Dosya Ödeme Sistemleri 08 HAZİRAN 2015 / 06:54

Yeni nesil sistemler, nakdin yerini alacak

KoçSistem ArGe ve İş Uygulamaları Danışmanlık Direktörü Ömer Özgür Çetinoğlu

Günümüzde yaşanan dijital değişim ile kullanıcıların günlük yaşam deneyimleri mobil, bağlı cihazlar ile zenginleştiriliyor. Bu kapsamda hızlanan hayatın mobil akışına ve gelişen elektronik ticarete uyum sağlayan yeni nesil ödeme sistemleri,  oluşturulmakta olan yeni iş modelleri için kritik öneme sahip oluyor. Biz de mobil cihazlar, akıllı nesneler ve e-devlet ile entegre ve yeni nesil bağlı cihazlarla uyumlu ödeme çözümleri sunuyoruz.

Ödeme sistemleri konusundaki çalışmalarımızı dijitalleşerek değişen ve esnekleşen pazar beklentileri ve devlet regülasyonlarına uyumlu şekilde yönlendiriyoruz. Ana amacımız güvenlikten ödün vermeden müşterilerin hayatlarını kolaylaştıracak mobil ve akıllı nesne çözümlerinin ödeme sistemleri ile entegre çalışması olacak.

Dijital cüzdan, temassız kartlar gibi daha mobil ve kolay ödeme çözümleri ile mikro ödemelerde nakidin yerine geçen ödeme çözümleri yaygınlaşacak. Teknolojik yenilikleri özümseyerek büyüyen Z jenerasyonu kullanıcılar, inovatif mikro ödeme çözümleri ile birlikte yeni nesil mobil ödeme sistemlerini yönlendiren ana unsur olacaklar.

Öncelikle mobil ödeme ve e-devlet ile daha entegre ödeme sistemlerinin günlük hayatta yaygın şekilde kullanımı bekleniyor. Yakın zamanda günlük hayatta yaptığımız mikro ödemelerde de yeni nesil ödeme sistemleri nakit kullanımının yerini alacak. Akıllı ve bağlanan nesneler ile alternatif ödeme araçlarının sayısı artacak. Farklılaşan ve sayıları artan nesneler de güvenlikten ödün vermeden nakit kullanımının yerini alacak.

Sektörün devlet tarafından yapılan düzenlemelerle nakit kullanımının daha da azaldığı, farklı, esnek ve rahat ödeme seçeneklerinin müşteriye daha güvenli bir şekilde sunulduğu daha sağlıklı ve şeffaf bir yapıya dönüşmesini bekliyoruz.  Bu kapsamda bütün ekonomik ilişkilerin kayıt altına alınması ile yönetim ve vergi toplamada avantaj sağlanırken, müşteriler daha güvenli ve günlük hayat akışlarına daha uygun ödeme seçeneklerine kavuşacaklar.

Türkiye ödeme konusunda dünya ortalamasının üstünde bir esneklik ve inovasyona sahip. Kredi kartı pazar penetrasyonu, temassız ödeme gibi ödeme kanallarında Avrupa’da öncü ülkelerden olduk. Yeni nesil ödeme teknolojilerinde de Türkiye’nin yeni teknolojilere yüksek adaptasyon ile uyum sağlayacağını ve küresel başarı hikâyesi oluşturacağını öngörebiliriz. Tabi bu arada öncü olmanın getirebileceği güvenlik riskleri öngörülerek ödeme sistemlerin güvenliğinin müşteri gözünde sarsılmaması sağlanmalı.
ETİKETLER : 1025

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics