Dosya Ödeme Sistemleri 17 ARALIK 2012 / 08:57

Ödeme sistemlerinde güvenlik ve işlem hızı her geçen gün gelişiyor

Ödeme sistemleri konusundaki çalışmalar, kullanıcı sayısının artması ve teknolojinin de ilerlemesiyle farklı sektörlerde de yayılmaya başladı. Farklı cihazlar ve farklı uygulamalarla yenilikler birbirini izlerken ödeme sistemlerinde güvenlik ve işlem hızı ön plana çıkıyor. Başta finans sektörünün beklentilerini karşılamak isteyen birçok farklı yetkinlikte BT şirketi de bu doğrultuda birbiri ardına projelere imza atıyor. Asseco SEE Grup Yöneticisi Burak Kutlu, kullanım kolaylığı, güvenlik, gizlilik, hız ve seçme özgürlüğü, hem bireyler hem de kurumlar için akla ilk gelen öncelikler ve beklentiler olduğunu vurguladı. Kutlu, ödeme sistemlerinde birden fazla alanda çözüm sunan Asseco SEE olarak, her türlü dış ve iç sahtekârlık aktivitesine karşı davranış profilleri modelli sahtekârlık engelleme/kontrol çözümleri sunduklarını belirtti ve ekledi: “Bu çözümlerle olası sahtekârlıklara karşı kişi ve kurumların kayıplarını en aza indirecek önlemlerin hayata geçirilmesini sağlıyoruz. Bir diğer hizmetimiz ise her türlü ödeme sisteminde de kullanılabilecek olan müşteri deneyimi yönetimi bakışı ile performans yönetimi. Performans yönetimi, müşterilerin her yerden, her şekilde hızlı hizmet almasını takip etmesini sağlıyor.”
Cardtek Group Genel Müdür Yardımcısı Gökhan İnönü de teknolojinin gelişmesi ile birlikte bireylerin ve kurumların ödeme sistemleri konusunda beklentilerinin arttığına, geri kazanımı mümkün olmayan zamanın ekonomik kullanımı için “birey ya da kurumun özel bilgilerinin korunması, işlem hızı ve bilgi güvenliği”  bugün ödeme sistemlerinin en önemli gereklerinden biri haline gelmiştir diyerek güvenlik ve hıza dikkat çekti.  İnönü, ödeme sistemlerinde yaşanan gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “Ödeme sistemlerindeki tüm gelişmeler ekonomik hayatın kalitesini artırmak üzerine yoğunlaşıyor. 2000’li yılların ikinci yarısından itibaren daha önce banka merkezli olarak gerçekleşen ödeme sistemleri, devlet kurumlarının liderlik ve yönlendirmesi, cep telefonlarının bir ödeme aracı olarak kullanılmaya başlanması, yonga tabanlı mobil çözümler, diğer alternatif ödeme kanallarının gelişmesi, internet kullanımının yaygınlaşması ile yatay ve dikey pazarlarda birçok oyuncunun birlikte rol aldığı bütünleşik bir ekosistem haline gelmiştir.” İnönü, bu doğrultuda kullanıcı olan tüm kurumların yeni teknolojileri seçme ya da uygulama noktasında bu bütünleşik altyapıyı bozmayacak, varolan sistemlere kolay bütünleştirilecek ve ilerde yeni bütünleştirmeler yapmaya izin verecek çözümleri seçmeleri ve uygulamaları gerektiğini vurguladı ve yaptıkları çalışmalarla ilgili şunları belirtti: “NFC Mobil Ödeme Çözümleri ile birlikte anılan Cardtek Grup olarak, müşteri sadakat programlarımız yatay ve dikey marketlerde en çok tercih edilen çözümler arasına girmiştir. Kart kişiselleştirme ve anında kart basım çözümlerimiz sadece Türkiye’de değil tüm dünyada kullanılmaktadır.


PayPal Türkiye Ülke Direktörü Kıvanç Onan da “Bireysel ve kurumsal müşterilerimizin ortak ihtiyacı ve istekleri, alışverişte güvenli ortamın oluşturulmasıdır. PayPal olarak, risk yönetimi ve kötüye kullanımın önlenmesi bizim için vazgeçilmez bir önceliktir” sözleriyle ödeme sistemlerinde güvenliğe dikkat çekti. Onan, PayPal olarak yaptıkları çalışmaları şu sözlerle anlattı: “Kullanıcı tecrübesini mümkün olduğunca zorlaştırmadan yapabildiğimiz için dünyanın en çok tercih edilen çevrimiçi ödeme sistemlerinin başında geliyoruz. PayPal kredi kartı ve finansal bilgilerin kimse ile paylaşılmadan alışveriş yapılabilmesi yanında, aynı zamanda PayPal Alıcı ve PayPal Satıcı koruma programı ile sanal ortamda ortaya çıkan sahtekârlıklara karşı kullanıcılarına kapsamlı bir koruma getirmektedir.”
Verifone Güney Avrupa ve Rusya Bölgesi Pazarlama Direktörü Aslı Karabörklü de ödeme sistemlerinde güvenliğin önemi ile ilgili şunları söyledi: “Elektronik ödeme sistemlerinin en önemli ve olmazsa olmaz parçası yüksek güvenliktir. Bunu sağlamak için hem ödeme aracı hem de ödeme kabul terminali tarafında önemli yatırımlar yapılıyor. Bunların neticesinde periyodik olarak belli sertifikasyonlara tabii tutuluyorsunuz. Bu en önemli koşulu yerine getirdikten sonra biz ödeme kabul tarafında Verifone olarak satış noktası deneyimini kolaylaştırma ve etkileşimli hale getirmek üzere teknolojiyi kovalıyoruz diyebiliriz. Terminallerimiz en yüksek güvenliğe sahip ve NFC konusunda dünyada ve teknolojinin merkezi Silikon Vadisi’nde birkaç yıldır merkezi bir rol üstlendik. Perakendecilerin POS terminalinden ödeme dışında da (sadakat uygulamaları, envanter kontrol, pazarlama platformu olarak vs) faydalanabilmesi için de özgün çözümlerimiz var.
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, BKM’nin faaliyetleri ile ilgili “Bankalararası Kart Merkezi (BKM), nakit kullanımı gerekmeksizin her türlü ödemeyi veya para transferini sağlayan veya destekleyen, sistem, platform ve altyapıları oluşturmak, işletmek ve geliştirmek amacıyla faaliyet gösteriyor. BKM’nin bankalar ve e-ticaret sektörünün önde gelen şirketlerinin işbirliği ile geliştirdiği ve yönettiği BKM Express, kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartları sayısal ortamda tek bir cüzdanda bir araya getiriyor. Kart sahipleri, BKM Express’e üye olarak, internet alışverişlerinde kart bilgilerini paylaşmadan hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirler. İşyerleri ise BKM Express ağının bir parçası olarak daha fazla müşteriye ulaşabilir ve iş hacimlerini artırabilirler. BKM Express, gelecek dönemde temassız ödemeden para transferlerine kadar pek çok özelliği bünyesinde toplamayı hedefliyor. Ayrıca, ülke genelinde geçerli olacak ve tüm kartların kabul edileceği toplu taşıma iş modeli ile ilgili çalışmalar sürdürülüyor” dedi.Ödeme sistemleri satış döngüsü ile bütünleşiyor
POS A.Ş. olarak kullanıcılarımıza 1994 yılından beri Ödeme Kaydedici Cihazlar Sistemleri sunduklarını belirten POS A.Ş. Genel Müdürü Feridun Yuğaç, ödeme sistemlerinde yaşanan gelişimle ilgili şunları paylaştı: “Başlangıçta nakit ve kredi kartlarıyla başlayan ödeme seçenekleri, teknolojinin desteklediği rekabet ile birçok farklı seçenek ve çeşitliliğe ulaşmıştır. Kredi kartları, banka kartları, taksit kartları, ön ödemeli banka kartları, hediye kartları, kurumsal ödeme kartları, şirket kartları, yemek çekleri, her çeşit ödeme kuponları (şirket, tedarikçi, belediye ve benzeri) ve sadakat kartları gibi birçok farklı isimde ve farklı özellikte ödeme sistemi kullanılmaya başlanmıştır.”
Yuğaç, POS A.Ş. olarak, perakende için özel tasarlanmış donanım ve yazılım çözümlerimiz sayesinde bütün bu ödeme sistemlerinin hızlı ve güvenli olarak satış döngüsüne bütünleştirilmesi, mutabakat ve raporlama işlemleri ve karar destek sistemlerine bütünleştirme sağladıklarını belirtti.Ödeme süreçlerindeki risklerini en aza indiriyoruz

PayU olarak dünyanın 13 ülkesinde faaliyet gösterdiklerini ve 15 binin üzerinde çevrimiçi işletme ile çalıştıklarını belirten PayU Türkiye Ülke Direktörü Y. Emre Güzer, sadece Türkiye’deki ihtiyaçlara odaklanıp, bunları karşılamak için Eylül 2011’de faaliyetimize başladıklarını, Türkiye’de e-ticaret yapan her şirkete temas ederek, havayolu taşımacılığı şirketlerinden özel alışveriş kulüplerine, turizm şirketlerinden tüm sektörlere herkes ile çalıştıklarını söyledi.
Türkiye’de çevrimiçi ödeme sistemleri alanında işletmelerin sanal POS alıp e-ticarete başlayamaması, e-ticaret yapan küçüklü büyüklü birçok firmanın karşılaştığı ters ibraz (chargeback) sorunu ile karşılaştıklarına dikkat çeken Güzer, “PayU Türkiye olarak Türkiye’deki çevrimiçi ticaret yapan ve yapmak isteyen işletmelerin öncelikli ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştiriyoruz. MasterCard ve VISA’dan aldığımız izinler kapsamında e-ticaret yapan veya yapmak isteyen işletmelere tek sözleşme ile altı bankanın sanal POS’una bir günde ulaşma imkanı tanıyoruz. 100’ü aşkın sahtecilik (fraud) önleme filtresi, PCI DSS ve SSL sertifikalarına sahip üyelik gerektirmeyen ve özelleştirilebilen ödeme sayfaları, sahtecilik konusunda uzman ekibimizle işletmelerin ödeme süreçlerindeki risklerini en aza indiriyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:900

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics