Dosya Ödeme Sistemleri 25 KASIM 2013 / 08:25

Ödemede yeni uygulama, yeni cihazlar dönemi

POS terminallerinin sahipliğini bankalardan, perakende sektörüne geçiren yazarkasa-POS bütünleştirmesi, sektör temsilcilerine göre temassız ödeme ve kabul noktalarının sayısının artması açısından önemli bir fırsat.

Ödeme sistemleri konusunda önemli başlıklardan biri de kuşkusuz yazarkasa-POS bütünleştirmesi. Bu çalışma, bütünleştirme mantığı ile küreselde ilk olduğu gibi, kayıt dışı ile savaşta da önemli bir hamle. Türkiye’de toplam 2,2 milyon POS cihazı kullanımda. Bunların 350 bin adedini ise seyyar kullanıcılar oluşturuyor. Diğer cihazların değişim takviminin 2016’ya kadar sürmesi bekleniyor. Bu değişimle, POS terminallerinin sahipliği bankalardan perakende sektörüne geçerken bu gelişme, hem işletmeler hem kullanıcılar hem de ödeme sistemleri üreticileri tarafında farklı etki ve kazanımları gündeme getiriyor.
Bu gelişme Visa Europe Türkiye Ülke Müdürü Merve Tezel’e göre de tüketiciden işyerine ödeme zincirindeki tüm paydaşlar için önemli bir gelişme. Tezel, yazarkasa POS cihazlarının devreye girmesini, harcamaların kayıt altına alınarak, toplanan vergilerin topluma hizmet olarak geri dönmesi açısından olumlu değerlendirdiklerini belirterek şöyle konuştu: “Uygulamaya paydaş bazında bakarsak ortaya şöyle bir resim çıkıyor: Öncelikle bu değişim ile birlikte POS terminallerinin sahipliği bankalardan, perakende sektörüne geçiyor. İşletmeler, ilk etapta mobil POS terminallerini, daha sonraki bir tarihte de sabit terminallerini yeni nesil yazar kasa POS cihazları ile değiştirmek zorundalar. Bunun yanı sıra hâlihazırda kart kabul etmeyen işyerleri, yazar kasalarını yenilediklerinde Visa banka kartlarını kabul eden hazır bir cihaza sahip olmayı seçebilecekler. Diledikleri bankayla anlaşma yapıp, artık bir Visa işyeri olarak satış ve nakit akışlarını geliştirebilecekler. Bankalarımız bu konuyla ilgili değişiklikleri güvenli bir şekilde ve zamanında yerine getirmek için teknik olarak zorlu geçen dönüşümlerini tamamladılar. Uygulamayla kart kabul noktalarının artması ile birlikte, tüketiciler sahip oldukları Visa banka kartlarını daha da geniş bir satış ağında kullanma fırsatını bulabilecekler. Visa Europe açısından tüm Visa kart kabulü sağlayan cihaz ve sistemlerin uluslararası güvenlik ve kalite standartlarında olması, sistemin güvenilirliğini sağlayan en önemli çalışma prensiplerimiz arasında. Bu kapsamda bu cihazların gerekli sertifikasyonları tamamlaması ve herhangi bir risk barındırmaması tüm ödemeler sistemi için kritik bir nokta. Bunun sağlanması ödeme kaydedici cihaz ekosisteminde rol alan tüm paydaşların güvenliğe birincil önem vermesi ile mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra, böyle büyük çaplı bir cihaz değişiminin, özellikle temassız ödeme ve kabul noktalarının sayısının artması ile mobil ödeme ürünlerinin geniş kitlelere ulaşabilmesi açısından Türkiye için çok önemli bir fırsat teşkil ettiğini düşünüyoruz. Bunun için ödeme terminallerine temassız özelliğin de eklenerek işyerlerine kurulmasının faydalı olacağını düşünüyoruz.”
Yakın gelecekte bu cihazlar geliştirilerek farklı ihtiyaçlara da cevap verebilir
Yazarkasa-POS’ların kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmek için iki farklı ödeme sisteminin bir araya gelmesinden oluşan bir ödeme sistemi olduğunu belirten Pozitron Kurucusu ve CEO’su Fatih İşbecer de “Bu yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar ile tüm ödeme bilgileri anında Maliye Bakanlığına iletilecek ve bakanlık bu büyük veriyi kullanarak hızlı ve anlık mali denetim yapabilecek” diye konuştu. Bakanlığın yazarkasa-POS kullanımına başlamayan işletmeler için belirlediği ceza tutarı geçiş sürecini hızlandırmasını beklediklerini belirten İşbecer, sözlerine şöyle devam etti:
“Bu durumda işletmeler artık vergi kaçıramayacak. Cihazın sahibi bankalar değil de mükellefler olacak ve artık kullanıcılar kredi kartı ile ödeme yapma konusunda hiçbir yerde sıkıntı yaşamayacak. Yakın gelecekte bu cihazların mobile dönüşerek daha çok ihtiyaca karşılık vermesine de tanık olacağız.”

Yazarkasa POS ile satış, ödeme ve sadakat sistemleri tek cihazda birleşiyor

MT Bilgi Teknolojileri Yönetim Kurulu Üyesi ve Vera CEO’su Nusret Sancak’a göre aslında yazarkasa POS cihazları ile birlikte satış, ödeme, hatta sadakat sistemleri tek cihazda birleşmiş oluyor. Sancak konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Sistemin orta vadede en önemli avantajı kart kabul eden işletme sayısında artış olacak. Daha sonra ise işletmelerde bütünleşik çalışan bu sistemlere sektörel özelliklerinden ilave edilmesi ile çok büyük oranda verimlilik sağlanacaktır. Tabii ki nihai fayda olarak da kayıt dışının azalması yansıması görülecek. Diğer taraftan Türkiye’de ödeme ve sadakat sistemleri bir bütün olarak günlük hayatımızda dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar yaygın kullanılıyor. Zaten ülkemizdeki mevcut banka sadakat programları ile EFT POS ve kart adetleri bunu açıkça göstermektedir. Sadece kartlı kullanımda değil e-ticaret ve mobil teknolojilerin de kullanımında ülkemiz öncülük etmekte. Tüm bu teknolojiler, ülkemizde yerel olarak geliştirilmiştir. Bu sebeple ülkemizde üretilen tün bu teknolojilerin dünyanın kalanına ihracı da söz konusu olabilir. Hatta en büyük potansiyelimiz henüz EMV CHIP’e geçmemiş olan Amerika pazarındadır. Şimdi yazarkasa - POS teknolojisi ile ülkemiz donanım üretiminde de çok önemli yol almış ve bu teknolojilerin de ihracı için büyük fırsatlar mevcuttur.”

Servis kalitesi göz önünde bulundurulmalı

Profilo Ödeme Sistemleri İcra Kurulu Başkanı Veli Tan Kirtiş’e göre Gelirler İdaresi Başkanlığı liderliğinde ve yazar kasa şirketlerinin katılımı ile başlayan dönüşüm projesinde yeni nesil yazar kasalar mevcut teknoloji standardını, tüm işletmelerin ihtiyacını karşılayabilecek çok daha üst bir seviyeye çekiyor. 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren Yeni Nesil Mobil Yazarkasa POS sürecinin etkisiyle sektörde hareketli günler yaşanmaya başladığını ifade eden Profilo Ödeme Sistemleri İcra Kurulu Başkanı Veli Tan Kirtiş de konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Mobil yazarkasa-POS’a geçişte işyeri sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biri satış sonrası hizmetler için iyi bir servis alabilecekleri deneyimli markaları tercih etmeleri. Ayrıca mükelleflerin dikkat etmeleri gereken diğer önemli bir konu ise denenmiş bir ürünü tercih etmeleri. Günümüze kadar olan sürece baktığımızda, yeni nesil mobil yazarkasa-POS’a geçiş yapması gereken ilgili mükelleflerin yaklaşık olarak yüzde 10-15’i sisteme geçişini gerçekleştirdi. Yeni nesil mobil yazarkasa- POS dönüşümünün önümüzdeki 3-4 ay daha devam edeceğini düşünmekteyiz.”

Uygulama farklı kazanımlar sağlayacak

Cardtek Group şirketlerinden CordisNetwork olarak Türkiye’nin ilk uygulamaya alınan yazarkasa-POS projesi içinde yer aldıklarını belirten CordisNetwork Genel Müdürü İbrahim Durak, bu konudaki gelişmeleri şöyle yorumladı: “Bu yıldan itibaren yürürlüğe giren yazarkasa POS geçişiyle, kayıt dışı ekonominin önüne büyük oranda geçilmiş olacak. Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar ile yapılan her işlem kolayca takip edilebilecek ve merkezi sistem üzerinden tüm bilgiler izlenebilecek. Yazarkasa-POS projesi sayesinde işletmeler, kullanıcılar ve ödeme sistemleri üreticilerinin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ve bankaların da çeşitli kazanımları olacak. Bu kazanımları da şöyle sıralayabiliriz: Verginin tabana yayılması, denetimde etkinliğin artırılması, denetim standartlarının geliştirilmesi, mali hedeflere ulaşılmasında yeni bir dönem başlayacak. Yaygın bir şekilde yapılmakta olan denetimlerin bir merkezden yapılması sağlanabilecek. Sadece ölçülebilir farklılık gösteren kuruluşların denetimi ile hedefe yönelik denetleme yapılabilecek. Elektronik Belge, Elektronik Fatura ve Elektronik Defter gibi veri ve bilgiye dayalı sistemlerinin kullanımı konusunda çok önemli bir adım olacak. Yeni Nesil ÖKC cihazları ile yazarkasa ve POS cihazlarının uyumlaştırılması sayesinde banka kartı (debit / credit) kabul eden üye işyerlerinin artması ile vergi gelirleri artacak. Yapılacak ek düzenlemeler ile denetim güçlüğü sebebi ile 3100 sayılı yasa dışına çıkartılmak zorunda kalan pek çok sektör ölçülebilir ve denetlenebilir hale gelecek. Bankalar açısından kazanımlar ise daha fazla üye işyerinin banka kartı kabul etmesi ile nakitsiz Türkiye hedefine bir adım daha yaklaşılmış olacak. Banka kartı kabul eden üye işyeri sayısının orta ve uzun vadede artacağı öngörülüyor. POS operasyon maliyetleri büyük ölçüde azalacak. Kullanıcılar açısından kazanımlar ise tüm üye işyerleri daha ucuz maliyet ve daha düşük komisyonlar ile banka kartı kabul eder hale gelecek. Üye işyerleri satış ve muhasebe sistemleri ile bütünleştirilebilen daha akıllı ve daha pratik çözümlere kavuşacak. Mükellefler katma değerli uygulamalarda gelir ortaklığından pay alabilecek.”
ETİKETLER : Sayı:947

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics