Dosya Network ve Sistem Yönetimi 22 ARALIK 2014 / 13:10

Yazılım Tanımlı Ağlar yönetimi kolaylaştırıyor

Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler ve mobil cihazların yaygınlaşması sonucunda ağa bağlı cihazların sayısı inanılmaz bir şekilde arttı. Artan cihaz sayısı da doğal olarak ağların yönetimini karmaşıklaştırırken güvenliğin daha fazla ön plana çıkmasına neden oldu.

Bundan çok değil 10 - 15 yıl önce ağa bağlı cihaz sayısı çok fazla değildi. Hatta küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyük bölümünde çalışanların kullanabileceği ağa bağlı ortak bilgisayarlar olurdu. Günümüzde ise ağa bağlı cihazların sayısı inanılmaz bir şekilde arttı. Artık her kullanıcının birden fazla cihazı bulunuyor. Hatta bazı kullanıcıların şahsi telefonları da işin içine girdiğinde sadece bir kullanıcının 2 akıllı telefon, bir tablet ve bir dizüstü bilgisayar olmak üzere 4 adet belki daha fazla cihazı olabiliyor. Yakında akıllı saatler, ağa bağlı kahve makineleri gibi cihazlardan dolayı cihaz sayısı daha da artacak.  Bu da ağların ve altyapıların daha da karmaşık bir hale gelmesine neden olacak. Artan cihaz sayısının bir diğer etkisi de elbette güvenlik. Kullanıcıların kendilerine ait cihazları getirerek şirketlerde kullanılması çok önemli bir güvenlik riski oluşturuyor.

Tüm bunların sonucunda ortaya çıkan Yazılım Tanımlı Ağlar (Software Defined Network) işletmelerin işlerini kolaylaştırıyor. Ağlara akıl, esneklik ve tek merkezden yönetilebilirlik gibi özellikler katan SDN ile yapılan değişiklikler tüm ağlarda gerçekleşiyor, iletim ölçekleniyor, yeni iş modelleri ve büyümeye katkıda bulunuyor. Daha önceki haberlerimizde de belirttiğimiz gibi her geçen gün büyüyen SDN pazarının 2018 yılında 35 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor.

 
ETİKETLER : 1001

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN