Dosya Ödeme Sistemleri ve NFC 06 MAYIS 2013 / 08:32

E-ticaret ve m-ticarette güvenlik artıyor

E-ticaret ve m-ticaret’in yaygınlaşması güvenlik anlamında çözümlerin hızla gelişmesini sağladı.

Farklı cihazlar ve farklı uygulamalarla yenilikler birbirini izlerken ödeme sistemlerinde güvenlik ve işlem hızı ön plana çıkıyor. E-ticaret ve hızla gelişen m-ticarette güvenliğin artması kullanıcının çevrimiçi ve mobil alışveriş alışkanlığının da artmasını beraberinde getiriyor. Çünkü güvenlik e-ticaret ve m-ticarette en çok kaygı duyulan noktalardan biri. Phaymobile Genel Müdürü Dr. Özgür Güngör, e-ticarete ve m-ticarette güvenlik konusuna dikkat çekti: “E-ticaret’in yaygınlaşması ve m-ticaret’in ilerlemeye başlaması özellikle güvenli alışveriş konusunda bir dizi çözümün geliştirilmesini tetikledi. Bu çözümlerin hepsi aynı amaca dayansa da erişim ortamlarının değişkenliği, altyapı sistemlerinin yaygın olmaması ya da karşılaştığı tehditlerin çeşitliği açısından farklılıklar gösteriyor. Güvenlik, elektronik ortamda yapılan her ticari faaliyet için gerçeklikle eşdeğer. Yani sanal olarak elektronik bir arayüz (web sitesi, mobil telefon uygulaması vb.) kullanarak alışveriş yaptığınızda gerçekten sizi temsil eden bir banka hesabının, sizin tarafınızdan onaylanmış şekilde ödemenin yaptığını kanıtlayabilmektir esas olan. Sistemlerin yaygınlığı, kullanım alanlarının artması ile oluşur. Burada da uygulama örneklerinin tüm dünyada artmakta olduğunu görüyoruz.”
Kobil Türkiye Ülke Müdürü Ümit Yaşar Usta da çevrimiçi ve mobil alışverişte güvenliğin önemine dikkat çekti: “Gerek e-ticaret gerekse m-ticaretin daha çok yaygınlaşmasını ve modernleşmesini sağlayacak olan ana kriter güvenliktir. Ödeme sistemi teknolojileri de güvenlik kriterinden fazlasıyla etkilendi. Hepimiz e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken sitenin ve bankanın bize sunmuş olduğu güvence ile alışveriş yapmak isteriz.”
Sosyal medya üzerinde ödeme sistemleri geliştiriliyor
“30 milyar TL’lik hacme ulaşan Türkiye’deki e-ticaret sektörü ve dünya genelinde 1 trilyon dolara ulaşan B2C harcamalarının arkasında yer alan çevrimiçi ödeme sistemleri, her geçen gün büyümeye devam ediyor” diyen KoçSistem Otomasyon ve Mobil Çözümler Satış Grup Yöneticisi Engin Güney, “Öncelikle sosyal medyayı iyi kullanan e-ticaret ve m-ticaret sistemleri, tüketicilere sosyal medya üzerinden sundukları ödeme sistemlerini geliştirmeye devam ediyor. Küçük ve orta ölçekteki e-ticaret sitelerinin kuruluş aşamasında bankaların sanal POS’larına bütünleştirilen ödeme çözümleri ile yaşanan zaman kayıplarının önüne geçiliyor. “Öde ve Geç” (Paypal) gibi sistemlerin çoğalmaya başlaması, bu alana yapılan yatırımların artmasına ve yeni teknolojilerle sistemin geliştirilmesine zemin hazırladı. “Öde ve Geç” gibi sistemleri kullanan sosyal medya devleri, kendi alışveriş ve ödeme sistemlerini var olan sistemlere bütünleştirerek müşterilerine sunuyor” dedi.
Mobil ticaret hızla yaygınlaşıyor
Pozitron Kurucu CEO’su Fatih İşbecer, “Önce e-ticaret, sonrasında m-ticaret’in yaygınlaşması ile tüketicinin internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlıkları pekişti. Mobil ticaret, mekan açısından bireyin sabit konumda olması zorunluluğunu ortadan kaldırdığı için e-ticarete göre daha kapsamlı bir kavram ve daha çabuk yaygınlaşıyor” dedi.

İşbecer, sözlerine şöyle devam etti:  Müşterilerin her an her yerden istediği hizmete ve ürüne ulaşmasını sağladığı için alışveriş kavramında köklü bir değişiklik yaratıyor. Ödeme sistemleri de mobil ve internet üzerinden sık alışveriş yapan tüketicilerin taleplerine göre şekillenmeye başladı. Kullanıcıların beklentilerine cevap veren, onlara hız kazandıran ödeme sistemlerine uyum son derece hızlı gerçekleşiyor. Hem de alışverişin tamamlanma oranını artırıyor.”
Turkcell Mobil Finansal Servisler ve Hizmetler Direktörü Ali Salcı, e-ticaret ve m-ticaret, zamanla yarışan ve ihtiyaçlarını en hızlı ve kolay şekilde karşılamak isteyen günümüz insanı için çok önemli bir seçenek haline geldiğini söyledi. Salcı sözlerine şöyle devam etti: “Bu insanların ödemeler konusunda da hem güvenli hem de kolay ve hızlı çözümlere ihtiyacı var. Turkcell kriz döneminde dahi sürdürdüğü yatırımlarla Türkiye’ye dünyanın en iyi mobil iletişim altyapılarından birini sağlamakla kalmadı, bu altyapı üzerinden hayatı kolaylaştıracak katma değerli ürün ve hizmetlerle az önce bahsettiğimiz ihtiyaca cevap olacak çözümler geliştirdi. Günümüzde e-ticaret sitelerinin ciro hacimlerinin ortalama yüzde 10-20’lik bir kısmı mobil cihazlardan gerçekleşmeye başladı. E-ticaret alanında kaydedilen gelişmeler, fiziksel perakende alışverişlerinde de önemli bir dönüşüm başlattı. Mobil sadakat, kişiselleştirme, mağaza içi deneyimler, sosyal ticaret, lokasyon bazlı servisler ve yeni nesil mobil pazarlama teknolojileri; işletmelerin müşterilere daha hızlı, etkin ve ihtiyaç anında ulaşma arzusuyla birleştiğinde m-ticaret alanının önemli bir büyüme döneminin arifesinde olduğunu söyleyebiliriz. Öngörümüz, 5 yıl içerisinde m-ticaret odaklı yepyeni bir ekonomi ve ekosistemin ortaya çıkacağı yönünde.”
Türkiye NFC’de dünyada öncü
E-ticaret ve m-ticaretin yaygınlaşmasına paralel olarak yeni ödeme sistemleri de hızla geliştiğini aktaran Verifone Bölge Pazarlama Direktörü Aslı Karabörklü, ödeme sistemlerinde yalnızca bölgesinde değil dünyada da öncü olan Türkiye’nin, NFC (Yakın Alan İletişimi) teknolojisini de ilk kez uygulayarak bir ilke imza attığını söyledi. Karabörklü şu sözlerle devam etti: “Cep telefonlarını birer ödeme aracı haline getiren NFC uygulamalarını mobil teknolojinin geldiği son nokta olarak da nitelendirebiliriz. NFC sayesinde ödeme sistemlerinin kart tekelinden çıkacağını da söyleyebiliriz. Verifone’nun terminalleri üzerinden iki yılı aşkın süredir NFC’li işlem yapılabildiğini anımsatmakta fayda var.”
“M-ticaret ticareti lokasyon bağımsız kılıyor”
İnnova Bilişim Çözümleri Finansal İşlem Çözümleri Direktörü Murat Kayıhan, m-ticareti e-ticaretin bir sonraki adımı olarak nitelendirdi: “M-ticaret, e-ticaret’in bir sonraki önemli adımı olarak görülebilir. M-ticaret’in en önemli özelliği ise e-ticaret’in taşıdığı birçok avantaja ek olarak, ticareti lokasyon bağımsız kılmasıdır. M-ticaret sayesinde bugün herhangi bir hizmet/ürün satan şirket, herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde bulunan potansiyel bir alıcıyı müşteriye dönüştürebilme imkânı bulabilmektedir. Bu yüzden ödeme hizmeti sağlayan kurumlar artık mobil kanalları da başlı başına ayrıca değerlendirip özel çözümler sunuyor. Bugün bu mobil kanallar; kullanım, güvenlik ve işlem yetenekleri açısından kendi dinamiklerini yaratmaktalar.”

E-ticarette daha çok ilerlemeliyiz

MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney, Türkiye’deki e-ticaret potansiyelini şöyle değerlendirdi: “Türkiye’de e-ticaret, önü çok açık ve her yıl bir öncekine oranla neredeyse yüzde 50’lik büyüme gösteren bir alan. 2011 yılında Türkiye’de e-ticaret hacminin 23 milyar dolar seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz. Tabii bu rakamın içerisinde e-ödeme olarak kabul ettiğimiz vergi ve sigorta ödemeleri de var. Eğer bunun gibi kategorileri göz ardı edersek de 6-7 milyar TL’lik bir rakama ulaşırız. Nereden bakarsak bakalım, bugün Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde birinden az bir orana denk geliyor. Halbuki, İngiltere gibi e-ticaretin gelişmiş olduğu ülkelerde bu oran, Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 5’inin üzerinde. Bir de e-ticarete kart pazarı tarafından bakmak gerekirse durum şöyle: Türkiye’de 30 milyon internet kullanıcısının olduğunu biliyoruz, 25 milyon kredi kartı kullanıcısı var, 30 milyon da banka kartı kullanıcısı. Kart kullanıcılarının ise sadece 6-7 milyonu e-ticaret yapıyor. Yani kredi kartı ya da banka olanların yüzde 20’si e-ticaret yapıyor. Aynı şekilde, Türkiye’de 2 milyonun üzerinde küçük işletme varken yaklaşık 40 bin tane aktif sanal pos ve tahmini 5-6 bin e-ticaret sitesi bulunuyor. Yani hangi açıdan bakarsak bakalım, e-ticarette Türkiye’nin potansiyelinin çok küçük bir bölümünü kullanabildiğini görüyoruz. Oysa keşfedilmeyi bekleyen çok büyük bir alan var. Türkiye aslında internetle 90’lı yılların başında tanıştı. O dönemde internet kullananlar, bu sektörün gelişmesinde pay sahibiler. Ama asıl önemli olan o yıllarda doğanlar. İnternetle doğup büyüyen bu segment, şimdi hayata atılmaya başladı. Bu grubun da etkisiyle asıl büyümeyi yaşayacağımıza inanıyorum.”
ETİKETLER : Sayı:920

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics