Ocak 2013 03 OCAK 2013 / 11:11

“Bırakın çalışanlar kendi yazılım ve donanımlarıyla işe gelsin”

Şirketin CIO’su Ben Fried, çalışanların istedikleri yazılım ve donanımlarına izin verilmesi gerektiğini belirterek, “Bırakın çalışmak için ilham alsınlar” dedi.

Şirketlerin BT yöneticileri son dönemlerde çalışanların talepleri karşısında karar vermekte zorlanıyor. Bir yandan şirketin ağlarına bağlanan yabancı cihazların kontrolü, diğer yandan iş amaçlı verilerin kişisel cihazlardan çalınması riski yöneticilerin bazı kısıtlamalara gitmesine sebep oluyor. Ancak bu durum çalışanların motivasyonunu olumsuz yönde etkiliyor, şirketlerin uygun gördüğü cihazlar çalışanların günlük yaşamlarındaki elde ettiği kolay kullanımı sağlamıyor.

Google CIO’su Ben Fried konuyla ilgili görüşlerini açıklayarak, “BT ile kullanıcılar arasındaki iletişim mutlaka değişmeli. BT’nin görevi, çalışanların işlerini yapabilmeleri için gerekli olan araçları kullanmasını sağlamasıdır” dedi.

Interop konferansında konuşan Fried, Google’ın kendi içinde de çalışanların istediği işletim sistemini kullanmasına izin verdiğini, gereken -Microsoft Office de dahil- tüm yazılımların çalışanların istediği şekilde kurulduğunu dile getirdi. Şirket içerisinde Hangout video konferanslarının çok daha fazla şekilde gerçekleştirildiğini aktaran CIO, Google’da çalışan birinin standart bir telefon için talepte bulunması gerektiğini vurguladı.
“BT’de ilk yatırım maliyetinden çok destek maliyeti var”
Çalışanların evlerine iş bilgisayarlarını götürüp, önlerinde açtıklarında çalışmak için ilham almalılar diyen Ben Fried’a Google kadar geliri olmayan şirketlerin çalışanlarına ne gibi araçlar sunması gerektiği soruldu. Google CIO’su bu soruya, “Teknolojide ilk satın alma maliyetine göre destek giderleri çok daha fazla. O nedenle iyi bir cihaz alıp, uzun süre sorunsuz kullanmak daha faydalı olacaktır. Çalışanlar mutlu olursa verim artar, BT’nin iş yükü ve dolayısıyla maliyetler azalır” şeklinde cevap verdi.

Google’ın BT destek giderleri endüstri ortalamasının altında seyrediyor. Şirketin 2001 yılında 284 çalışanı varken 2011 yılında bu sayı 32 bin 467’ye yükseldi. Bu sert yükselişe rağmen BT giderleri hep ortalamanın altında kaldı. Tabii burada Google’ın çalışan tercihlerinde oldukça iyi eğitim almış, bilgisayar bilgisi üst düzeyde olan kişileri seçmesinin de elbette etkisi bulunuyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics