Ocak 2013 03 OCAK 2013 / 11:01

Yatırımların sonu gelmeyecek

BT alanında önemli ve kapsamlı yatırımlara imza atan Alternatifbank, 2013 yılında gerek banka yapısında gerekse müşteri ile bağlantı noktalarında yenilikleri hayata geçirecek.

Finans sektörü ve bankalar, Türkiye’de başarılı BT uygulamalarının da öncüsü. Alternatifbank da hayata geçirdiği yeniliklerle bu başlıkta yatırımlarını sürekli hızlandırıyor. Alternatifbank Bilgi Sistemleri Grubu’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Funda Öney, BT grubu olarak hedeflerini, ‘bankadaki iş birimlerinin ortaya koyduğu iş stratejilerine uygun projeler yaparak hedeflerine ulaşmalarını sağlamak’ olarak özetliyor. Öney eklemeden geçmiyor: “Artık daha kolay üretilen ve ürettiklerinizi daha kolay tüketiciyle paylaşabildiğimiz bir dünyadayız. Hedefimiz; müşterilerimize her noktadan ulaşıp “mutlu” bir bankacılık deneyimi yaşatmak.” Konu BT uygulamaları olduğu zaman, banka birimleri arasında aynı dili konuşmak önem kazanıyor. Öney bunu şu sözlerle anlatıyor:
“Herkesin görev alanı başka bir pencereden bakmayı gerektiriyor. BT içindeki tüm bölümlere bu açıdan farklı sorumluluklar yüklenmekte. BT grubu içindeki iletişime ve bilgi paylaşımına önem veriyor, çalışanlarımızın yetkinliklerinin artırılması amacıyla eğitimlerle onları destekliyoruz. Özellikle yöneticilerimizin belirli bir seviyede yatay bilgide de genişlemesini hedefliyoruz. Neyi niçin yaptığını kişiler bilir, ortak paydalarda buluşturulabilirse, aynı dili konuşmaları daha kolay oluyor.”

Müşteriyle daha çok iletişim noktası var
Alternatifbank’ta BT birimi, yatırımları üçe ayırıyor. Birincisi alınan kararlarla şube ve çalışan sayısının artması nedeniyle yapılacak yatırımlar, ikincisi iş birimlerinin Basel 2 gibi yasal zorunluluklara uyum ya da lisans, ek sunucu gibi proje ihtiyaçlarının beraberinde getirdiği ek yatırımlar, üçüncüsü ise BT olarak yapılması gereken yatırımlar.
Öney bunları da güvenlik, erişim sürekliliği, geçmiş projelerin ve verinin artmasının etkileriyle büyüme ve yenileme olarak değerlendiriyor.

Öney’in dikkat çektiği gibi, artık özellikle bankacılık uygulamaları teknoloji üzerinden yapılıyor ve teknoloji bir işi yapmanın çok farklı yollarını ortaya koyuyor. Öney buna örnek olarak şube açmaya bağlı stratejiler üretmek yerine, müşteriye dokunmak için sahip olunan daha çok kanalı gösteriyor. Buna karşılık, müşterinin ihtiyacına doğru anda ve doğru öneriyle gidilmezse, müşterinin seçimini etkilemek de mümkün olmuyor. Bu yüzden Öney’e göre; teknolojinin doğru seçiminde CIO sadece teknik olarak değil, bankacılık bilgisini de kullanarak yönlendirici olmalı. Bu kapsamda BT grubunun da sürekli sorgulayan ve fikir üreten bir grup olması gerekiyor. Öney, Alternatifbank bünyesinde BT uygulamalarında öne çıkan başlıkları şöyle anlatıyor:

“Ölçümlemenin önemine inanıyoruz. O yüzden hem BT çalışanlarının ve kaynaklarının performanslarının hem de bankada çalışanlar ile yapılan işlerin, müşteriye verilen SLA’lerin ölçümlenmesi ve takibine yönelik projeler yapıyoruz. Müşteriye dokunduğumuz her noktada etkileşimli bir ilişkiyi hedeflediğimiz için bu konuda daha fazla proje yapacağız. Müşterimizi verimlilik ve risk değerlendirme açısından daha proaktif inceleyecek projeler de öne çıkacak.”

Alternatifbank’ta kapsamlı BT yatırımlarının sonu gelmiyor. Öney buna örnek olarak, sunucu ve uygulama sanallaştırma yazılımlarını gösterirken, başka bir yatırım alanının da SAN disk sistemleri ve sanal teyp kütüphaneleri olduğunu belirtiyor. Bu şekilde sunucuların disk bazlı arızalardan etkilenmemesi ve iş sürekliliğinin artması hedefleniyor. Alternatifbank POS projesinin Ocak 2013’te devreye girmesi hedefleniyor. Banka bünyesinde sanallaştırma projesi de başladı ve bu, 2013’te de devam edecek. “Merkezileşmeye inanıyoruz” diyen Öney, bu açıdan 2013 yılında şubelerdeki PC’lerin merkezden yönetilmesine, masaüstü sanallaştırma projelerine odaklanacaklarını vurguluyor. 2013’te müşterilerin her konuda danışabileceği, işlemlerini yapabileceği bir hizmet noktası olarak ‘Contact Center’ kurulması da bankanın gündeminde. Bu yıl şubeler ve genel müdürlük arasında görüntülü görüşme ve toplantı yapma imkanını sağlayacak yapıyı kurduklarını hatırlatan Öney, şu detayları ekliyor: “Çalışanlarımızın cep telefonlarından prosedürlere ulaşmasını sağladık. 2013’te mobil bankacılık, sayısal ortamlarda bankacılık, sosyal medyada bankacılık kavramları yatırım yapacağımız alanların başında.”

Değişimi yönetmede uzmanlık gerek
Alternatifbank Bilgi Sistemleri Grubundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı
Funda Öney

Bankacılık sektörünün, BT için en rekabetçi sektörlerin başında geldiği gerçeğinden yola çıkan Öney, “Sektördeki CIO’ların enerjik, dinamik, iletişimi kuvvetli ve dış dünyaya, gelişimlere, yeniliklere açık olması gerek” diyor. Değişimi yönetmenin ve nereye doğru değişimin yaşanması gerektiğini işaret eden bir rolü üstlenmenin önemine işaret eden Öney, şöyle devam ediyor: “Fikirlere açık, iyi bir dinleyici ve motivasyon yaratabilen bir yönetici olması gerekiyor ki, kuruma fayda sağlayacak doğru düşünceler filizlenebilsin. Kuruma maliyetlerini iyi yönetme ve verimliliğini artırma olanağı sağlamak zorunda olduğunuzdan çok hızlı düşünüp karar verebilen, matematiksel verilerden iyi yararlanabilen yetkinlikte olmak gerek. Risk tanımlarını iyi ortaya koymalı ve ona uygun yönetmeli. Ben duygusal liderlik kavramına inanan bir yöneticiyim. Çalışanın ancak isterse kendi kapasitesinin üstüne çıkabileceğine ve harikalar yaratabileceğine inanıyorum. O nedenle CIO olarak farklı renkleri bir araya getirebilmeli bu sayede grubunun genişleyip yenilenebilmesini ve daha çok üretebilmesini sağlayabilmeli.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN