Dosya Ödeme Sistemleri 08 HAZİRAN 2015 / 06:52

Düzenlemeler, sektöre yön veriyor

Türkiye İş Bankası Kartlı Ödeme Sistemleri Müdürü Serkan Uğraş Kaygalak

Ödeme sistemlerinde son dönemde; 6493 sayılı Ödeme Sistemleri Kanunu ve Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC)  düzenlemeleri, Apple, Samsung ve Google gibi büyük oyuncular ile fintech ve start-up şirketlerinin yenilikçi ürün ve çözümleri gibi başlıklar öne çıkıyor. İş Bankası olarak, “dijital” bankacılığa yaklaşımımız çerçevesinde müşteri ihtiyaçları ve rekabetçi piyasa koşullarının tetiklediği yenilikçi ürün ve çözümler ile müşteri deneyimini zenginleştiren öncü banka olma hedefiyle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Ödeme sistemleri alanındaki yatırımlarımıza müşterilerimizin değişen ihtiyaç ve tercihleri, yasal düzenlemeler, ekonomik koşullar ile birlikte dünya ve ülkemizdeki mobil uygulamalara ilişkin trendlerin rehberlik ettiğini söyleyebiliriz.

Apple, Samsung ve Google gibi büyük oyuncular ile fintech ve start-up şirketleri tarafından sunulan yenilikçi ürün ve çözümler ödeme sistemleri sektöründeki mevcut iş modellerini etkiliyor. Bugüne kadar ağırlıklı olarak bankalar tarafından domine edilen ödeme sistemleri sektörü hızla daha kolay giriş yapılabilen, daha rekabetçi, karşılıklı bağımlılık içerisinde işbirliği yapmayı ve zengin bir ekosistem inşa etmeyi gerektiren bir yapıya dönüşüyor.

6493 Ödeme Sistemleri Kanunu ile yerelleşen Payment System Directive I ve izleyen dönemde yasalaşması beklenen Payment System Directive II ile sektöre bankacılık dışından yeni oyuncuların girişi ve yasal çerçevede faaliyet göstermeleri teşvik ediliyor. Buna ilave olarak mobil akıllı cihazların kullanımı ve internet erişiminin yaygınlaşması paralelinde ödeme sistemleri tarafında da mobil ve dijital akıllı çözüm ve ürünlere olan eğilimin gittikçe güç kazanacağını düşünüyoruz. Bu yeni ortamda  tek başına olmaktan ziyade tüm aktör ve paydaşlar ile etkin ve kazan kazan ilkesi çerçevesinde iş birliği yapabilen ve müşteri tercih ve ihtiyaçları doğrultusunda akıllı ürün ve çözümler sunabilen aktörlerin başarılı olacağını öngörüyoruz.

Ayrıca 01.10.2013’ten itibaren mobil POS’lar için başlayan ve 01.01.2016’da sabit POS’lar için de gerçekleşmesi beklenen Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) geçişi nedeniyle 3100 sayılı yasa kapsamındaki işyerleri için POS cihazı sahipliği bankalardan üye işyerlerine geçecek. Bunun yanında, her ne kadar başlangıçta sektör genelinde mobil POS’ların değişimi söz konusu olsa da,  orta vadede kullanımın artması ile birlikte kartlı ödeme kabul etmeyen işyerlerinin de sisteme girmesi bekleniyor.

Düzenlemelerin hem paydaş sayısını artırma hem de paydaşların faaliyetlerinin çerçevesini belirleme anlamında sektöre yön verdiğini düşünüyoruz. Avrupa Birliği ve diğer ülkelerdeki ilgili mevzuat ile uyumlu düzenlemelerin önümüzdeki dönemde ülkemizde de geçerli olmasını bekliyoruz.

Son 20 yılda Türkiye kartlı ödemeler sektöründeki öncü ülkelerden biridir. 2007 yılında tamamlanan CHIP ve PIN uygulaması ile Türkiye, Avrupa’da İngiltere ve Fransa’dan sonra bu geçişi tamamlayan 3. ülke oldu. Türkiye’deki bankaların sunduğu sadakat uygulamaları, taksitli alışveriş imkanı dünyada en iyi uygulamalar arasında değerlendiriliyor. Nakitsiz toplum stratejisi çerçevesinde ödeme sistemlerinin büyümesini sürdürmesini bekliyoruz. İzleyen dönemde de ülkemizde ödeme sektörünün; değişen müşteri ihtiyaç ve tercihleri doğrultusunda şekillenen müşteri deneyimi ile yerel ve global rekabetçi piyasa koşullarının gerektirdiği yenilikçi, akıllı ürün ve çözümler ile dünyadaki en iyi uygulamalar arasında yer alacağı öngörülüyor. Diğer taraftan sektöre ilişkin olarak gündeme gelen veya gelebilecek yasal düzenlemelerin de süreç üzerinde yönlendirici etkiye sahip olacağını düşünüyoruz.

 
ETİKETLER : 1025

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics