Dosya Ödeme Sistemleri 08 HAZİRAN 2015 / 06:52

Banka kartları önemli büyüme alanı

Gündemimizde daha önce de olduğu gibi, müşteri ihtiyaçlarını en doğru şekilde anlamak ve karşılamak olacak. 2015 yılı için bu stratejimize istinaden iki ana odak alanı belirlemiştik. Ürün üzerindeki faydaları, değişen müşteri ihtiyaçlarına göre tasarlamak, ikincisi her zaman yenilikçi olan yapımızdan yararlanarak müşterilerimizin her şeye daha kolay ulaşma ihtiyacını, dijital dünyada yeni kanallar ve yeni çözümler sağlayarak karşılamak.

Garanti Ödeme Sistemleri yetkililerinin verdiği bilgilere göre Türkiye’de banka kartı kullanımı konusunda büyük bir bilgi eksikliği var. Kart kullanıcıları, banka kartlarını sadece ATM’lerden nakit para çekmek için kullanabileceklerini düşünüyorlar. Bu nedenle banka kartlarını alışverişlerde kullanmıyorlar ve banka kartı, piyasada ATM kartı olarak algılanıyor. Kurum yetkilileri, açıklamalarını şöyle sürdürdüler:

“Gelişmeyi rakamlarla ifade etmek gerekirse, kartlı ödeme sistemlerinde banka kartıyla yapılan alışveriş yüzdesi 2005 yılında yüzde 1 civarında iken, 2014’de bu oran yüzde 6’ya ulaştı.

Dolayısıyla, banka kartları, bankalar için önemli bir büyüme alanı. Banka kartlarının paradan çok daha pratik ve güvenli; henüz bankacılıkla tanışmamış olan müşterilerimizin bankacılıkla tanışmaları için de önemli bir araç olduğunu düşünüyoruz. Bu kartların kullanımının, kayıt dışı ekonominin önüne geçmek için de oldukça faydalı olduğuna inanıyoruz. Bu anlamda, banka kartlarının alışverişlerde kullanılmasına yönelik, özellikle son 5 yılda yaptığımız yatırımlara 2015’te de odaklanmayı sürdürüyoruz.

Diğer yandan, internet kullanımına paralel olarak artmaya devam eden sanal işlemler ve KOBİ’lerin harcamalarında düzen sağlayan ticari kartların yaygınlaşması, bankalar için ayrı büyüme alanları vaat ediyor. Tüm bunların yanı sıra, bankalar arası yoğun rekabet nedeniyle tüketicilere sunulan daha cazip ürün ve kampanyalar, sektörün büyümesinde oynadığı role devam edecek.

Türkiye, ödeme sistemleri teknolojisinde dünyada örnek gösterilen bir altyapı ve güce sahip. 73 milyonu aşkın nüfuslu ülkemizde, kredi ve banka kartı adetleri 1997’den bu yana ciddi bir yayılım gösterdi. Kartlı ödeme sistemleri ise bu artış çerçevesinde sürekli yeniliklerin arayışına girdi ve müşteri ihtiyaçlarına göre yeni ürünler geliştirdi. Bankamız ve diğer bankaların müşteri ihtiyaçlarına ve kolaylığa dayandırdığı bu teknolojik gelişmeler sektörü canlı tutarken, pazarın da sürekli gelişmesini ve büyümesini sağlıyor.”

 
ETİKETLER : 1025

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics