Ocak 2013 03 OCAK 2013 / 11:11

Çırağan Palace Kempinski’nin 2013 BT yatırımları ile teknolojik hizmet kalitesini daha da artacak

“Günümüzde bir otel, konaklama hizmetinin yanı sıra, aynı zamanda hepimizin her yerde kullandığı şekliyle bilgiye en güvenli ve hızlı bir biçimde erişmeyi sağlamak da zorundadır.”
Toplam 313 oda ile ziyaretçilerine hizmet veren 5 yıldızlı Çırağan Palace Kempinski Istanbul aynı zamanda uluslararası toplantılara, konferanslara ve sosyal aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Çırağan Palace Kempinski’nin ileri teknoloji ile donatılmış toplantı salonlarında 10 kişiden bin kişiye kadar davetler, toplantılar düzenlenebiliyor. Biz de Çırağan Palace Kempinski Istanbul Bilgi Teknolojileri Müdürü Ercüment İnceayan ile Çırağan Palace Kempinski Istanbul Bilgi Teknolojileri biriminin faaliyetlerini ve 2013 yılı BT yatırımlarını konuştuk.
Çırağan Palace Kempinski’nin, bilgi teknolojileri altyapısından, kullandığınız bilgi teknolojileri çözümlerinden bahsedebilir misiniz? Bilgi teknolojileri çözümleri Çırağan Palace Kempinski için hangi noktalarda önem kazanıyor?
Çırağan Palace Kempinski’nin çok gelişmiş bir bilgi teknolojileri altyapısı bulunuyor. Otelimiz bir uçtan bir uca 2 km’lik fiber optik backbone üzerine inşa edilmiş, sanal mimari ile donatılmıştır. Bunun yanı sıra otelin her noktasından kablosuz ağ internet erişimi sağlanmakta ve otel güvenlik sistemleri ile korunmaktadır.

Bilgi teknolojilerinin birkaç ayağı var; misafirlerimizin otelin ve sarayın odalarıyla ortak alanlarında kesintisiz, ücretsiz kablosuz internet hizmeti almasından misafir profillerini tuttuğumuz ve misafir memnuniyetini takip ettiğimiz sistemlere, yiyecek ve içecek alanlarında kullanılan sistemlere, farklı alanlardaki operasyonlarımızın kesintisiz bir biçimde devam edebilmesi için hem personel hem de misafirlerimize 24 saat hizmet veriyoruz. Bugün, işimizin büyük bir kısmı, kullandığımız sistemler üzerinden geliyor. Günümüzde bir otel, konaklama hizmetinin yanı sıra, aynı zamanda hepimizin her yerde kullandığı şekliyle bilgiye en güvenli ve hızlı bir biçimde erişmeyi sağlamak da zorundadır.

Sektörün yapısı gereği her talebe acil ve anında müdahale yapılmasının ihtiyaç duyulduğu bir ortamda sistemlerin durmasının mevcut operasyonları aksatıp işleyiş, memnuniyetsizlik ve haliyle gelir kaybına sebep olma ihtimalinin bulunması doğal olarak belli bir stres getirmektedir ama gerekli analizi yapıp hızlı karar alarak, etkin bir çalışma ile başarı gelmektedir.

2012 yılında teknik altyapıya yapılan yatırımlarınızdan bahsedebilir misiniz? 2013’de bilgi teknolojileri ile ilgili ne gibi yatırımlar yapmayı planlıyorsunuz?
2012 yılında öncelikle bütün kenar anahtarlarımız yenilendi. Depolama ünitemizin kapasitesi yüzde 60 artırıldı. Sanal sunucu ortamımız 7 fiziksel sunucudan oluşan bir küme (cluster) ortamına taşındı. Misafirlerimizin kullandığı internet erişim altyapısı daha etkin bir kullanım için bölümlendi. Aynı anda 550 kişinin çok büyük bir toplantı sırasında sorunsuz olarak internete bağlanabiliyor.

2013 yılında ise restoranlarda kullandığımız POS sistemleri yenilenecek, servis ekibimiz siparişleri tabletler aracılığıyla alıp direkt mutfak şefine ulaştırılacak. Menülerimizi sayısal ortama geçirip maliyetlerimizi de düşürmeyi hedefliyoruz. Ağ altyapımızı, tamamıyla PCI -payment card industry- standartlarına göre yeniden yapılandıracağız. Amacımız bilgi ve ağ güvenliğimizi daha üst bir seviyeye çıkararak, PCI standartlarına erişmek.
Ağ hızımızın 1 GB’den 40 GB’e çıkartılması hedeflenerek gerekli altyapı çalışmalarının projelendirilmesi hala devam ediyor. Mevcut bina içi yönlendirme sistemimizin yanı sıra, mobil yönlendirme sistemine de geçmeyi planlıyoruz. Açık alanlarda halen manuel olarak yapılan yönlendirmeler sayısal ortama taşınarak daha da üst düzey bir servis sağlamanın dışında misafirlerimizin göz zevkine de hitap edecek.

Bunların yanı sıra; internet erişim altyapımızı BGP formatında şekillendirerek, tamamiyle ISP bağımsız olarak, misafirlerimizden gelen atanmış bant genişliği isteklerine daha etkin ve düşük bir maliyetle karşılık vereceğiz. İnternet kapasitemizin büyük bir kısmını direkt Frankfurt çıkışlı yapıp, misafirlerimize kendi evlerindeki gibi yüksek hızlı, kesintisiz internet erişimi sağlamayı hedefliyoruz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics