Ocak 2013 03 OCAK 2013 / 11:11

CIO’ların diğer yöneticilerden daha becerikli olması gerekiyor

Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış ofisleriyle Otokoç Otomotiv’in tüm BT altyapısı ve çalışanların ihtiyaçlarını karşılamak bir hayli zor görünüyor. Bu zor süreci bir de Otokoç Otomotiv Bilgi Teknolojileri ve Süreç Yönetim Müdürü Dr. Erdal Kemikli’den dinledik.

Teknolojik gelişmeler CIO’ların kendi kurumları için aldığı kararları gün geçtikçe zorlaştırıyor. Uygulamada fayda sağlayan teknolojilerin şirkete ve çalışanlara uyumu, yönetimi gibi konular CIO’ların karar verme süreçlerini uzatıyor. Hemen her sektörde benzer sorunlar yaşanırken, otomobil sektöründe gerçekleştirilen işlemlerin hızı ve karmaşası nedeniyle farklı endişeleri yanında getiriyor.

Şirket içinde hangi konulardan sorumlu olduğunu anlatarak sözlerine başlayan Otokoç Otomotiv Bilgi Teknolojileri ve Süreç Yönetim Müdürü Dr. Erdal Kemikli, “Yöneticisi olduğum BT departmanı genel merkezde, Avis, Budget, Birmot ve Otokoç olmak üzere 4 markaya hizmet veriyor. Şirketimizin tüm bilgi teknolojileri çözümlerini ve iş ihtiyaçlarını karşılayarak, süreçlerimizi geliştirecek, verimliliği artıracak projeler üretmekle sorumluyuz” dedi.

İlerleyen zamanlarda ne gibi öncelikleri olduğunu da sıralayan Kemikli, “Önceliklerimizi süreçlerimizde verimlilik artışı sağlayacak projeler, güncel teknolojik ihtiyaçlara uygun bir güvenlik ve iletişim altyapısı, mobilite ve iş analitiği şeklinde özetleyebilirim. Bu alanlardaki projeler ile halen kullandığımız ve oldukça etkin olan teknoloji portföyümüzü teknolojinin sağladığı yeni olanaklar ile güncellemiş ve şirketimizin hizmet kapasitesini yükseltmiş olacağız” şeklinde açıklamalarda bulundu.

2 bine yakın çalışan özel ERP sistemini kullanıyor
Türkiye’nin dört bir yanında bulunan birçok çalışanı bünyesinde barındıran Otokoç Otomotiv’in bu yönetim sırasında hangi çözümleri tercih ettiğini Dr. Erdal Kemikli yanıtladı:
“2 bine yakın çalışan ve Türkiye’nin değişik şehirlerindeki 123 hizmet noktası bizim için iletişimi en önemli yönetim önceliklerinden birisi yapıyor. Bu amaçla IP telefon, video konferans, elektronik posta gibi teknolojilerden yararlanıyoruz. İş süreçleri ise otomotiv perakendeciliği ve araç kiralama hizmetlerini bir arada sağlayan şirketimize özgü bir ERP sistemi ile yönetiliyor. Bu sistem ile tüm süreçlerimizin desteklenmesi amaçlanıyor.”

“Teknolojiyle yeni iş ve hizmet alanlarını yaratmaya çalışıyoruz”
Otokoç Otomotiv’de bir CIO olmanın nasıl olduğunu sorduğumuz Kemikli, şirket vizyonu ve kendi sorumlulukları hakkında bilgiler verdi:

“Şirketimizin vizyonu ‘Faaliyet gösterdiğimiz her coğrafyada ve her iş biriminde lider olmak’ Bu vizyon doğrultusunda rekabetin çok yoğun olduğu sektörümüzde CIO olarak görevim rakiplerimiz karşısında teknoloji ve inovasyon ile avantaj sağlamak ve müşterilere verdiğimiz hizmetin kalitesine katkıda bulunmak. Yükümlülüklerim sorunsuz olarak çalışan bir BT altyapısı sunulması ile başlıyor, iş süreçlerinin daha iyi modellenip yürütüleceği sistemler tasarlamaya ve teknolojinin katkıları ile yeni iş ve hizmet alanlarının yaratılmasını sağlamaya kadar uzanıyor.”

“Tüketicileşme eğilimini karşılayacak teknolojik platformlar olgunlaşmadı”
Son dönemde çalışanlar günlük hayatlarında kullandıkları cihazları iş yerinde ya da dışarıda iş amacıyla kullanmak istiyor. Bazen kullanım rahatlığı bazen de sadece tasarımı nedeniyle tercih edilen ürünler kurumlar için zorluklar yaratıyor. Peki Otokoç’ta böyle talepler BT ekibi tarafından nasıl değerlendiriliyor?
“Teknolojinin bireylerin yaşamındaki rolü son yıllarda hızla artıyor. Dolayısı ile insanların kendileri için satın aldıkları cihazları iş ortamında da kullanma talepleri gündeme gelmekte. Ben bu eğilimin kalıcı olduğunu düşünüyorum ancak bu ihtiyacı karşılayacak teknoloji platformları da henüz olgunlaşmadı.”
2012’den başlayarak tüketicileşme eğilimini belli ölçülerde destekleyecek teknolojileri aşamalı olarak kullanıma almayı planladıklarını belirten Kemikli, “Bu teknolojiler ile belirli şirket kaynaklarına şirket içinde ve dışında kontrollü olarak erişimi sağlayacağız. Halen elektronik posta alanında herkes kendi cihazını kullanabiliyor. Güvenlik yapımızı bu duruma hazırlamak için de entegre bir güvenlik yönetimi platformunu kullanıma aldık” dedi.

Otokoç çapında bir şirketin BT yatırımlarını planlama sürecini de aktaran Otokoç Otomotiv Bilgi Teknolojileri ve Süreç Yönetim Müdürü, “BT yatırım süreçlerimiz şirket genelindeki genel planlama ve yatırım süreçlerine paraleldir. Her yıl şirketimiz ve BT için uzun vadeli planlamalar yapılır. Daha sonra yapılan yıllık iş planlaması ve iş programı çalışmaları ile bir bütçe oluşturulur. Her yatırımın maliyeti ve yararları değerlendirilerek gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğine karar verilir” şeklinde konuştu.
“CIO’lar diğer yöneticilerden daha fazla beceriye ihtiyaç duyuyor”
Son olarak sektördeki diğer CIO’lara önerilerini aktaran Dr. Erdal Kemikli, CIO olarak şirketteki diğer yöneticilerde de bulunması gereken liderlik, stratejik düşünme ve iletişim gibi özellikleri taşımanın çok önemli olduğu vurguladı.
CIO’ların diğer yöneticilerden ayrılan yönlerinden söz eden Kemikli, “Tüm yöneticilerde aranan yetkinliklere ek olarak proje ve değişiklik yönetimi konularında yüksek bir beceriye sahip olma ihtiyacı ve teknoloji alanında da bilgili olmamızın gerekmesi. Tüm bu özellikleri bir arada değerlendirince CIO pozisyonuna hazırlanan arkadaşlarımızın hem liderlik hem de teknoloji konularında gelişim sağlayabilecekleri çok yönlü bir kariyer planlaması yapması gerektiğini söyleyebilirim” diyerek sözlerini tamamladı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics