Dosya Ödeme Sistemleri 08 HAZİRAN 2015 / 06:53

Fikir ve teknolojinin kaynağı Türkiye

ING Bank KOBİ Bankacılığı ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Yılmaz

Yeni nesil bankacılık stratejimizin odağına inovasyonu alıyoruz. Sadece kendi uygulamalarımızla değil, stratejik iş birlikleri ile perakendeciler, ödeme hizmet sağlayıcıları, GSM operatörleri ile doğru rol paylaşımlı projeler geliştiriyoruz. Yeni nesil mobil finans çözümümüz ParaMara bunlardan biri. Türkiye’nin ilk bulut tabanlı MasterCard temassız ödeme uygulaması olan ParaMara Temassız ile ING Bank kredi kartı müşterileri, artık plastik karta ihtiyaç duymadan veya SIM kartı değişikliği yapmadan cep telefonuyla ParaMara uygulaması üzerinden temassız ödeme gerçekleştirebiliyor. HCE teknolojisinin sunduğu bulut tabanlı temassız ödeme kolaylığı ParaMara Temassız ile tüm dünyadaki Mastercard ile anlaşmalı noktalarda hızlı, kolay ve güvenli ödeme çözümü sunuyoruz. Güncellenen internet şubemizi de cihaz bağımsız olarak tasarladık. Müşterilerimiz ister bilgisayar, ister tablet, ister akıllı telefonlarından işlemlerini iki adımda gerçekleştirebiliyor.

Ülkemizin genç nüfusu ve teknolojiye hızlı adaptasyonu da bankacılık sektörünü etkileyen unsular arasında yer alıyor. Artık müşteriler kolay, zahmetsiz bankacılık hizmetlerine her zaman her yerden hızla erişmek istiyor. Örneğin, mobil bankacılık Türkiye’de hızla büyüyor fakat gelişmiş ülkelerden farklı şekilde. Batı Avrupa’da ve Amerika’da müşteriler internet bankacılığından mobil bankacılığa geçiyorlar. Türkiye’de ise internet bankacılığını aktif kullanmayan müşterilerin de mobil kullanıcı olarak dijital bankacılığa adım attığını görüyoruz. Daha önce hiç bankacılık işlemi yapmamış, bir banka müşterisi olmayan kişiler için kolay bir kanal olan mobile özellikle gençlerin ilgisi yoğun.

Bankacılık stratejimizi inovasyon üzerine kurguladık ve yatırımlarımızı teknolojik altyapımızı güçlendirmek için yönlendirdik. İç ve dış süreçlerimizi yalınlaştırmak ve sonuç odaklı ve hızlı hizmet sunmak için teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor, dijital ve mobil teknolojileri bankacılık süreçlerimize entegre ediyoruz. Bizim için yol gösterici en büyük etken müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçları. Sosyal medyada Turuncu Destek hesabımızla müşterimiz olsun olmasın tüm kullanıcıların bankacılık alanında yaptıkları paylaşımları takip ediyoruz. KOBİ Müşteri Konseyimiz ile düzenli olarak farklı bölgelerde KOBİ’lerimizle bir araya gelerek, onları dinliyor ve bizden beklentileri doğrultusunda kendimize ödevler çıkarıyoruz. ING Grubu’nun bir üyesi olarak global sermayedarımızın bilgi ve tecrübelerinden de faydalanıyoruz. Ancak teknoloji konusunda ING Bank Türkiye olarak “ING’nin fikir ve teknoloji üreten ülkesi” olmaya adayız. Burada ürettiğimiz bankacılık teknolojisini Avrupa’ya ihraç etmeye başlıyoruz. İlk olarak ParaMara altyapısını kullanarak, Avrupa’da geçerli dijital cüzdan yaratma çalışmalarımız hızla sürüyor.

Şu anda sektördeki en sıcak konu mobil ödemeler. Bulut teknolojisinin gelişimi ile birlikte (HCE- Host Card Emulation) hesap/kart bilgilerinin güvenli bir şekilde bulutta saklanabilir olması sayesinde hem mobil ödemelerde hem de mobil cihazlar ile yüz yüze temassız ödemelerde farklı bir döneme giriyoruz.

Türk bankacılık sektörü dünyadaki yeniliklere çok çabuk adapte olabiliyor. Pek çok uygulama müşteri tarafından çok çabuk benimseniyor, global sektördeki pek çok ilk Türkiye’de gerçekleşiyor. Dünyada ilk olacak uygulamalar geliştirmekle birlikte, ayakları yere sağlam basan bir strateji ile dijitalleşme sürecine yatırım yapıyoruz. Sadece kendi uygulamalarımızla değil, stratejik iş birlikleri ile perakendeciler, ödeme hizmet sağlayıcıları, GSM operatörleri ile doğru rol paylaşımlı projeler geliştiriyoruz. Bizlerin gerçekleştirdiği çalışmalar ING Grubu içerisinde örnek çalışmalar olarak gösteriliyor. Türkiye’de ürettiğimiz teknolojiyi diğer ING ülkelerine ihraç etme noktasına geldik. ING Bank Türkiye’yi ING’nin teknoloji merkezi olarak konumlandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

 
ETİKETLER : 1025

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics