Dosya Ödeme Sistemleri 17 ARALIK 2012 / 09:00

Ödeme sistemlerinde temassız devrim

Ödeme sistemleri teknolojileri temassız ödemede NFC (Near Field Communication) gibi yeni teknolojilerin gelişmesi ile hızla ilerlerken, Türkiye’de bu yeniliklere hızla ayak uyduruyor. Mobil cihazların da temassız ödemeyle bütünleşmesi ile bütünleşik ödeme sistemlerinde önemli adımlar atılıyor.

2001 yılında çipli kartlarla başlayan ödeme sistemlerindeki köklü yenilikler temassız kart uygulamaları, ön ödemeli kartlar ve NFS(near field communication) teknolojisi ile devam etti. Kredi kartı, banka kartları, ulaşım kartları, üyelik kartları, kurumsal kartlar, giriş-çıkış kartları gibi akıllı kartların NFC teknolojisiyle uyumlu cep telefonlarına, el bilgisayarlarına bütünleştirilmesi ve bu mobil cihazların, örneğin bir POS cihazına veya ürüne yakınlaştırılmasıyla sistem iletişime geçiyor. Böylelikle NFS ile ödeme sistemlerinde en önemli noktalardan biri olan güvenlik anlamında önemli bir adım atılmış oldu. BT şirketlerinin temassız ödeme sistemlerinde son yıllarda ön planda olan NFS teknolojileri ile ilgili ortak görüşü, NFS teknolojili telefonların yaygınlaşarak mevcut plastik kartlı kredi kartları kadar yaygın bir şekilde kullanılacağı yönünde. Sadece NFS teknolojisinde değil önceden sadece ürün tanıtımı için kullanılan QR kodun ödeme sistemlerinde kullanılması gibi uygulamalar bütünleşik ödeme sistemlerinde önemli adımların atılmaya devam edeceğinin sinyallerini veriyor.
ETİKETLER : Dosya Sayı:900

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN