Ocak 2013 03 OCAK 2013 / 11:11

Lojistikte an be an takip farkı

Bulut teknolojisine geçişini yapan Tempo Lojistik’in 2013 yılı BT yatırım gündeminin ilk sırasında mobilite var.

Uçtan uca BT uygulamalarının en hayati önem taşıdığı sektör şüphesiz lojistik. Bu gerçeğin bilincinde hareket eden Tempo Lojistik, 2013 yılında da bu konuda çalışmalarına aynı hızda devam edecek. Tempo Lojistik Bilgi İşlem Sistem Yöneticisi Serkan Selvi, BT donanımları ve sistem altyapısı ile ilgilendiğini belirtirken, BT kanadındaki önceliklerini de donanım ve yazılım altyapısının en iyi şekilde işlemesini sağlamak, günümüz teknolojilerini işe uyarlayarak ilerici çözümler üretmek olarak özetliyor.
Tempo Lojistik’te şirket departmanları arasında Exchange Mail uygulamalarının yanında, her şey yazılı ortamda yapılıyor. Selvi ayrıca, ERP altyapısı ve WMS yazılımları ile iş takibi ve süreç izlemelerinin yapıldığına dikkat çekiyor. Selvi, Tempo Lojistik’te ileri teknoloji uygulamalarını şöyle anlatıyor:

“Sistem altyapısı tamamen bulut üzerinde dışkaynak kullanılarak son derece teknolojik bir yapıda yönetilmekte. Bunun yanında iş zekâsı altyapısına önem verilmekte ve sistem verilerinin güvenliği yanında, encription (şifreleme) uygulamaları üzerine odaklanıldı. Lokasyonlarımızı yönetilebilir sayısal IP santral teknolojileri ile yapılandırıyoruz.”

BT yatırımları katma değer katıyor
Tempo Lojistik’te ‘sistem yöneticisi’ olarak rolünü Selvi, “Bilgi işlem denildiğinde, bilgi işlem ile alakalı bir talep olduğunda kapısı ilk çalınacak, telefonu ilk aranacak kişi oluyorsunuz” sözleri ile özetliyor. Görev ve yükümlülüklerde BT altyapısının sürekliliği, devamlılığı, güvenliği, geliştirilmesi, lisanslamalar, donanım ve yazılım geliştirme ve yenilemelerin yanı sıra, A’dan Z’ye tüm kullanılacak donanımları belirleyici ve bunun için de araştırmacı, yenilikleri takip edici doğru donanımları ve yazılımları doğru yerlerde kullanılmasını belirleyici olmak bu görevin de temel gereklilikleri olarak sıralanıyor. BT yatırımlarının Tempo Lojistik’te çok önemsendiğine dikkat çeken Selvi, gerek bu yıl gerekse 2013 yılında mobilite yatırımları üzerinde yoğunlaşılacağını söylüyor. Selvi, bunun yanında, yazılım tarafında performans ölçücü ve verimlilik artışını sağlayacak çalışmaların da son hız yürüdüğüne işaret ediyor. Selvi, BT uygulamalarında öne çıkan başlıkları şöyle anlatıyor:

“Gerek kurye gerek nakliye dağıtımlarında PDA sistemleri, tüm yapının akıllı bulut teknolojisi altında konsolide edilmesi, tüm Türkiye acentalardan teslim evrağı toplayarak bunu web ortamında müşterilerle eş zamanlı paylaşma ve her müşteri yapısıyla EDI data bağlantısı kurabilme noktasına ulaştık. Bu bağlamda, birçok kurumsal şirkete özel uygulamalar yapıyoruz. GPS verileri üreterek anlık ürün bilgisinin pozisyonunu paylaşabiliyoruz. Bunlara ilave olarak, çağrı merkezi hizmetleri de veriyoruz. Türkiye’nin en büyük toptancı marketi dahi çağrı merkezi hizmetini bizden aldığından, durmayan çağrı merkezlerinin sistem desteği ve geliştirilmesi de önceliklerimiz arasında.”

“En doğru yenilik, en uygun yerde olmalı”

Tempo Lojistik Bilgi İşlem Sistem Yöneticisi
Serkan Selvi

Tempo Lojistik 2012 yılında bulut teknolojisine geçişini yaptı. Selvi’nin verdiği bilgiye göre, bunun yanında tüm noktalar IPSEC bağlantılar ile birbirine bağlandı ve çok geniş bir domain çatısı kuruldu. VoIP uygulamalar da sonuçlanmak üzere. “Bunun yanında Android altyapıyı kullanan 800 civarında el terminali yeni yazılım yapısıyla yenilendi” diyen Selvi, “Web üzerinden teslim ve operasyon verileri müşterilerle paylaşılmaya başlandı. 2013 yılında iş zekâsı uygulamalarına yoğunlaşılacak ve PDA altyapısı daha da yaygınlaşıyor olacak” detaylarını ekliyor. Selvi, lojistik sektöründe bir ‘sistem yöneticisinin’ sahip olması gereken özellikleri de şöyle sıralıyor:
“Bir sistem yöneticisi tüm sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de BT altyapısının, sisteminin devamlılığı için doğru donanımları edinmeyi bilmeli. Altyapıyla birlikte şirket personeline doğru BT donanımlarını doğru yerde, doğru şekilde kullandırmalı, BT güvenliğine önem vermeli. Her çıkan yeniliği her yerde şuursuzca kullanmaktan ziyade, her yeniliği doğru yerde, doğru şekilde kullanmanın farkında olmalı.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics