Dosya Ödeme Sistemleri 25 KASIM 2013 / 08:26

Temassız ödemeler yaygınlaşacak

Yakın alan iletişimi (NFC) teknolojileri; Türkiye’de ödeme sistemlerinde beklenen hızda gelişmedi. Temassız ödemelerin ilk etapta farklı uygulamalarla yaygınlaşacağı düşünülüyor.

Ödeme sistemleri alanında dünyada kullanılan teknolojilerden biri de; yakın alan iletişimi (NFC) teknolojileri. NFC teknolojisi ile cep telefonları, satın aldığımız ürün için ödeme yapabilirken, kişisel kimlik kartımız olarak tanımlanabiliyor veya toplu taşıma araçlarında sanal bilet görevini görebiliyor. Ancak uzmanlara göre bazı ülkeler dışında bu teknoloji beklenen uyumu gösteremedi. Bundan 4-5 yıl önce ülkemizde kullanılmaya başlanan NFC teknolojisi de Türkiye’de de henüz oturmuş değil. Bugüne kadar tanıtılan farklı uygulamaların kullanımı da daha kısıtlı bir kesimde kalmış durumda. PayU Türkiye Ülke Direktörü Emre Güzer’e göre de bu teknoloji Türkiye’de oturmuş bir kullanım sıklığı oluşmamış durumda. Bazı bankaların NFC kullanımını yaygınlaştırma konusunda epey yol kat etmesine rağmen Türkiye’de bankacılık sektörünün henüz NFC’yi yeterince benimseyemediğini belirten Güzer, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “NFC’nin ülkemizde toplu taşıma araçlarında da bir ara kullanıldığını gördüysek de çok kısıtlı bir kesime hitap etti ve bir süre sonra uygulama geri çekildi. Telekom ve ulaşım sektörleri de NFC’den faydalanmaya çalıştıysa da olmadı. Bunun bir nedeni, Türkiye’de hâlâ en çok kullanılan ödeme sisteminin yüzde 88’lik bir oranla kredi kartı olması. BKM verilerine göre 2012 yılı sonu itibarıyla Türkiye’de 54,3 milyon kredi kartı ve 91,2 milyon banka kartı var. Kredi kartı dünyasının bu kadar gelişmiş olduğu Türkiye pazarında, mevcut alışkanlıkları değiştirecek bütünleşik altyapıların, NFC gibi sistemlerin atılım yaptığını kısa vadede görmeyeceğiz çünkü mobil ödeme şu anda Türkiye’deki kullanıcı alışkanlıkları ve çevrimiçi ödeme tercihleri arasında henüz yerini alamıyor; yalnızca yüzde 1’lik bir orana sahip. Bir diğer nedeni ise, güvenilir servis sağlayıcı kavramının bize yeni olması, bu nedenle çeşitlilik gösterememesidir. NFC ekosisteminde farklı partilerin birbirleri ile olan iş ilişkilerinde verimliliği artırabilmek için ‘Güvenilir Servis Sağlayıcı’ (Trusted Service Manager-TSM) rolü ortaya çıkmıştır. TSM, son kullanıcıya NFC hizmetini havadan güvenli bir şekilde dağıtan ve yönetimini yapan kuruluştur. TSM’ler, servis sağlayıcılara tek nokta üzerinden erişim imkanı verirken, aynı zamanda servis sağlayıcının uzaktan NFC uygulamasını müşterinin cep telefonuna indirmesini ve yönetmesini sağlar. Son olarak nedenlerden biri, kamu kurumlarının çevrimiçi ve mobil ödeme sistemlerini kapsayan yasal düzenlemeler için yeterince çevik hareket etmemesi olabilir. Bu düzenlemeler olmadan, ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren oyuncuların daha sağlıklı ve güçlü bir şekilde yola devam etmeleri zor.
Tabii tüm bu gerekçelere rağmen, her ne kadar sayısal cüzdanların ve NFC teknolojisinin toplam elektronik ticaret cirosu içerisinde çok sınırlı payı olsa da, önümüzdeki yıllarda her geçen gün bu payın artacağını düşünüyoruz. Bizim için yeni olan küresel modellerin fiziksel-çevrimiçi dünya bütünleştirmesine daha iyi uyum sağlayacağına inanıyoruz. Sadece çok yakın zamanda Türkiye’de değil... “
Temassız ödemeler, QR kodlu mobil cüzdan ve benzeri uygulamalar ile yaygınlaşacak
Geçtiğimiz yıllarda kullanıcıların NFC’li kartlar ile tanıştığını fakat hali hazırda kartları olan kullanıcıların temassız ödeme yapan yeni kartlarını çıkartmak için ekstra bir çaba sarf etmediğinden NFC’nin pek yaygınlaşamadığına dikkat çeken Pozitron Kurucusu ve CEO’su Fatih İşbecer de şöyle konuştu: “Bu süreç asıl mobil cihazlarından ödeme yapmayı sağlayacak uygulamaların hayata geçmesiyle hızlandı. Sadece NFC teknolojisi olarak düşünürsek bu pazarın çok da büyüyeceğini söyleyemezdik. Halen NFC destekli cihazların sayısı çok az. Temassız ödemeler yaygınlaşacak fakat bu NFC ile değil Apple’ın iBeacon teknolojisi gibi, QR kodlu mobil cüzdan ve benzeri uygulamalar ile yaygınlaşacak. Dünyanın bazı yerlerinde bu hızlı bir şekilde gerçekleşiyor, Türkiye’de ise ancak mobil teknolojiye yatırım yapan bankalar ve ödeme platformları arttıkça bu süreç hızlanabilecek. NFC, sağladığı temassız ödeme olanağıyla cep telefonlarını, ödemede kullanılabilen birer mobil cüzdana dönüştürdüğünü belirten İnnova Finansal İşlem Çözümleri Direktörü Murat Kayıhan da şöyle konuştu: “Bu da; hızlı ve güvenli ödeme, nakitsiz alışveriş yapabilme gibi pek çok kolaylığı beraberinde getiriyor. Ancak bazı ülkeler dışında beklenen uyumu gösteremedi. Büyük bir cep telefonu üreticisinin NFC desteğini yeni modellerinde çıkarmaması bu teknolojiye olan güvenin tam oturmadığını gösteriyor. NFC çözümlerine paralel olarak sektörde hızla yaygınlaşan QR çözümleri alanında, İnnova olarak sunduğumuz hizmetlerimizle fark yaratmayı hedefliyoruz.” Kobil Türkiye Ülke Müdürü Ümit Yaşar Usta ise NFC’nin esasında müşterilerin, ödeme noktalarında alışveriş işlemlerini akıllı cihazları ile çok daha kolay ve hızlı sonuçlandırmalarını sağlayan bir teknoloji olduğunu ancak buna rağmen NFC altyapılı ödemelerin ülkemizde henüz küçük miktarlarla sınırlı kaldığını dile getirdi. Çoğu telefonda NFC mevcut olmadığını da hatırlatan Usta, “Apple halen iPhone telefonlarda NFC’yi desteklemiyor. Öbür tarafta Bluetooth LE teknolojisinin NFC’ye alternatif olabileceği ve bugün çoğu akıllı telefonda Bluetooth bulunması nedeniyle, bu çözümün daha hızlı yayılacağı da konuşuluyor” dedi. MT Bilgi Teknolojileri Yönetim Kurulu Üyesi ve Vera CEO’su Nusret Sancak da NFC teknolojisinin Türkiye’de ve dünyada bazı zorluklar nedeniyle hızlı yaygınlaşamadığını belirtti. Bu konuda teknoloji standartlarının oturduğunu ve tüm tarafların artık bunu planlarına aldığını dile getiren Sancak, “Türkiye’de de durum aynı. Fakar NFC teknolojisinin önemli aktörleri olabilecek banka dışındaki PSP’lar (Payment Services Provider) için yasal mevzuatın tam olarak tamamlanmaması da ülkemizdeki yavaşlığın sebebi” şeklinde konuştu.

Orta ve uzun vadede “biyometrik” özelliklerin ödeme sistemlerine girmesini bekliyoruz

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, NFC teknolojilerinin ödeme sistemlerine de yeni bir boyut getirdiğini belirten Atos’un HTTS Birim Müdürü Batur Erdoğan, teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte temassız ödeme noktalarının daha fazla hayatımıza girdiğini ifade etti. Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Biz de NFC teknolojilerini ödeme sistemleri çözümlerine bütünleştirerek şirketlere yenilikçilik, tasarruf ve verimlilik sağlamaya devam ediyoruz. Ödeme sistemleri çözümleri, cihazların ve teknolojilerin mobilleşmesiyle beraber hızla gelişme gösteriyor. NFC teknolojisi de bu gelişmeleri farklı yönlere doğru sürüklüyor. Bu kadar hızlı teknolojik gelişme gösteren sektörde, finans kuruluşlarının tek başlarına mücadele etmesi ekonomik olmadığı gibi, geride kalma riskini de beraberinde getiriyor. Atos bu süreçte teknoloji iş ortağı olma hedefiyle müşterilerine en güncel teknolojiyi en kısa sürede sunmayı hedefliyor. Atos olarak, orta ve uzun vadede “biyometrik” özelliklerin ödeme sistemlerine girmesini bekliyoruz. Biyometrik teknoloji, kartlara 3’üncü boyutu getirecek. Yani kişinin biyometrik bilgileri direkt olarak karta ve bulut sistemlere yüklenecek. Örneğin kullanıcıların el ve parmak haritaları sistemlerde yer alacak. Bu sayede cep telefonu veya herhangi bir araca ihtiyaç duymadan kişi ödemesini yapabilecek. “

Avrupa’daki 1,2 milyon temassız satış noktasının 78 bini ülkemizde yer alıyor

Yakın saha ödemelerde Türkiye’nin mobil ticari deneyim bakımından Avrupa’da önde gelen pazarlar arasında yer aldığını belirten Visa Europe Türkiye Ülke Müdürü Merve Tezel, Avrupa’daki 1,2 milyon temassız satış noktasının 78 bininin ülkemizde yer aldığını ifade etti. Tezel, şu değerlendirmelerde bulundu: “Visa Europe’un NFC teknolojileri alanında Avrupa genelinde öne çıkan ürünlerinden pek çoğu üye bankalarımızla gerçekleştirilen ortak projeler çerçevesinde ilk defa Türkiye’de pazara sunularak endüstri standartlarının belirlenmesinde rol oynadı. Buna örnek olarak Avrupa’nın ilk cep telefonundan hafıza kartı (micro SD) tabanlı temassız mobil ödemesini, ilk iPhone mobil ödeme çözümü iCarte’ı, ilk temassız özelliği ile donatılan ön ödemeli (prepaid) kart uygulamalarını sayabiliriz. Halen mobil ödemeler alanında 7 banka ve 3 operatörle 8 proje üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üye bankalarımız da NFC kabulünü işyeri ağlarına yaygınlaştırmak için çalışıyor. Bu yeniliklerin daha geniş tüketici gruplarına yaygınlaşmasını sağlayacak, örneğin bulut veya cihaza gömülü ödeme özellikleri gibi teknolojilerin de önümüzdeki dönemlerde ortaya çıkacağını düşünüyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:947

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics