Dosya Ödeme Sistemleri ve NFC 06 MAYIS 2013 / 08:31

Her sektöre hizmet eden ödeme sistemleri hızla gelişiyor

Ödeme sistemlerine kurumsal alanda en çok telekom operatörlerinden ve bankalardan talep geliyor. Hızla büyüyen e-ticaret alanında da talepler hızla artarken, özellikle kargo ve perakende sektöründe kapıda ödeme sistemleri ve temassız ödeme sistemleri öne çıkıyor.

Sektörlere göre farklılaşan ödeme ihtiyaçlarına gelişen ödeme sistemleri cevap veriyor. Phaymobile ürün ve servislerinin, tüketicilere birebir dokunarak değil, daha çok kurumsal müşterilerinin tüketicilere ulaşmasında konumlandığını belirten Phaymobile Genel Müdürü Dr. Özgür Güngör, “Bu açıdan bakıldığında ön planda olan genellikle telekom operatörleri ve bankalardır. Müşterilerimizin de özellikle finans, ulaşım, perakendecilik ve güvenlik alanlarında kendilerine gelen talepleri cevaplamakta olduklarını gözlemliyoruz. Aslında farklı sektörler olmalarına rağmen özünde aynı temel talepleri yanıtlamak gerekli oluyor: Güvenli alışveriş, kullanım kolaylığı, hızlı işlem gerçekleştirebilmek” dedi.
Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdür Dr. Soner Canko, sektör kısıtı olmadan çalıştıklarını belirtti ve sektörle ilgili çalışmalarını şu sözlerle anlattı: “BKM olarak sektör kısıtı olmadan ödeme sistemlerinin gelişimi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türkiye sahip olduğu güçlü ödeme sistemleri, gelişmiş bankacılık ürünleri, güvenlik altyapısı ve yaygın internet kullanımı gibi avantajlar sayesinde e-ticaret’te büyük başarılar yakalıyor. Küresel rekabette öne çıkmak için bu avantajları daha etkin kullanarak sayısal toplumlar sıralamasında en üstlerde yer alabileceğine inanıyoruz. BKM olarak bu hedefleri desteklemek için ödeme sistemleri alanında tüm taraflara eşit mesafede açık iletişimi, bilgi paylaşımını ve e-ticaret sektörünün verimliliğini artıracak altyapıları sunmaya devam edeceğiz. E-ticarete ek olarak toplu taşımada temassız kart kullanımı ve e-devlet ödemelerinin yaygınlığını artıracak faaliyetlerimizi de sürdürüyoruz.”
Her geçen gün gelişen ve büyüyen ürün yelpazesi ödeme sistemleri sektörünü nakitsiz topluma bir adım daha yaklaştırdığını söyleyen MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney, nakitsiz topluma geçilmesiyle yaşanan gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “Özellikle 2000’li yılların ortalarından sonra, temassız teknolojilerin gelişmesiyle başlayan yeniliklerin bu alanda önemli etken olduğunu düşünüyoruz. Örneğin bundan on yıl önce kredi kartınızla otobüse bineceğiniz, büfeden ekmek alabileceğiniz, taksi ücretini verebileceğiniz, daha birçok küçük tutarlı alışverişinizi yapabileceğiniz aklınıza bile gelmezken, bugün sadece kartınızı kullanarak ulaşımdan sağlığa, yiyecekten eğlenceye tüm ihtiyaçlarınızı, tutarı büyük ya da küçük demeden kartınızla karşılayabiliyorsunuz. Bu da, sektör ayrımı yapmadan kartlı ödeme sistemlerinin yaygınlığını gösteriyor.”

KoçSistem Otomasyon ve Mobil Çözümler Satış Grup Yöneticisi Engin Güney, sektöre göre farklılaşan ödeme sistemlerinden şöyle bahsetti: “Özellikle kargo ve perakende sektörlerinde kapıda ödeme sistemleri oldukça ön plana çıkıyor. Son kullanıcıya temas eden tüm sektörlerde kapıda ödeme sistemleri kurumlar tarafından talep edilmektedir. Alışveriş tipine göre, miktarlar değiştiğinden düşük miktarlarda NFC teknolojisinden yararlanılması söz konusu olacaktır. Ayrıca spor müsabakalarında, fuar ve etkinliklerde de temassız ödeme sistemlerine talep oluşmaya başladığına tanık oluyoruz. Hızlı tüketim sektöründe temassız ödeme sistemleri neredeyse her kurum tarafından talep ediliyor.”
Turkcell Mobil Finansal Servisler ve Hizmetler Direktörü Ali Salcı ise Turkcell Mobil Ödeme için en yoğun talep oyun sektöründen geldiğini, bunun dışında fiziki ürün satışı yapan e-ticaret sitelerinin yanı sıra internet ortamında sayısal içerik/hizmet sunan şirketler ve aidat toplayan dernek, vakıf, siyasi partiler de Turkcell Mobil Ödeme’ye ilgi gösteren diğer kurumların da ilgi gösterdiğini söyledi ve ekledi: “Turkcell Cüzdan’a da internet alışverişlerinde sadece cep numarasıyla ödeme özelliği sayesinde e-ticaret sitelerinden yoğun ilgi var. Ayrıca cepten bilet yükleme yapabilme özelliği nedeniyle ulaşım sektöründe de kullanılmaya başlandı. Turkcell Cüzdan önümüzdeki dönemde yüz yüze ödemelerde de kullanılabilecek. Bu nedenle harcamaların en çok yapıldığı, tekstil, market ve akaryakıt sektörlerinden de ilgi görüyor.”
Verifone Bölge Pazarlama Direktörü Aslı Karabörklü ise en çok perakende sektörü ile çalıştıklarını, bunu ulaşım, lojistik gibi sektörlerin izlediğini söyledi: “Sektörlerin çok farklı ihtiyaçları var, farkın değil, ortak ihtiyaçların üzerinde durmak daha doğru; en temel ve ortak ihtiyaçlar ödeme noktasında güvenlik, hız ve kolaylık, bu süpermarket kasasında, otobüste bilet noktasında, veya bir fast food restoranın masasında hem işletmenin hem de müşterinin en temel beklentisi. Bu noktada temassız uygulamalar, NFC, etkileşimli ve dokunmatik ekranlar tercih edilebiliyor.”
İnnova Bilişim Çözümleri Finansal İşlem Çözümleri Direktörü Murat Kayıhan, hizmet verdikleri sektörlerle ilgili şunları paylaştı: “Ödeme sistemleri konusunda başta operatörler ve perakende olmak üzere, çok çeşitli sektörlere özel çözümler sunuyoruz. Operatörler, ödeme sistemleri çözümleri sayesinde, bugün sadece iletişim hizmeti sunan kurumlar olmaktan çıkarak, bir finans kuruluşu gibi finansal işlemlere aracılık edip yeni gelirler elde edebilir hale gelmişlerdir. Benzer şekilde perakende sektörü de sunulan özel çözümlerle birlikte karlılık ve verimlilik artışını sağlayan öncü sektörler arasında yer alıyor.”

Güvenlik konusunda bilinçli olunmalı

Bankacılık ve finans kuruluşlarının ödeme altyapılarının daha güvenli olmasını sağlayan bir şirket olduklarını söyleyen Kobil Türkiye Ülke Müdürü Ümit Yaşar Usta, “Temel bankacılık ve finans işlemlerini mobil ya da sabit internet üzerinden gerçekleştiren müşteri sayısı günden güne artıyor. 2013 yılında da bu eğilimin katlanarak artması sürpriz olmayacak. Gelişen teknoloji ve yetişen genç nesil ile birlikte mobil bankacılığın yükselişine tanık oluyoruz. Müşterilerin bu konuda bilinçlenmesi ve güvenlik konusunda seçici olması çok önemli. Şu anda çoğu müşteri hizmet aldığı bankaya SMS ile gelen şifreler ile bağlanıyor. Ancak SMS’lerin yönlendirilebildiği ve izlenebildiğinden çoğu kullanıcı habersiz. Kobil olarak gerek yazılım gerekse donanım alanlarında sunduğumuz mobil güvenlik çözümleri bu soruna hem daha çağdaş hem de daha az maliyetli bir yaklaşım getiriyor” diye vurguladı.

Mobil en avantajlı platform haline geliyor

Pozitron Kurucu CEO’su Fatih İşbecer, BKM için yaptıkları çalışmadan bahsetti: “Mobil ödeme hizmeti veren tarafta başta bankalar olmak üzere finans kuruluşlarıyla önemli projeler gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin en büyük ödeme sistemlerinden BKM Express’in web platformunu geliştirdik. Şimdi de BKM Express mobil üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu anda BKM Express 12 banka ve yaklaşık 100 işyerini bünyesinde topluyor.  Bunun dışında mobil biletleme de mobil ödeme konusunda büyük bir potansiyel barındırıyor. Özellikle mobil ödemeyle birleştikten sonra Passbook gibi uygulamalarla bu daha da hızlanacak ve mobil ticarette çok önemli bir yer edinecek. Bu hem uçak biletleri hem de etkinlik biletleri için geçerli. İnsanların gitgide bekleme konusundaki sabrı azalıyor. Dolayısıyla bu tarz işlemleri anında gerçekleştirmek istiyorlar. Ayrıca biletlerdeki fiyatlandırma mekanizması, biletlerin arandığı/görüntülendiği ilk anda alınmasını teşvik ediyor. Dolayısıyla mobil en avantajlı platform haline geliyor.”

BKM Express ile mobilde ödeme

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, internetten yapılan kartlı işlemlerle ilgili şu verileri paylaştı: “İnternetten yapılan kartlı ödemelerde Avrupa ülkeleriyle bir karşılaştırma yapıldığında, Türkiye en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer alıyor. İngiltere’nin yüzde 14, Almanya’nın yüzde 13 büyüdüğü internetten ödeme liginde Türkiye’nin büyüme hızı yüzde 50. Bu sıralamada Türkiye’ye en yakın ülke olan Polonya’nın bile büyüme grafiği sadece yüzde 24’ü gösteriyor. 2012 yılı süresince, Türkiye genelinde internet üzerinden yapılan kartlı ödemelerin işlem tutarı 31 milyar TL olarak gerçekleşti. Buna göre, internet üzerinden yapılan kartlı işlemlerin toplam kartlı ödemeler içindeki payı ise yüzde 9 seviyesine geldi. İşlem başına tutarlar da 2012’de artış gösterdi. 2011’de internetten yapılan bir işlem ortalama 182 TL iken, 2012’de 189 TL’ye yükseldi. Kart Monitör Araştırması’nın sonuçları da 10 kart kullanıcısının 3’ünün internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ettiğini gösteriyor.”
“Mobil cihazların günlük hayat içerisinde giderek daha fazla yükselişine tanık oluyoruz. Mobil cihazlar her geçen gün daha fazla kullanılıyor” diyen Canko, BKM Express’in m-ticarette kullanımıyla ilgili şunları söyledi: “BKM Express 2013 yılında mobil platformlara da taşınacak. Bu sayede her yerden, herkes için cep telefonu kullanarak e-ticaret sitelerinden kolay, hızlı ve güvenli ödeme yapmak mümkün olacak. Mobil cihazlarda, BKM Express uygulaması üzerinden 7 gün 24 saat para transferi de yapılabilecek. Para göndermek istediğiniz kişinin cep telefonu numarasını bilmeniz yeterli olacak. BKM Express, tüm akıllı telefonlarda kullanılabilecek. İnternet alışverişlerinin ve mobil teknolojilerin yaygınlığının artışına paralel olarak ödeme sistemleri sektörünün geleceğini belirleyecek en önemli iki trendin NFC (mobil ödemeler) ve dijital cüzdan uygulamaları olacağını öngörüyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:920

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics