Dosya Ödeme Sistemleri ve NFC 06 MAYIS 2013 / 08:40

Nakitsiz topluma adım adım

Ödeme sistemi teknolojileri bireysel ve kurumsal ihtiyaçlar doğrultusunda hızla gelişirken, cüzdanlarımızda yer alan kartların yakın zamanda cep telefonlarına tanımlanmasıyla ile nakit kullanımı ileride neredeyse tarihe karışacak gibi görünüyor.

Hızlı tüketim sektöründe temassız ödeme sistemleri, bireysel pazarda oldukça ön plana çıkmış durumda. Temassız ödeme sistemlerinin kredi kartlarına bütünleştirilmesi, kredi kartı kullanımını daha cazip hale getirirken kredi kartı ödeme sistemlerine alternatif olarak pazara sunulan NFC teknolojisi de artık tüketiciler tarafından tercih edilmeye başlanan bir çözüm haline geldi. İnsanların günümüzde cep telefonlarına olan bağlılıkları düşünüldüğünde NFC özellikli cep telefonlarının yakın zamanda en fazla tercih edilecek ödeme sistemlerinden biri olacağını söylemek yanlış olmaz.
Uzun zamandan beri hem bireysel hem kurumsal tüketicilerin talepleri kendilerine hız ve esneklik kazandıran çözümlerden yana. Zamanla tüketicilerin daha fazla esneklik, daha fazla hız isteği kartlı ödeme sistemlerini mobil cüzdana doğru yöneltti. Akıllı telefonların sayısı her gün biraz daha yükseldiği için mobil platform ödeme sistemleri açısından ciddi bir potansiyel barındırıyor. Bu potansiyeli fark eden bankalar, zaten mobil alanında gerekli yatırımları yaptılar ve yapmaya da devam ediyorlar. Akıllı telefonlara tanımlanan kartlar ile ödemeleri telefondan gerçekleştirmenin yaygınlaşması bekleniyor. QR kod ile ödeme gibi yenilikler hayatımızın bir parçası olmaya başladı bile.
ETİKETLER : Sayı:920
YORUMLAR
Mete Kağan 06 MAYIS 2013 / 09:23 0 0
Lidyalıların kemikleri sızlayacak

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics