Ocak 2013 03 OCAK 2013 / 11:11

Veri merkezleri alanı sektörleşiyor

Sadece Hosting Genel Müdürü Selçuk Saraç: “Sektörleşme paralelinde servis kalitesi ve iş standartlarını getirecek.”

Veri merkezlerinin çok önemli görev üstlendiği günümüz iş dünyasında veri merkezleri alanı da hızlı bir büyüme gösteriyor. Sadece Hosting Şirket Sahibi ve Genel Müdürü Selçuk Saraç da, veri merkezi alanındaki son gelişmelere bakıldığında veri merkezlerinin sektörleşme çalışmalarının göze çarptığını belirtti. Bu sayede veri merkezi işletmeciliğinin, yıllardır gerek BTK tarafında gerekse iş yapılarında yan bir özellik olarak görülmekten kurtulup, bu alanda uzman ve özgün şirketlerin faaliyet gösterdiği, kendi kuralları, denetim standartları ve kalite kurguları olan bir yapıya bürünebileceğinin altını çizen Saraç, “Verimerkezi işletmecileri bugüne kadar bir internet erişim sağlayıcının veya telefon operatörünün yada yazılım şirketinin arka bahçesi olmaktan çıkarak dünyadaki standartlara eşdeğer bir yapıda gelişecekdir bunun ilk adımı olarak da sektörleşme çalışmaları devam etmektedir. Sektörleşme paralelinde servis kalitesi ve iş standartlarını getirecektir. Servis kalitesinde yine önemli noktalardan biri altyapının mühendisliği buna bağlı olarak da verimlilik noktalarıdır” diye konuştu.

Verimlilik alanında veri merkezi işletmecilerinin artan kapasite kullanımları ve iş sürekliliğindeki kritik taleplerden ötürü daha verimli ve kaliteli altyapılara ihtiyaç duyduğuna da dikkat çeken Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu noktada enerji verimliliği, kullanılan sistem verimliliği ön planda. Enerji noktasında soğutma sistemleri ve enerji besleme sistemlerinde ciddi gelişmeler yaşanmakta bu gelişmeler mevcut altyapıların yeni yatırımlar ile güncellenmesini getirmekte. Ağ tarafında da artan kapasite kullanımları ve artan cihaz-servis çeşitliliği operasyonel alanda merkezi yönetim ve tek bir platform üzerinde birleştirme çözümlerinin tercih edilmesini sağlamış durumda. Sanallaştırma ve bulut servisler alanındaki gelişmeler yine verimlilik ve operasyonel kullanımının artması ile doğru orantılı olarak servis kalitesi konularına bağlı olarak artmakta.”
SadeceHosting olarak öncelikle bir barındırma şirketi olduklarını belirten Saraç, şöyle konuştu: “Veri merkezi işletmeciliği, bulut servis sağlayıcılığı konuları şirketimizin ana iş kolu ve çekirdek iş modeli durumunda. Bu bağlamda müşterilerimizden gelecek sunucu barındırma, kabin kiralama, kafes kiralama gibi tüm veri merkezi taleplerinde yüzde 100 destek sağlayabilmekteyiz. Verimlilik alanında yeni ve sürekli genişleyen altyapı kapasitemiz sayesinde yukarıda aktardığım tüm verimlilik süreçlerinin içerisinde yaşayarak müşterilerimize kaliteli ve kesintisiz servisi rakipsiz şartlarda sağlayabilmekteyiz. Bulut servisleri konusunda SadeceHosting sanal datacenter ve sanal sunucu yapılarının yanı sıra anahtar teslimi güvenlik ve sistem yönetim hizmetleri de bünyemizde yer almakta. SadeceHosting Bulut Servisler konusunda 2013 yılı içerisinde ülkemizdeki en büyük altyapı sahipleri arasında yer almayı hedeflemekte, bu vizyon ile sadece ülke içerisinde değil, ülkemiz dışına da servis ihracatını planlamaktadır.

Saraç, sundukları hizmetlerle sağladıkları katkıyı da şöyle özetledi:
”Sunulan çözümler iş sürekliliği ve felaket senaryolarına uygunluk açısından tüm beklentileri karşılamaktadır. Bu doğrultuda kurumların BT ihtiyaçlarında zaman kaybetmelerinin önüne geçecek, asli işlerine odaklanmalarını sağlayacak şekilde servis üretebilmekteyiz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics