Ocak 2013 03 OCAK 2013 / 11:11

Püf nokta: Şirketteki süreçleri kavramak

Gelbul Bilgi İşlem Müdürü Cenk Karabulut: “Bizler için şirketteki süreçleri iyi kavramak ve bilginin hangi arayüzlerde hangi frekansta aktığını bilmek çok önemli.

1967 yılında atık kağıtların sektöre yeniden kazandırılması amacıyla kurulan Gelbul Kağıt ve Karton, karton türleri satışından, Türkiye ambalaj ve matbaa sektöründeki en önemli oyuncuların stratejik tedarikçisi olarak yoluna devam etmiş başarılı üretim sektörü oyuncularından biri. 1988 yılında sektöründe ilk bilgisayarı bünyesine sokan şirket olan Gelbul, 2008 yılında da ERP sistemini de uygulamaya geçirmiş. Biz de Gelbul Bilgi İşlem Müdürü Cenk Karabulut ile keyifli bir söyleşi yaptık ve onun ağzından bir ERP projesinin öyküsünü sayfalarımıza taşıdık.
Sizin gibi bir işletme; hangi noktalarda bilgi teknolojilerinden etkin olarak faydalanıyor?
Üretim faaliyetlerimiz, direkt kağıt ve karton üretiminden ziyade, satılan ürünlerin sektörde kullanıma hazır hale getirilmesine yönelik işlemlerden oluşuyor. Hemen tahmin edileceği gibi muhasebe, finans ve stok yönetimi en önemli alanlar. Ayrıca sipariş yönetimi, üretim gözlem, çoklu depo yönetimi, sevkiyat takibi, müşteri ilişkileri yönetimi, iş süreçlerinin optimizasyonu diğer başlıklar arasında sıralanabilir.
Size göre son dönemde sektörünüzde öne çıkan teknoloji yatırım başlıkları ve çözümleri neler?
Merkezde ERP olmak üzere, genel sistem otomasyonunu destekleyici teknolojiler. Mobil akıllı cihazlar, Wi-Fi ekipmanlar, endüstri standartlarında 1D/2D Barkod sistemleri, Araç Takip Sistemleri, RFID ve gelişmiş depolama sistemleri.

Bir teknoloji yöneticisi olarak kurumunuzda sizden beklentiler neler?
Gelbul’un çok iddialı olduğu bir konu, sektöründe her zaman en ileri teknolojiyi kullanmada öncü olması. Bu yüzden Gelbul, sizden her zaman, en son teknolojilerden haberdar olmanızı ve en kısa sürede şirket menfaatlerine yönelik en hızlı ve en uygun çözümün gerçekleştirilmesini ister.

Sizce bilgi sistemleri yöneticileri kendilerini geliştirmek için neler yapabilirler?

Bir yönetici olarak küresel anlamda bütünletirmenizin çok ileri düzeyde olması lazım. Dünyanın herhangi bir yerindeki akademik ve teorik dokümantasyon olduğu kadar, yazılı ve görsel medyaya da çok hızlı ulaşabilmeniz gerekmekte. Yurtiçi ve yurtdışındaki çözüm ortakları ile sürekli iletişim halinde bulunmak ve kritik teknoloji hamleleri için odaklanmak gerekiyor. Çözümleri yerinde ve çalışır halde görmek size çok şey katıyor. Teknoloji fuarları, seminerler, yurtdışı tedarikçi ziyaretleri çok önemli. Şirketteki süreçleri iyi kavramak ve bilginin hangi arayüzlerde hangi frekansta aktığını bilmek de çok önemli. Bir başka açıdan söylemek gerekirse akan bilginin muhteviyatını kavramak ve ileride bu akışa nasıl katkıda bulunabilmek belki de en önemli amaç olmalı. Size göre çok basit gibi gözükebilen bir arayüz şirketinize milyon dolarlar kazandırabilir.

Değişim, anahtar kelime. Kendi içinde değişim, insanlarla beraber değişim: Toplamda, şirketin çıkarlarına yönelik hedefler doğrultusunda, etik değerlere zarar vermeden şirketi ileri taşımak. İnovasyon kelimesi, çok zikredilir oldu son günlerde. Ama emin olun, asıl olan insandır. Hangi teknolojiyi kullanırsanız kullanın, son kullanıcı sizin kültürünüzden, sizden birisidir. Yani insanları tanımak ve onların dilinden de konuşabilmek çok önemli.

Biz bilgi teknoloji yöneticilerinin paradigmaları, daha çok analitiktir. Ancak bu paradigmalar, insanlarla olan iletişimin etkin olması veya değişen dünyaya hızlıca uyum sağlayabilmek için size yetmeyebilir. Ben, 1998 yılında İTÜ Elektronik ve Haberleşme Bölümü’nden mezun olduğumda mesleğimle ilgili edindiğim bir dünya görüşü ve özgüvenim vardı. Ama gelin görün ki, yıllar geçtikçe, sosyal becerilerimin gelişmesi için bir şeyler yapılması gerektiğini anladım. Kişisel gelişim anlamında somut adımlar atmamız gerekiyor: Bu sene bitirmek üzere olduğum sosyoloji lisans eğitimine başlama kararım buna bir örnek olarak verilebilir.

Şu anda kurumunuzda bilgi teknolojilerinden faydalanarak oluşturduğunuz projeler neler?
Bizim için çok önemli olan 2008 yılı sonunda hayata geçirdiğimiz bir ERP Projemiz var. ERP projemiz, “Çok başarılı ERP Projeleri Kategorisi”ne girdi. Proje sırasında, süreç optimizasyonları ve yeniden yapılanma konusunda çok değerli gelişmeler kaydettik. Ayrıca bu projeyi bir fırsat bilip tüm bilgi işlem altyapımızı değiştirdik. Veri merkezimizi yeniledik. Sanallaştırma becerilerini, SAN ve NAS cihazlarını sistemimize kazandırdık. 10 dönümlük ardiyemizde saha otomasyonu için kablosuz bir ağ kurduk. IP kameralar ile sahadaki operasyonun merkezden yönetimini sağladık.

Mobil teknolojiler, bizim için çok önemli. 2009 sonbaharında, mevcut ERP sistemimizle tamamen entegre çalışabilecek bir platformu geliştirme kararı aldık. Bu tüm operasyonlarımızın (mal kabul, çoklu depo yönetimi, sevkiyat gibi saha operasyonları olduğu kadar ERP üzerinden herhangi bir işlemin) .NET teknolojileri ile mobil hale getirilmesine yönelikti. Tam 18 ay içerisinde tamamen kendi yazılım ekibimizle tamamladığımız proje ile az önce bahsettiğimiz bütün operasyonlarımızı bu yeni platforma taşıdık.

Bir diğer projemiz Gelbul Müşteri Erişim Noktası. 2011’de CMS altyapısı ile yenilediğimiz web sitemize müşterilerimizin güvenli bir şekilde bağlanabilecekleri bir arayüz ekledik. Müşterilerimiz buradan cari hareketlerini gözleyebiliyor, mevcut çek listesini görüp istediği çeke uzatma alabiliyor veya faturasına istinaden ödeme yapabiliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics