Dosya Ödeme Sistemleri 08 HAZİRAN 2015 / 06:51

Ödeme sistemleri ekosistemi büyüyecek

Peppers &RogersGroup Genel Müdürü ve Ortağı Selim Uçer

Türk bankacılık sisteminin, ödeme sistemlerinde dünyada en gelişmiş programları üreten pazarlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Kart bağlılık programları, taksit gibi uygulamalar ve yüksek penetrasyonla Türkiye, ödeme sistemlerinde dünyada lider ülkelerden biri. Son iki seneye baktığımızda ise kart pazarına ilişkin düzenlemeler, pazarın doygunluğu ve LKS’nin (Limit Kontrol Sistemi) etkilerini göstermesi ile kart adetleri büyümesi durdu, ciro artışı azaldı, alacak bakiyeleri ortalaması düştü ve ödenmeyen krediler arttı. Tüm bu gelişmeler sonrası, kredi kartı işinin kârlılığı bankalar için ciddi oranda azaldı.

Bu durumun etkisi, bankaların kredi kartı marka ve bağlılık programlarına yaptıkları yatırımlarını yavaş yavaş azaltmaları yönünde olacaktır. Bununla birlikte, kredi kartlarındaki düşen kârlılığın banka kartı ile kompanse edilmesi olası stratejilerden biri olacaktır. Dolayısıyla, önümüzdeki dönemde yüzde 6,5 oranında olan banka kartı POS işlem oranının artmasını bekleyebiliriz.

Ödeme sistemlerini etkileyen bir diğer trend de dijitalleşme olacak. Önümüzdeki dönemde birçok oyuncunun dijital ödeme sistemleri çözümlerini müşterilerine sunmalarını bekleyebiliriz. Dijital cüzdan gibi çözümlerin banka ve operatör bağımsız çalışma yapısına sahip olması gereği, banka ve operatör dışı oyuncuları, perakendecileri, teknolojik çözüm üreten diğer firmaları görmemiz söz konusu. Ödeme sistemleri ekosistemi biraz daha genişleyecek. Bununla birlikte bankalar ve operatörler de altyapı sunumu ve işbirlikleri ile bu dijital ödeme sistemlerinde yerlerini alacak.

Bu yeni dönem ve genişleyen ekosistem içerisinde tüm oyuncuların yapması gereken; stratejilerini ve rollerini net olarak belirlemesi ve bu doğrultuda şimdiden yatırımlarını, işbirliklerini yapmaya başlamaları. Bu strateji içerisinde en kritik konu ise birçok oyuncu için dijital ödemelerden nasıl para kazanılacağı değil, müşterilerine nasıl en iyi ve benzersiz deneyimleri yaşatarak, dijital ödemeleri diğer ürün ve servislerin pazarlamasında bir araç olarak kullanılabileceği olacak.

 
ETİKETLER : 1025

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics