Dosya Ödeme Sistemleri 17 ARALIK 2012 / 08:59

Ödeme sistemlerinin geleceğine NFC özellikli telefonlar yön verecek

Cardtek Group Genel Müdür Yardımcısı Gökhan İnönü, “Türkiye 2001 yılında yongalı kart geçişini başlatan dünyadaki ilk ülkelerden birisiydi. Daha sonra temassız kartlar, ulaşım sistemleri ve NFC mobil ödeme sistemlerinde de bu öncülük devam etti. Bu arada ABD ve Avrupa da Türkiye’yi örnek alarak 2012 yılında birtakım uygulamaları yapmaya başladılar” sözleriyle Türkiye’nin ödeme sistemlerinde geldiği öncü noktaya dikkat çekti ve ekledi: “Turkcell ve Cardtek faydacı bir yaklaşımla dünyada ilk kez ve en geniş kapsamlı mobil ödeme sistemini “Turkcell CepTe Cüzdan” projesi ile 2011 yılında hayata geçirdi. Türkiye, 2013 yılında işi bir adım daha öteye götürerek NFC teknolojisi ile cep telefonları üzerinden ulaşım kart, ön ödemeli ve sadakat kart, m-ticaret gibi teknolojileri hayata geçirmeyi planlıyor.”
İnönü, NFC teknolojilerinin geleceği ile ilgili şunları söyledi: “Önümüzdeki 5 yıl içerisinde NFC özellikli telefonların yaygınlaşması ile birlikte bu teknolojinin mevcut plastik kartlı kredi kartlarımız kadar yaygın bir şekilde kullanılacağını öngörüyoruz. Bu teknoloji sadece bankacılık değil perakende sektörde de yaygın bir şekilde kullanılacak. Örneğin loyalty, voucher, geçiş kontrol gibi uygulamaların da mobil cüzdan uygulamaları altında yerlerini alacak. Aynı zamanda cep telefonu kullanımının tüm dünyada inanılmaz boyutlara ulaştığı günümüzde, mobil tabanlı finansal servislerin yaygınlaşma anlamında hız kazanacağı görüşündeyiz. İlgili teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte kart kullanıcıları daha aktif olarak cep telefonları ile para transferi, fatura ödeme, mobil ödeme gibi işlemleri yapabilecekler.”
İnönü, ödeme sistemlerinde güvenlikte biyometrik güvenlik kontrollerinin ödeme dünyasının vazgeçilmezi olarak yeni bir CVM (Kişi Doğrulama) metodolojisi olarak yaygın bir şekilde kullanılacağını öngördüklerini belirtti.


Ingenico Türkiye Satış ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Erhan Öztop da Türkiye’nin ödeme sistemlerindeki öncü kimliğine “Türkiye, Avrupa pazarında Fransa ve İngiltere’nin ardından 3’üncü sırada geliyor. Ödeme sistemlerinde yeniliklere açık ve hızlı ilerleyebilen bir yapıya sahibiz. Avrupa’da temassız kart uygulamaları, chip&pin geçişi, konuşan POS vb. birçok yenilik, ilk kez Türkiye’de hayata geçiyor. Türkiye’deki ödeme sistemlerindeki uygulamalar, çeşitlilik ve teknoloji, yıllardır diğer ülkelerin dikkatini çekiyor ve birçok ülke Türkiye’deki yetkililerden bu konuda fikir alıyor” sözleriyle vurguladı.
Öztop, ödeme sistemlerinin geleceği ile ilgili cep telefonlarına dikkat çekti: “Önümüzdeki günlerde, cep telefonlarının ödemeye bütünleşik olduğu çözümleri daha çok konuşacağımızı düşünüyorum. POS cihazları ile cep telefonlarının haberleşebilmesi sayesinde cüzdan taşımak gerekmeyecek. Bu alandaki çalışmaların giderek çeşitleneceğine inanıyorum. Diğer taraftan küçük işyerlerinde kartlı ödemelerin teşviğinin kayıt içi ekonomi için çok büyük önem taşıdığını düşünüyorum. İlerleyen dönemde, bu işletmeleri de ödeme sistemleri pazarının içine alacak özel teknoloji ve çözümler göreceğiz.”

KoçSistem Otomasyon ve Mobil Çözümler Satış Grup Yöneticisi Engin Güney de kredi kartlarına ilk taksit uygulamaları, NFC olmadan telefonlara yapıştırılmış deşifre etiketler ile temassız ödeme sistemleri, chip&pin uygulaması gibi uygulamalar yurtdışından çok daha önce hayata geçtiğini belirtti ve NFC ile ilgili şunları söyledi: “Geleceğe yön verecek yeni ödeme sistemi  NFC olarak görülmektedir. Diğer teknolojiler ülkemizde kullanılmadığı sürece NFC oldukça ön plana çıkacaktır. Ancak bunun için de NFC’li telefonların pazara girmesi ve sertifikasyonlarının tamamlanması gerekmektedir.”
PayU Türkiye Ülke Direktörü Y. Emre Güzer, Türkiye’nin ödeme sistemi ile bulunduğu noktayı şöyle değerlendirdi: “BKM verilerine göre, Kasım ayı itibarı ile Türkiye’de 54 milyon kredi kartı ve 90 milyon banka kartı var. Ödeme sistemleri alanında yeni teknolojilerin kullanıldığı oldukça gelişmiş bir altyapımız var. Bu altyapı, genç nüfus ve yukarıda da belirttiğimiz kart rakamları ile harmanlandığında Türkiye’yi eşsiz bir pazar haline getiriyor. Diğer taraftan Avrupa’ya kıyasla yeni iş modellerini hayata geçirmek konusunda da oldukça iddialı olduğumuzu söyleyebilirim. Türkiye’nin ödeme sistemleri alanında oldukça gelişmiş bir ülke olduğunun bir göstergesi de geçtiğimiz aylarda, Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin’in İspanya’nın ikinci en büyük bankası BBVA’nın Global Ödeme Sistemleri’nin başına geçmesidir.”


Güzer, 2013 yılı sonuna doğru ödeme sistemleri alanında birtakım kanunların yürürlüğe girmesini beklediklerini, bu düzenlemelerle birlikte ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren oyuncuların daha sağlıklı ve güçlü şekilde yollarına devam edeceğini öngördüklerini belirtti ve ekledi: “Ayrıca alışılmışın dışında çalışma yapısına sahip olan kimi ödeme sistemlerinin Türkiye pazarına gireceğini öngörüyoruz. Ancak kredi kartı dünyasının bu kadar gelişmiş olduğu Türkiye pazarında, mevcut alışkanlıkları değiştirecek bir sistemi kısa vadede görmeyeceğiz. Kredi kartı odaklı sistemin mevcut ihtiyaçlar doğrultusunda optimize edildiği bir yıla tanık olacağız.”
Güzer, NFC teknolojisi dışındaki ödeme sistemleri ile ilgili QR kod uygulamasına dikkat çekti: “Önümüzdeki yıllarda bütünleşik ödeme sistemlerini daha fazla göreceğiz. Örneğin metro duraklarında mobil cihaz vasıtasıyla QR kod okutarak alışverişlerimizi yapabileceğimiz, ihtiyaçlarımızı karşılayan en doğru ürünü, belki arkadaşlarımızın yönlendirmeleriyle bize en yakın mağazadan gerçek zamanlı bulup, alabileceğimiz yıllar bizleri bekliyor. Bu tip uygulamalarla birçok perakende devi, müşteri memnuniyetini ve satışlarını yukarı çekecek. Bu konuda bizden ileri konumda olan ABD ve Avrupa’ya yakınlaşacağımızı söyleyebilirim.”
POS A.Ş. Genel Müdürü Feridun Yuğaç, “Satış ve kampanya ürünümüz GeniusOpen ile birçok ülkede projelerimiz bulunmaktadır. Güney Amerika ve Uzak Doğu ülkelerinin ödeme sistemleri bizimle benzerlik gösterse de Avrupa ve ABD’ye göre çok daha yaratıcı olduğumuzu söyleyebiliriz.  Kullandığımız kredi kartları ve diğer ödeme sistemleri ağırlığını devam ettirecektir. Ancak özellikle genç nesil tarafından kullanılan mobil ödeme ve mobil cüzdan uygulamalarının gittikçe artacağını düşünüyoruz. Bugün şekil değiştirerek mobil telefonumuza giren akıllı kartlar da belki ileride parmak izimize yerleşebilecektir” dedi.
Ödemeler giderek elektronikleşiyor
Elektronik ödemeler sektöründe yeni bir döneme girildiğini belirten Visa Europe Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, ödemelerin giderek artan bir hızla elektronikleşerek, ödeme yöntemlerinin çeşitlendiğini, tüketiciye farklı seçenekler sunulduğunu belirtti. Ülman, “Pazarda bulunan mobil cihazlar da her geçen gün çeşitleniyor ve sahip oldukları özellikler zenginleşiyor. Diğer taraftan internet kullanımında ciddi bir artış gözlemliyoruz. Tüm bu gelişmeler ışığında ödemeler sektöründe e-ticaret, temassız ve mobil ödemelerin hızla yaygınlaşarak öne çıkacağını söyleyebiliriz. Visa Europe ödemelerin geleceği vizyonumuz doğrultusunda tüketicilerimizin çevrimiçi alışveriş deneyimini zenginleştirmek için çeşitli ürünler geliştirmeye devam ediyoruz. Bunlardan en önemlisi, internette alışveriş yapmayı tercih eden tüketicilerimize kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla geliştirdiğimiz dijital cüzdanımız “V.me”. V.me’nin e-ticaret pazarını büyütecek ve çevrimiçi ödemelerde çığır açacak bir ürün olduğunu düşünüyoruz.”Ödeme sistemlerinde Türkiye örnek ülke
“Yeni eğilimlerden temassız ödeme, mobil ödeme konularında birçok ülkenin rol modeli konumundayız. Bu konuda ülkemizin önemli bir oyuncu olduğuna bir başka kanıt ise Türkiye’de yetişip şu an yurtdışında ülkemizi temsil eden ödeme sistemleri yöneticileridir. Uluslararası bankaların özellikle ödeme sistemleri birimlerinde bir Türk çalışana rastlayabilirsiniz” diyen VeriFone Güney Avrupa ve Rusya Bölgesi Pazarlama Direktörü Aslı Karabörklü, gelecekte NFC ve mobilitenin yönlendireceğini belirtti: “NFC özetle iki akıllı cihazın arasındaki veri iletişim teknolojisi. Tüm akıllı kartlarınızın akıllı telefonunuzda tanımlı olduğunu düşünün. Yine NFC işlem yapabilen POS terminalini de mobil hale getirdiğinizde konvensiyonel satış noktası-kasada ödeme alma kavramını ortadan kaldırmış oluyorsunuz; mağazanın içinde her nokta satış noktası haline geliyor.”

Müşteri sorunlarına çözüm getiren uygulamalar başarılı olacak

2012 yılı özellikle dünyada ödeme sistemleri inovasyonunda yeni bir zıplama yılı olarak değerlendiren PayPal Türkiye Ülke Direktörü Kıvanç Onan, “Türkiye’ye gerçek anlamda bu tip inovasyonların 2013 yılında daha çok etki edeceğini düşünüyoruz” dedi.
Türkiye’deki durumu şöyle değerlendirdi: “Türkiye’de bankalar özellikle ödeme sistemleri konusundan oldukça gelişmiş durumda. Buradaki odak noktasının daha çok taksit ve kredi kartları programları kapsamında takılıp kaldığını görüyoruz. Her ne kadar yeni teknoloji uygulamaları sayıca oldukça sık olarak ortaya çıksa da, gerçekte kullanıcı deneyimini ön plana çıkartmadan biraz “inovasyon” olsun diye yapılan çalışmaların son birkaç senede pilot bir deneme olmanın ötesine geçemediğini de gözlemliyoruz.  Belki bu pilot uygulamalardan öğrenilenler arttıkça gerçek anlamda kullanıcıların benimseyeceği ve her kitleye hitap eden çalışmalar yapılabilir. Türkiye’deki inovasyon dinamizminin biraz daha müşteri merkezli olmaya ihtiyacı var. Artık elimizdeki teknolojiler müşterilerin her an, her yerde ve her şekilde alışveriş yapabilmelerini sağlamaya yönelik olarak geliştiriliyor. Tüketicilerin talepleri ve beklentileri de bu doğrultuda şekilleniyor. Aslında daha önce sadece e-ticaret sektörü diye konuşabiliyorduk. Bugün internet teknolojisinin mobil imkânlara kavuşmasıyla sadece e-ticaret değil, m-ticaret ve hatta x-ticaret demek gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü kullanıcılar herhangi bir cihazdan - mobil telefon, tablet, televizyon, oyun konsolu, GPS Sistemleri ve bunu gibi internete bağlanabilen her platformdan- herhangi bir ortamda ve zamanda alışveriş yapabilir durumdalar. Bu açıdan pek tabii ki mobil imkanlar ve teknolojiler ödeme sistemlerinin de uygulanış biçimlerini derinden etkileyecektir. Sadece teknolojiyi ön plana çıkartan değil tam tersine müşteri tecrübesini ve müşterilerin fark ettikleri ya da fark etmedikleri problemlerine çözüm getirebilen uygulamaların başarılı olacağına inanıyoruz.”

NFC ve dijital cüzdan uygulamaları ön planda

Nakit ile yapılan alışverişlerin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ödeme sistemlerine yönelmesi için çalışmaların hızla sürdüğünü belirten Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Aralık 2012 itibarıyla 54 milyona yaklaşan kredi kartı sayısı, 2 milyondan fazla POS terminali, 35 binin üzerinde ATM ve 90 milyonu aşkın banka kartı adedi ile Türkiye’nin ödeme sistemleri sektörü dünyada öncü konumda olduğunu söyledi.
NFC ile ilgili “Avrupa’da mobil ödemelerle (NFC-Near Field Communication) ilgili çalışmalar sürdürülüyor. İngiltere, Fransa, Hollanda gibi ülkelerde birden fazla kurum bir araya gelerek NFC çalışmalarını yürütüyor. NFC konusunda başarılı örneklerin bankalar ve mobil operatörlerin bir araya gelerek oluşturduğu modeller olduğunu gözlemlemekteyiz” değerlendirmesinde bulundu. Canko, “Avrupa’da ayrıca dijital cüzdanlara yönelik projeler de giderek artıyor. Kullanıcıların ister bilgisayarlarından ister mobil cihazlarından tüm kartlarına güvenli bir şekilde erişebildikleri, yönetebildikleri, ödemelerini yapabildikleri, indirim/kupon kullanımı ve fiyat karşılaştırmaları gibi pek çok işlemi aynı anda yapabildikleri cüzdanlar ön planda yer alıyor” dedi.
Canko’nun belirttiğine göre, Forrester Research’un araştırmasına göre 2012 yılı içinde tüm dünyada 100 milyondan fazla NFC uyumlu cep telefonu satılması bekleniyor. Bununla birlikte, NFC teknolojisi ile temassız ödemelerin, pazarda kısa süre içinde yaygınlaşacağı öngörülüyor. Diğer bir araştırma şirketi Juniper Research’e göre, 2015 yılında NFC ile yapılacak toplam harcamanın 74 milyar dolara ulaşması ve bu harcamaları, ağırlıkla mağazalarda yapılacak temassız ödemelerin ve ulaşım biletlerinin oluşturması bekleniyor.
BKM olarak hedeflerini “2023 - Nakitsiz Ödemeler” hedefimiz doğrultusunda Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 yılında tüm işlemlerin ödeme sistemleri üzerinden gerçekleştirilmesi konusunda gerekli altyapı çalışmalarını devam ettirmekteyiz. Gündelik hayattaki nakit kullanımının mobil ödemelerin ardından düşüşe geçmesi, ulusal dijital cüzdanın mobile taşınması ile gelecek dönemde nakdin tamamen tarihe karışması, ödeme sistemleri sektöründeki bu gelişmelerde Türkiye’nin öncülüğünü sürdüreceğini öngörüyoruz. Son yıllarda mobil ödemelere ve e-ticarete olan ilgi hızla artıyor. Gelişen teknolojiler ile birlikte para transferi, ödeme, “ödeme noktası” olarak mobil cihazların kullanımı, e-ticarette alternatif ödeme yöntemleri ve bulut teknolojisi ile ilgili çalışmalar devam ediyor” sözleriyle açıkladı.Dijital cüzdan kullanımı artacak

“Türkiye’nin özellikle kredi kartı kullanılarak yapılan ödemelerde hem uygulama çeşitliliği hem de kullanılan kart sayısı bakımından ileride olduğunu söyleyen Asseco SEE Grup Yöneticisi Burak Kutlu, Asseco SEE’nin faaliyet gösterdiği Güney Doğu Avrupa Bölgesi kredi kartı uygulamalarında Türkiye’yi geriden takip ettiklerini; son iki yıldır bu ülkelerdeki bankalara özellikle e-ticaret alanındaki ürün ve servislerimizi kullandıran projeler yaptıklarını; güvenli e-ödeme sistemleri alanında sahip olduğumuz deneyimi Türkiye dışında, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Kıbrıs, Kırgızistan, Macaristan, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti, Slovenya ve Mısır olmak üzere, 13 farklı ülkeye de taşıdıklarını belirtti.
Kutlu, gelecekte kart bilgilerinin plastiğe bağlı kalmayıp dijital cüzdanlar üzerinde, kişinin diğer bilgileriyle eşleştirilmiş olarak kullanılacağı teknolojiler ön plana çıkacağına dikkat çekti: “Bu amaçla geliştirdiğimiz Merchant Safe Unipay Çözümü, üye işyerlerinin ve finansal kurumların kredi kartı bilgileri barındırma risklerini büyük ölçüde ortadan kaldıran, birden fazla bankanın sanal POS altyapısı ile bütünleşebilen komple bir ödeme yönetimi çözümüdür. “Tokenization” teknolojisine dayanan Merchant Safe Unipay, kart bilgilerinin Asseco SEE’nin PCI DSS uyumlu ortamına taşınmasını sağlar. Böylece söz konusu hassas verilerin saklanmasına ve güvenliğine ilişkin sorumluluk Asseco SEE üzerine aktarılmakta, üye iş yerlerinin ve finansal kurumların yükümlülükleri en aza indirilmektedir. “

 
ETİKETLER : Sayı:900

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics