Dosya Ödeme Sistemleri 03 ŞUBAT 2014 / 08:16

Bitcoin cephesinden haberler

Bitcoin, büyük ve tutarsız adımlarla yürüyor

Bitcoin yüksek kur düzeylerine ulaştıktan sonra tartışmaların odağına oturdu. Dünya çapında finans odaklarından gelen çelişkili açıklamalar hem yatırımcıların hem de kullanıcıların kafasını karıştırdı. Yeni bir kavram olan Bitcoin; tam yerini bulana kadar fırtınalı sularda seyretmeye devam edecek. Bir yanda yasal boşluklar, bir yanda değişimi kabullenmemekte direnen çevrelerle boğuşan Bitcoin cephesi oldukça hareketli.

Finans merkezleri tutarlı değil
Finlandiya Merkez Bankası’ndan Paeivi Heikkinen, “Bitcoin’i kabul eden şirketlerin bir para birimi değil, takas usulü ile ödemeyi kabul etmiş saydığını kabul ediyoruz” açıklamasını yaparken, Rusya, sanal paranın şüpheli olduğunu ve kullanımının cezai soruşturmalara yol açacağını açıkladı. Çin Merkez Bankası ise Bitcoin işlemlerini yasakladı, bunun ardından Alibaba Group Holding, Taobao Marketplace Bitcoin ve diğer sanal paraların kullanılmasını yasakladı. Alipay ödeme paneli de Bitcoin kullanan hiçbir siteyi desteklemiyor. Singapur Merkez Bankası ise Asya’da Çin’in aksine, Bitcoin’i denetlemeyeceğini ve para birimi olarak kabul edilmesi ile ilgili bir yaptırımda bulunmayacağını açıkladı. Her ne kadar kamuoyunda ilgi çekse de, yasal çevreler ve finans merkezlerinin fikir ayrılığına düşmesi hukuki açıdan da yeni sorunlar yaratıyor. Bu açığı gören bir İngiliz şirket Bitcoin yatırımlarını sigortalıyor.
Yandex, döviz kurları hesaplama aracına, sanal para birimi Bitcoin’i de ekledi. Arama motoruna “1 BTC kaç TL” yazdığınızda, anlık kur değerini öğrenebiliyorsunuz. Böylece Bitcoin, gündelik hayatımızda henüz çok yer bulmasa da aklımızda yer ediyor.

ATM’ler artıyor, sırada mobil var
New York, Hong Kong, Sao Paulo ve Kanada’da Ottova, Toronto ve Vancouver şehirlerinde Bitcoin ATM’leri kuruldu. Azouz’un şirketi Vx5 Technologies bu yıl içinde Lübnan, Filipinler, Macaristan ve Venezüella’nın da içinde olduğu 8 ülkeye daha ATM kurmayı planlıyor.
Bir yenilik de akıllı saatlerde Bitcoin uygulamalarını görebilmemiz oldu. Samsung Galaxy Gear Bitcoin cüzdanı çalıştırabiliyor. Bluetooth ayarlarından eşli Bluetooth ayarını açtıktan sonra Mycelium ile Bitcoin gönderebiliyorsunuz.
Bitcoin dünyası yöneticileri de gelişmelerin farkında ve yol haritalarını oluşturmak için 25-26 Ocak 2014 tarihlerinde, Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı Miami’de 700 kişilik katılımla Bitpay, AstroPay, SocialRadius, BlockChain ve Zipzap sponsorluğunda bir araya geldiler. Sıradaki büyük uluslararası etkinlikse, 13 Şubat’ta Amsterdam’da gerçekleştirilecek olan Bitcoin Masterclass etkinliği.
Küresel ticaretin yeni mecrası olan E-ticaret alanında da Bitcoin’in kullanıldığı alanlar artıyor. 23 Ocak’ta müşterilerine gönderdiği bir e-postayla Bitcoini nasıl kullanacaklarını basit şekilde açıklayan Fancy, “Pinterest for shopping” Bitcoini kabul ediyor. Şirket en kısa zamanda mobil uygulamasında da Bitcoin kullanacaklarını açıkladı. The Associated Press’e göre, bu uygulama Amazon gibi büyük şirketlerde devam etmesi bekleniyor. NBA takımlarından Sacremento Kings geçtiğimiz günlerde Bitcoin ile ödeme kabul eden ilk spor kulübü oldu. Kıbrıs’taki Nicosia Üniversitesi, harç ve benzeri ödemelerin Bitcoin ile yapılmasını kabul ediyor.
Geniş vizyonlu işletmeler Bitcoin ile yapılan ödemeleri kabul ederken sanal paranın kullanım alanları da yaygınlaşıyor. btctrip.com adresinden, standart bir uçuş planı yaparak, dünyanın pek çok yerine hatta Ankara’dan İstanbul’a bile uçak bileti alıp bunu Bitcoin ile ödeyebiliyorsunuz. Hatta, İstanbul’da 3Dörtgen mağazasının içinde yer alan kafeteryada hesabınızı Bitcoin ile ödeyebiliyorsunuz. Kur da BTCTürk üzerinden hesaplanıyor.

Bitcoin dünyasında tutuklamalar

Bitinvest’in Genel Müdürü ve Bitcoin Vakfı başkanı Charlie Shrem ve Bitinvest Florida sorumlusu Robert Faiella, yasa dışı bir internet sitesi üzerinden kara para aklama ve izinsiz para transferi iddiasıyla ABD’de  tutuklandı. Tutuklama haberinin açıklanmasının ardından Bitcoin’in değeri ise yüzde 5,8 oranında düştü. Tutuklanan Shrem, Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’nda konuşmacı olarak yer almıştı.

Eğitimli sanal para uzmanları geliyor

Bitcoin dünyasında gelişmeler, çelişkilerle devam ediyor. Nereye koyacağımızı bulana kadar, işin profesyonelleri yetişmeye başladı bile. Kıbrıs’taki Nicosa Üniversitesi Dijital Ödeme Master Programı açtı. Uzaktan eğitim programı, 3 öğrenim dönemi sürüyor. Üniversite, kayıt ücretlerinin de Bitcoin olarak ödenmesini kabul ediyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics