Dosya Ödeme Sistemleri 25 KASIM 2013 / 08:31

Ödeme sistemlerinde ihracat potansiyelimiz var

Ödeme sistemlerinin ihracatı açısından en önemli noktalar; geliştirilen çözümle, küresel ödeme sistemleri standart, güvenlik ve beklentilerini karşılayabilmek, yerel ihtiyaçlara yanıt verebilecek esnek altyapı, bilgi birikimi ve insan kaynağını sunabilmek olarak sıralanıyor.

Ödeme sistemleri konusunda ülkemizde geliştirilen uygulamalar, sektör temsilcilerine göre ihracat potansiyeli taşıyor. Mobil bankacılıkta da birçok ülkeden ileri durumda olan bir ülke olarak ödeme sistemleri alanında da önemli çalışmalar yapıldığı görüşü paylaşılıyor. Türkiye’de üretilen ödeme sistemlerinin ihracat potansiyeli taşıdığını belirten İnnova Finansal İşlem Çözümleri Direktörü Murat Kayıhan’a göre bu konuda dikkate alınması gereken bazı noktalar var. Bu noktada hizmet verilecek ülkenin Türkiye’ye göre daha geri ya da ileri ekonomik ya da finansal yapıya sahip oluyor olmasının çok önemli olmadığını dile getiren Kayıhan, “Burada önemli nokta, geliştirilen çözümle, küresel ödeme sistemleri standart, güvenlik ve beklentilerini karşılamanızın yanı sıra, doğacak yerel ihtiyaçlara da hemen yanıt verebilecek esnek altyapı, bilgi birikimi ve insan kaynağına sahip olmak” diye konuştu. “Cardtek Group şirketleri dünyada büyüyen iş ortağı ve dağıtıcı ağıyla, beş kıtada ödeme sistemleri alanında teknolojik ürünler ve hizmetler sunuyor” diye konuşan CordisNetwork Genel Müdürü İbrahim Durak da Türkiye’nin dünyadaki ödeme sistemlerinde yüksek teknolojilerin üretildiği ve ihraç edildiği bir ülke olduğunu vurguladı.

Birçok yerel şirket, teknolojilerini yurtdışına da pazarlayarak, özellikle Ortadoğu ve Doğu Avrupa ülkelerinde tercih edilen çözüm sağlayıcılar olmaya başladı.
Türkiye’nin Visa Europe ülkeleri arasında toplam kullanımda üçüncü en büyük pazar konumuna ulaştığına dikkat çeken Visa Europe Türkiye Ülke Müdürü Merve Tezel de ihracat potansiyeli hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: “Bilişim teknolojilerini kullanarak hizmet geliştirmede ve dolayısıyla inovasyonda ön sıralarda yer alan ülkemizden, gerek ürün ve pazarlama tarafında, gerekse altyapı ve teknoloji hizmetleri bakımından zaten geçtiğimiz yıllarda söz konusu “ihracat” yapılmaya başlandı bile. Ürün ve pazarlama tarafında özellikle yabancı ortaklı bankalar, diğer ülkelerde bulunan iştiraklerine bilgi birikimi transferinden aynı markalı ürünün çıkarılmasına ve işletilmesine kadar çeşitli evrelerde destek vermekteler. Ayrıca Türkiye’de sistem bütünleştirmesi alanında faaliyet gösteren başarılı şirketler, hali hazırda bankalarımızın bilgi sistemlerine olan gereksinimlerinde yurtdışı bağımlılığını da ortadan kaldırdı. Hatta birçok yerel şirket, teknolojilerini yurtdışına da pazarlayarak, özellikle Ortadoğu ve Doğu Avrupa ülkelerinde sıklıkla tercih edilen çözüm sağlayıcılar olmaya başladı. EMV ve temassız ödeme sistemlerine Avrupa’da ilk geçen ülkelerden biri olan Türkiye’de geliştirilen bilgi sistemleri, bu teknolojilere şu anda yönelen, hatta teknolojinin beşiği sayılan ABD gibi ülkelerde bile ihraç edilen yerli çözümlerin tercih edilmesini sağladı. Visa tarafından geliştirilen uluslararası inovasyon ve ödeme standartlarının ülkemizde yakından takip edilmesine ilaveten bu tür şirketlere verilen bazı devlet teşvikleri de bu fırsatları destekleyecek unsurlar arasında yer alıyor.”

Ödeme sistemlerimiz dünyanın Türkiye’yi tanıdığı birkaç sektörden biri haline geldi

Türkiye’de 75 milyonun üzerinde nüfusun cebinde yaklaşık 155 milyon kart olduğunu belirten Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Yazıcıoğlu, dünyanın en hızlı büyüyen kart pazarlarından biri haline geldiğimize dikkat çekti. Bu gelişimde yüksek teknoloji kullanmanın da ihmal edilmediğinin altını çizen Yazıcıoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye 1988 yılından bu yana bireysel bankacılık alanında dünyanın en yenilikçi pazarlardan biri haline geldi.Türkiye POS , banka ve kredi kartı adetleriyle Avrupa’da ilk üç sırada yer alıyor. POS’ta Avrupa’nın en büyük pazarıyız. Bütün bunları yaparken güvenliği hiçbir zaman elden bırakmadık. Şifreli işlem ile (Chip&Pin) 2007’den beri kart sahteciliğinin gerilemesinde Avrupa birçok ülkesini geride bıraktık. İnternette güvenli, kolay ve hızlı ödeme platformu BKM Express, dünyanın ilgiyle takip ettiği bir platform haline geldi. Artık küreselleşen dünyada bir inovasyon yaptığınızda Türkiye sınırları içinde kalmıyor. BKM olarak hayata geçirdiğimiz tüm projelerimizde bunu görüyoruz. BKM Express’te de bunu yaşamaya devam ediyoruz. BKM Express’i çıkarttık dediğimiz andan itibaren dünya bizi takip etmeye başladı. Almanya ile yakın bir ilişkimiz vardı. Alman Bankalar Birliği ile ilişkimizi Express özelinde bilgi alışverişine çevirdik. İspanya’nın en büyük özel bankaları bizimle temas edip çözümün sektörel detaylarını istedi. Endonezyalı bankalara yaptıklarımızı anlattık. Bu yıl mayıs ayında Dubai’de gerçekleştirilen Cards &Payments Middle East etkinliğinde Türkiye onur konuğu oldu. Aynı organizasyon ilk kez Ekim ayında İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleşti. Bu Türkiye ödeme sistemleri adına önemliydi. Aralık ayında yine mobil finansal altyapıların gelişmesi için faaliyet gösteren Mobey Forum’a ev sahipliği yapıyoruz. Baktığınız zaman ödeme sistemlerimiz dünyanın Türkiye’yi tanıdığı birkaç sektörden biri haline geldi. Artık bir inovasyon çıktığında şaşırmıyorlar tecrübemizi öğrenmek istiyorlar”

Birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkedeki ödeme sistemlerinden daha ileri seviyede sistemlere sahibiz

Türkiye’nin mobil bankacılıkta birçok ülkeden ileride olmasına paralel olarak ödeme sistemleri alanında da çağın ötesinde olduğunu belirten Pozitron Kurucusu ve CEO’su Fatih İşbecer, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu da bankacılık sektöründeki rekabetten kaynaklanıyor. Birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkedeki ödeme sistemlerinden daha ileri seviyede sistemlere sahibiz. Web ve mobil olarak 2 platformda da hizmet sunan, Pozitron tarafından tasarlanıp geliştirilen BKM Express uygulaması Ortadoğu ve Avrupa’da örnek çalışma olarak inceleniyor. Türkiye’de de hakim alternatif ödeme platformu muhtemelen BKM Express olacaktır. Ödeme sistemlerinin bulunduğu bu ileri seviye sayesinde ülkemiz yurtdışından gelen birçok yatırımcı ve şirket için cazipliğini koruyor. Ayrıca biz Pozitron olarak 4 Ortadoğu bankasının mobil projelerini yürütüyoruz. Meksika’ya yönelik geliştirdiğimiz mobil ödeme sistemi Clip şu anda Güney Amerika pazarının en popüler sistemlerden biri. Kaliteli bir ekip ve başarılı işlerini referans gösterebilen şirketler tarafından üretilen ödeme sistemlerinin ihraç edilmemesi için bir neden göremiyorum.”
ETİKETLER : Sayı:947