Dosya Ödeme Sistemleri 17 ARALIK 2012 / 08:58

Farklı fonksiyonlar akıllı kartlarda birleşiyor

Akıllı kartlar, uzmanlara göre sahip olduğu ek özellikler nedeniyle farklı alanlarda kullanım olanağını da beraberinde getiriyor. Ingenico Türkiye Satış ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Erhan Öztop’a göre özellikle zincir mağazaların CRM alanındaki en etkin araçlarından biri de sadakat kartlar. Bu uygulamadan sağlıklı sonuçlar almak için POS tarafının da tam bütünleşik bir şekilde çalışması gerektiğini ifade eden Öztop, “Bu konuda danışmanlık ve uygulama çözümlerinin yanı sıra anahtar teslim projeler gerçekleştiriyoruz. Ingenico’nun hem masaüstü hem mobil POS uygulamaları sahip oldukları üstün teknolojik özellikler sayesinde sadakat uygulamalarının geliştirilmesi ve yürütülmesinde işyerlerine büyük kolaylık sağlıyor” diye konuştu.
Akıllı kart pazarında yeni eğilim; ödeme sistemleri
Akıllı kart pazarında yeni eğilimin temassız ödeme sistemleri olarak öne çıktığını belirten KoçSistem Otomasyon ve Mobil Çözümler Satış Grup Yöneticisi Engin Güney de, sözlerini şöyle sürdürdü: “Temassız ödeme sistemleri ile tüketiciler öde ve geç uygulamaları sayesinde hızlı ödeme yapabilmekte ve bozuk para derdinden kurtulmakta, harcamaların ise artması sağlanmakta. Bankalar bu sistemler ile müşterilerine daha fazla akıllı kart imkanı sunabilmekte, kredi kartı pazarı ise büyümektedir. Ancak bu sistemlerin özellikle ulaştırma ile bütünleşmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Bu sayede akıllı kart pazarı daha da büyüyecektir.”
Bankaların akıllı kart okuyabilen POS cihazları ile bütünleşik çalıştıklarını ifade eden POS A.Ş. Genel Müdürü Feridun Yuğaç da, bu sistemin en önemli faydasının sağladığı yüksek güvenlik olduğunu belirtti.Akıllı kartlarla tüketiciler kartlarını farklı noktalarda ek özelliklerle kullanabiliyor

Cardtek Group olarak akıllı kart alanında öne çıkan çözüm ve uygulamaları konusunda bilgi veren Cardtek Group Genel Müdür Yardımcısı Gökhan İnönü, akıllı kartlar sözkonusu olduğunda Şehir Kart, Kampüs Kart, Ulaşım Kart ve Loyalty ve Ön Ödemeli (Prepaid) Kartlar’dan söz edilebileceğini ve bu kartlar sayesinde tüketicilerin kartlarını yalnızca kredi kartı olarak değil birçok farklı noktada ek özellikler ile kullanabildiğini dile getirdi.
Kredi kartı özelliği yanında kartlarda varolan şehir kart kavramı ile kullanım alanlarının ulaşım, otobüs, taksi, dolmuş, deniz taşımacılığı, metro, tramvay, tren, ön ödemeli sayaçlar, elektrik, su, doğalgaz, sosyal tesisler, müzeler, sinemalar, tiyatrolar, geçiş kontrol sistemleri, üniversiteler, stadyumlar, otoparklar, satış otomatları ve temassız MasterCard ve Visa Kartların kullanılabildiği her yer olarak genişlediğini de belirten İnönü, şu açıklamalarda bulundu: “Bu kapsamda; Tek kart ile birden çok uygulama özelliği: Çok uygulamalı kart özelliğine sahiptir. Bu özellik birden çok uygulamanın tek bir kartta yer alabilmesi anlamına gelmektedir. Yalnızca ulaşımda, ya da yalnızca kredi kartı olarak kullanılmayıp; tek bir kartın hem kredi/debit kartı olarak kullanılabilmesi, hem ulaşımda kullanılabilmesi, aynı zamanda da loyalty uygulamalarının kartta yer alabilmesi sağlanmıştır. Üstelik temassız yonga teknolojisi sayesinde bütün bu işlemler temassız gerçekleştirilebilmektedir.
Böylelikle kart sahibi, yalnızca tek bir kart kullanarak önce toplu taşıma aracıyla bir alışveriş merkezine gidebilir, dilediğince alışveriş yapıp ardından bir restoranda yemek yiyebilir, aynı kartla taraftarı olduğu takımın maçını stadyumda izleyebilir ve istediği ulaşım aracını kullanarak evine dönebilir. Bütün bu işlemler, nakit para kullanılmadan ve yalnızca tek bir kart sayesinde gerçekleştirilmiş olur.
Son teknoloji: Son geliştirilen MasterCard PayPass ve Visa payWave standartları ile çevrimdışı işlem standardı ve güvenlik sağlanmıştır. RSA ve T-DES teknolojilerinin kombinasyonu ile maksimum güvenli işlemler gerçekleştirilebilir ve müşterilerle bankaların dolandırıcılıktan kaynaklanan kayıpları engellenmiş olur.Kampanya yönetimi: Çapraz Loyalty uygulamalarını da bünyesinde barındırabildiği için, tüm bu işlemler yapılırken bir yandan da ödüller kazanılabilir.
Kullanıcı sayısı: Çok geniş bir kullanıcı veri deposu oluşturmayı sağlar. Prepaid kart dağıtımı ile kredi kartı verilemeyecek kişiler de banka müşterisi haline getirilebilir.
Uluslararası kullanım: EMV standartlarını desteklediği için dünyanın neresinde olursanız olun MasterCard ve Visa teknolojilerinin kullanıldığı her yerde temaslı ve temassız işlem gerçekleştirebilme olanağı sunmaktadır.
Artan kart kullanıcıları, üye işyerleri ve bankacılık gelirleri ile finans sektörüne de ticari olarak yön veren akıllı kart teknolojileri hızla büyümekte olup yapılan yatırımlar arttırılmaktadır. Böylelikle finans sektörüne olan akıllı kart kullanımı talebi de giderek artmakta olup nakit kullanımı hayatımızdaki yerini akıllı kartlara bırakmaktadır.
Aynı zamanda, E-ticaret ve güvenli online bankacılık konularında da çözümler sunmaktayız. E-ticaret sitelerinin yaygınlaşması ve bu alanda da tüketicinin bu satış kanalına olan ve sürekli artan ilgisi ile akıllı kartların bu alanda da kullanımı hızla artmaktadır. Online bankacılık sistemleri, banka müşterilerini şubeye gitme derdinden kurtarıp internet üzerinden neredeyse tüm işlemlerini gerçekleştirebilmesine olanak tanımakta. Bu da bu kanala yoğun bir talep sağlamakta ve bu talep de internet kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak sürekli artmakta.
ETİKETLER : Sayı:900