Dosya Ödeme Sistemleri 08 HAZİRAN 2015 / 06:53

Türkiye’yi bir servis sağlayıcı olarak konumlamak istiyoruz

MasterCard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney

Araştırmalara göre 2018’de dünyada mobil cihazlar üzerinden yapılan ödemeler, toplam perakende alışverişlerinin yüzde 30’unu oluşturacak. Yakında hayatımızın bir parçası olacak bir başka ödeme teknolojisi, geçen dönemde MasterCard’ın tanıttığı akıllı televizyonlar üzerinden alışveriş uygulaması olacak. Bir adım daha öteye gidersek, durakta, metroda, havalimanında, kısaca bekleme yaptığımız noktalarda kurulacak dijital billboard’ların üzerinden alışveriş yapabileceğiz. Dijital billboard’lara yansıtılan ürün görsellerini ya da QR kodlarını akıllı telefonumuza okutarak, NFC özelliği ile market alışverişini tamamlayabileceğiz. Alışveriş, trafik derken kaybedilen onca zamanın tek tuşla geri kazanıldığı bir geleceğe ödeme teknolojileriyle yol alıyoruz.

Dijital bir evrim geçiriyoruz ve alışveriş biçimleri dâhil hayatımız gözle görülür şekilde değişiyor. Ödeme teknolojilerinin avantajlarını tüketicilerimize yaşatarak “Nakitsiz toplum” hedefimize doğru adımlarımızı hızlandırmak istiyoruz. Hedefimiz, 2023’e kadar Türkiye’de nakitsiz toplumu yaratmak, tüm ödemelerin elektronik ortamda, hızlı ve güvenli yapılmasını mümkün kılmak, nakit kullanımından doğan kayıt dışı ekonomiyi daraltmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak.

Dijital ödeme yöntemleri; kayıt dışı ekonomiyle mücadele ederken, nakit kullanımının gizli maliyetinin de önüne geçiyor. MasterCard olarak 2013’te akademik bir araştırmaya destek verdik. Nakdin maliyeti elektronik ödemelerin beş katına ulaşıyor. Nakdin Türkiye’ye yıllık maliyeti 4,5 milyar TL olarak hesaplanıyor. Oysa ödeme teknolojileri, sadece 900 milyon TL. Üç yıllık bir süreçte nakit kullanımı tamamen ortadan kalkarsa, toplamda 43 milyar TL’lik bir ekonomik verimlilik artışı olabilir. Boğaziçi Üniversitesi’nin araştırmasına göre, kart kullanımının ekonomik büyümeye 0,25 puan katkısı var. Ödeme teknolojileriyle ülke olarak ekonomik kaybın önüne geçerken, finansal hizmetlerden faydalanamayan 20 milyona yakın vatandaşımıza da ulaşabiliriz.

Ödeme teknolojileri açısından 2015 ve sonrasının en dikkat çekici konu başlığını temassız ödemeler olarak görüyoruz. Halihazırda Avrupa’da, Türkiye dâhil 36 ülkede temassız kartlar ve NFC özellikli cihazlar ödemede kullanılabiliyor. IHS Technology araştırmasına göre, önümüzdeki beş sene içerisinde NFC özellikli cep telefonlarının satışının dört kat artacağı tahmin ediliyor. 2020’ye kadar temassız ödemeleri standart hale getirme hedefimiz var. Tüm POS terminallerinde temassız kartlarla ve NFC teknolojisini destekleyen mobil cihazlarla ödemelerin tamamlanabileceği dönüşüm programımızı başlattık. Avrupa Temassız 2020 yol haritasına göre, mevcuttaki tüm POS cihazları en geç 1 Ocak 2020’ye kadar temassız POS terminalleriyle değiştirilecek. Ayrıca yeni üretilen tüm POS makineleri, en geç 1 Ocak 2016 itibariyle mutlaka temassız ödeme standardını destekleyecek.

Ödeme araçlarına yönelik inovasyon boşluğunu doldurmak üzere, teknolojileri kullanarak herkese bir kazan-kazan modeli oluşturmak için yola çıktık. Ocak 2014’te ödeme teknolojileri firması Provus’u satın aldık. Provus’taki teknolojilerin üst seviyeye çıkması için iç yatırımlar yaptık. Bankalara inovasyon hizmetini artık biz vereceğiz, bankalar adına teknoloji geliştireceğiz. Mobil alışveriş, e-ticaret, NFC teknolojilerini uluslararası standartlarda kurgulayıp bankalara hizmet olarak sunacağız. Türkiye’yi bir servis sağlayıcı olarak konumlamak, hizmetlerimizi komşu ülkelere ve diğerlerine sunmak istiyoruz.

 
ETİKETLER : 1025

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics