi kolaylaştırıyor

Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler ve mobil cihazların yaygınlaşması sonucunda ağa bağlı cihazların sayısı inanılmaz bir şekilde arttı. Artan cihaz sayısı da doğal olarak ağların yönetimini karmaşıklaştırırken güvenliğin daha fazla ön plana çıkmasına neden oldu.

Bundan çok değil 10 - 15 yıl önce ağa bağlı cihaz sayısı çok fazla değildi. Hatta küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyük bölümünde çalışanların kullanabileceği ağa bağlı ortak bilgisayarlar olurdu. Günümüzde ise ağa bağlı cihazların sayısı inanılmaz bir şekilde arttı. Artık her kullanıcının birden fazla cihazı bulunuyor. Hatta bazı kullanıcıların şahsi telefonları da işin içine girdiğinde sadece bir kullanıcının 2 akıllı telefon, bir tablet ve bir dizüstü bilgisayar olmak üzere 4 adet belki daha fazla cihazı olabiliyor. Yakında akıllı saatler, ağa bağlı kahve makineleri gibi cihazlardan dolayı cihaz sayısı daha da artacak.  Bu da ağların ve altyapıların daha da karmaşık bir hale gelmesine neden olacak. Artan cihaz sayısının bir diğer etkisi de elbette güvenlik. Kullanıcıların kendilerine ait cihazları getirerek şirketlerde kullanılması çok önemli bir güvenlik riski oluşturuyor.

Tüm bunların sonucunda ortaya çıkan Yazılım Tanımlı Ağlar (Software Defined Network) işletmelerin işlerini kolaylaştırıyor. Ağlara akıl, esneklik ve tek merkezden yönetilebilirlik gibi özellikler katan SDN ile yapılan değişiklikler tüm ağlarda gerçekleşiyor, iletim ölçekleniyor, yeni iş modelleri ve büyümeye katkıda bulunuyor. Daha önceki haberlerimizde de belirttiğimiz gibi her geçen gün büyüyen SDN pazarının 2018 yılında 35 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor.

 
ETİKETLER : 1001