Dosya Ödeme Sistemleri 17 ARALIK 2012 / 08:57

Temassız ödemeler mobil aygıtlara taşındı

Mobil cihazların artmasıyla hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen tablet ve akıllı telefonlarla yapılan alışverişlerde de NFS teknolojisi kullanılarak temassız ödeme sağlanıyor. Türkiye’de NFS’i uygulamasını yaygınlaştırmaya çalıştıklarını belirten BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, NFS ile ilgili şunları söyledi: “Akıllı cihazların kesintisiz internete bağlı olması da pek çok hizmete istediğimiz an ulaşmamızı sağlıyor. Manyetik kartlar, yongalı kartlar ve temassız kartlar şeklinde gelişim gösteren ödeme sistemleri sektöründe gelinen son noktayı NFC (Near Field Communication) teknolojisi işaret ediyor. Temassız ödemelerin cep telefonlarına taşınması ile hayatımızın vazgeçilmezi haline gelecek olan NFC (Yakın Alan İletişimi) uygulamalarında Türkiye, dünyada birçok ülkeyi geride bırakıyor. BKM, 2008 yılından bu yana NFC teknolojisi ile mobil cihazlarla ödeme yapılabilmesi için gerekli altyapı çalışmalarına devam ediyor.”
Asseco SEE Grup Yöneticisi Burak Kutlu ise “Merchant Safe Mobile” adını verdikleri dijital cüzdan çözümleri anlattı: “Kredi kartı bilgisinin her alışverişte mobil cihazlardan girilmesi yerine, istenen bilgilerin güvenli bir ortamda saklanması ve ihtiyaç halinde hızlı, güvenli bir şekilde ödemenin gerçekleştirilebilmesi gerekiyor. “Merchant Safe Mobile” adını verdiğimiz dijital cüzdan çözümümüz, internete bağlanabilen mobil cihazlardan uygulama indirilmesine gerek kalmadan kullanılabiliyor. Kart bilgileri PCI-DSS Level 1 sertifikalı güvenli ortamda saklanmaktadır. Buna ek olarak, Merchant Safe Unipay çözümümüz ile üye işyerleri kullandıkları birden fazla bankaya ait sanal POS hesaplarını sisteme ekleyebiliyor.”
Cardtek Group Genel Müdür Yardımcısı Gökhan İnönü, mobil ödeme sistemlerine yönelik gelişmeler paralelinde 2011 yılında kurdukları Phaymobile şirketi ile ilgili şu detayları paylaştı: “Phaymobile mobil sektördeki gelişimin, ödeme sektörüne olan yansımaları dâhilinde ürün ve proje geliştiren bir yapı. Şirketin ürün ailesi içerisinde tam bu noktada çözüm oluşturmaya yönelik TSM, mobil uygulamalar, mobil test araçları gibi ürünler bulunuyor. İlk mobil ödeme projemizi 2007 yılında tamamlamıştık. Bu proje dünyada NFC mobil ödeme sektöründe ilk 3 pilot proje arasında yer alıyordu. Daha sonraki yıllarda MasterCard sertifikasına sahip Avrupa’nın ilk TSM sisteminin geliştirmesini tamamlayarak Türkiye’deki kart pazarının toplamda yüzde 80’ini içeren 6 bankanın bütünleştirmesini tamamladık. Ortadoğu Avrupa’da da iki TSM anlaşması imzaladık.”

PayU Türkiye Ülke Direktörü Y. Emre Güzer, mobil cihazı (telefon veya tablet) ile daha fazla zaman geçiren kullanıcılar alışverişlerinde de bir şekilde bu cihazları kullanabildiğini belirtti ve ekledi: “Birçok büyük oyuncu dijital cüzdanlar üzerinde çalışıyor. Her ne kadar dijital cüzdanların toplam elektronik ticaret cirosu içerisinde çok sınırlı payı olsa da her geçen gün bu payın artacağını düşünüyoruz. PayU olarak bizimle çalışan işletmelerin ödeme sistemleri alanındaki tüm ihtiyaçlarını karşılayarak satışlarını artırmayı planlıyoruz. BKM Express ve Turkcell Mobil Cüzdan hizmetlerini de ilerleyen aylarda PayU’ya bütünleştireceğiz.”
POS A.Ş. Genel Müdürü Feridun Yuğaç, mobil alanda yaptıkları çalışmalarla ilgili şunları söyledi: “GSM operatörleri ile ÖKC uygulamalarımızın dakika (kontör) satma ile başlayan işbirliğini, mobil ödeme bütünleştirmesi ile devam ettirmekteyiz. Ayrıca E-ticaret ve M- ticaret sistemleri ile bütünleşik çalışabilecek bir kampanya sistemi tasarladık.”
M-ticaret hızla artıyor
VeriFone Güney Avrupa ve Rusya Bölgesi Pazarlama Direktörü Aslı Karabörklü, VeriFone’un akıllı telefonları POS terminali gibi kullanmanızı sağlayan birden fazla mobil cihazı bulunduğunu belirtti: “Geçen yıl mobil perakende yazılımları yapan Global Bay isimli ABD merkezli bir şirketi satın aldık. Bu şirketin envanter kontrolünden müşteri yönetimine uzanan farklı perakende çözümlerinin ucuna bankacılık ödeme uygulamaları da eklenebiliyor. Böylece perakendeciler iPad’le bütünleştirilen VeriFone’un bluetooth mobil pinpad’i ile müşteriyi kapıda karşılayıp ihtiyaçlarını temin edip ödemesini alıp kasaya kadar yormadan mağazadan uğurlayabiliyorlar.” Türkiye’de mobil internet üzerinden alışverişin daha hızlı, güvenli ve kolay olması da önem verdikleri konular arasında yer aldığını belirten PayPal Türkiye Ülke Direktörü Kıvanç Onan, “Ortalamada PayPal üzerinden Türkiye’de gerçekleşen işlemlerin yüzde 8’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmiş. 2013’te bu eğilimin katlanarak artacağına inanıyoruz ve yeni ürünlerimizi de sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Yenilikçi uygulamalarla mobil ödemeyi destekliyoruz

Visa Europe olarak mobil ödemeler ekosisteminde farklı oyuncularla birlikte çalışarak, üye bankalarımıza ve tüketicilerimize mümkün olabilecek en zengin hizmet çeşitliliğini sunmayı hedeflediklerini belirten Visa Europe Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, “Mobil ödemeleri yakın gelecekte daha yaygın hale getirmek için güçlü iş ortaklarımızla birlikte faaliyet gösteriyoruz. 2012’de Samsung Electronics, LG Electronics ve Research In Motion şirketlerinin NFC özellikli akıllı cep telefonlarının mobil ödemelerde kullanımını onayladığımızı açıkladık. Ayrıca Vodafone ile yenilikçi uygulamalarımızı yaygınlaştırma hedefiyle yaptığımız küresel işbirliği çerçevesinde, çağrı merkezi üzerinden kişiden kişiye para transferi yapılmasını sağlayan ön ödemeli kartı ilk kez Türkiye’de tüketicilerle buluşturduk. Mobil ödemeler alanında önemli bir diğer işbirliğini Londra 2012 Olimpiyatları kapsamında Samsung ile gerçekleştirdik” dedi.

POS’lar üzerinden ödemeye ve NFS’ye yatırım yapıyoruz

KoçSistem Otomasyon ve Mobil Çözümler Satış Grup Yöneticisi Engin Güney, pazarın ihtiyacının mevcut mobil cihazlar üzerinden ödeme sistemlerinin bütünleştirmesi ile sağlanması olduğuna dikkat çekti: “Tek cihaz üzerinden ödeme sistemlerinin yapılabilmesi ve cihazların ayrıca mobiliteyi desteklemesi ile süreçlere ödeme sistemleri de bütünleşebilmektedir. Şu an pazardaki en büyük beklenti de budur. KoçSistem olarak POS’lar ile ödeme sistemlerini ve süreçleri bütünleştirebilmektedir. Bu bütünleştirmenin sertifikasyon ve teknik olarak bir sıkıntısı olmamasına ve dünyada değişik örnekleri hayata geçirilmiş olmasına rağmen, Türkiye’de bankalar henüz bu tip çözümleri tercih etmemekte, projeler de POS’lar üzerinden gerçekleşmektedir. KoçSistem olarak tek cihaz üzerinde tüm sistemlerin olduğu bir platformu yıllar önce sağlamamıza rağmen yukarıda belirttiğimiz tercihler sebebi ile projeler hayata geçirilememektedir. Yine de POS’lar üzerinden ödeme ve NFC teknolojilerine yatırım yapmaktayız.”QR Kod ile temassız kartsız alışveriş imkanı

“iPhone ve iPod touch cihazlarını mobil bir POS terminaline çeviren iSMP modülümüz perakende dünyasında son derece büyük ilgi görüyor” diyen Ingenico Türkiye Satış ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Erhan Öztop, mobil ödeme sistemleri ile ilgili kartınızı yanınızda taşımadan alacağınız ürünün QR kodunu okutarak alışveriş imkanı tanıyan çözümlerini şöyle açıkladı: “Kısa bir süre önce Türkiye’nin önde gelen bankalarından biri için QR kod uygulamasını geliştirdik ve fiziksel kart olmaksızın cep telefonu ile POS üzerinden ödeme alınmasını sağlayan ilk uygulamayı hayata geçirdik. Bu uygulama sayesinde kart sahibi kartını yanında taşımadan yalnızca POS üzerindeki QR kodunu telefonuna okutarak alışverişini tamamlayabiliyor.“
ETİKETLER : Sayı:900

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics