Dosya Ödeme Sistemleri 10 MART 2013 / 17:52

E-ticarette ödeme sistemi kurmak kolaylaşıyor

Ödeme sistemleri konusunda faaliyet göstermek adına 2012 yılında Barbaros Özbugutu ve Tahsin Isin tarafından İstanbul’da kurulan “İyzi Payments” bütün ödeme sistemlerini tek bir platformda buluşturan ödeme sistemi yönetim platformu “iyzico” ile yeni kurulan e-ticaret girişimlerine ödeme altyapısı konusunda kolaylıklar sunacak.

Türkiye özelinde geliştirdikleri iyzico ile pazara giriş yapan iyzi Payments, e-ticaret alanında kurulması için önemli kaynaklar harcanan ödeme altyapısı konusunda yeni kurulan ve küçük ölçekli e-ticaret şirketlerine hizmet sunacak.

E-ticaret sitesine sahip bir girişimcinin üç adımda sitesine ekleyebildiği iyzico ödeme sistemi, iyzico sitesi üzerinden  alınan kodlar sitenin kaynak kodlarına kopyala yapıştır yöntemiyle eklenerek sisteme kolay bir şekilde dahil edilebiliyor. Ödeme sistemlerini aktif hale getirebilmek için  aylar süren banka ve entegrasyon süreçleri devam ederken, sistemini iyzico ile entegre eden şirketler 48 saat içinde ödeme almaya başlayabiliyor. Ayrıca, Visa ve MasterCard gibi kurumların belirlediği PCI-DSS sertifikasına sahip olması nedeniyle güvenlik konusunda da dikkat çekiyor.

Önümüzdeki dönemde piyasada olacak iyzico Plus ve iyzico Premium ise, daha gelişmiş ödeme altyapılarına sahip şirketlere hitap etmek üzere geliştiriliyor. iyzico Plus, profesyonel ‘‘Fraud Management’’, ‘’Conversion Optimization’’ gibi e-ticarette verimlilik ve güvelik konularında kritik öneme sahip yönetim imkanlarını sunacak. iyzico Premium ise iyzico Plus’ın kapsadığı imkanların yanı sıra mobil satış yapan ve yurtdışına açılmak isteyen şirketleri hedef alacak. İyzico Premium sayesinde tek platform üzerinden 50 değişik ülkenin 200’den fazla ödeme sistemini kullanmak mümkün olacak.

Tanıtımda konuşan iyzi Payments CEO’su Barbaros Özbugutu, Türkiye’nin e-ticaret alanında hızlı gelişen bir pazar olduğunu ve sektörün bundan sonraki süreçte büyümesini sürdürebilmesi için yeni yaklaşımların ortaya koyulması gerektiğini dile getirdi. Özbugutu, sözlerine şöyle devam etti:
‘’Türkiye e-ticaret alanında son birkaç yılda hızlı bir büyüme kaydediyor. 2012 yılında Türkiye’de sanal POS ile yapılan ticaret hacmi 30.6 milyar TL’ye ulaştı. Bu hacmin içinde gerçek anlamda e-ticaret payının 9-10 milyar TL civarında olduğunu tahmin ediyoruz. 2013 yılında ise toplam sanal POS hacminin 40 milyar TL’yi aşması bekleniyor. Pazarın bu yükselişi devam ettirmek konusunda da ciddi bir potansiyeli var. Fakat bunun gerçekleşebilmesi için e-ticaret penetrasyonunun artması gerekiyor. Bugün Amerika ve Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde e-ticaretin toplam ticaret içindeki oranı yüzde 10’lar seviyesinde. Türkiye’de ise bu oran halen yüzde 1 civarında dolaşıyor. Bu konuda kullanıcıların en büyük çekincelerinden biri güvenlik. 2012 yılı sonlarında yapılan bir araştırmaya göre İnternette alışveriş yapmayı tercih etmeyen kullanıcılar için güvenlik sorunu başlıca sebepler arasında yüzde 34’lük oran ile ikinci sırada geliyor. Yani büyük bir çoğunluk halen e-ticareti güvenli bulmuyor. Dolayısıyla tüketiciyi internet üzerinden alışveriş yapmaya teşvik etmek için güvendiği ve kullanmak istediği ödeme yöntemlerini daha yaygın biçimde sunmalı, daha güvenilir bir ortam yaratmalıyız. Bununla birlikte  kullanıcıların alışverişten vazgeçmelerine neden olan sistemde yavaşlama ya da ödeme yönteminin sistemde bulunmaması ‘drop out’ sorunlarını minimuma indirgemek şart. iyzi Payments olarak biz, e-ticaret sitelerinde ödeme yöntemlerinin daha kolay entegre edilmesini sağlayarak tüketiciler için alışverişi daha kolay ve güvenli hale getirmek için çalışıyoruz.‘’

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics