Bilişim Dünyası Otomotiv 12 OCAK 2016 / 11:34

Ağa bağlı otomobiller birer asistan halini alıyor

Sürücüler için, otomobillerinde internet kullanmak sadece fayda değil aynı zamanda sürüş güvenliği sağlıyor. Bosch, bir dizi ağa bağlı işlev ve yardım sistemiyle ile ilgili uygulamalarını Las Vegas'taki CES 2016'da sergiledi. Şirket ayrıca,  sürücünün dikkatinin dağılmasını en az seviyede tutarken bu sistemlerin kullanımının ne kadar kolay olduğunu gösterdi. Bosch standında, otonom sürüş ve akıllı araçlardaki ağ bağlantılı uygulamalar da canlı olarak sunuldu.
 
Otomatik pilot tercihini de kullanabilirsiniz
Bosch CEO'su Dr. Volkmar Denner, "Sürücünün dikkatinin dağılmasını en aza indirmenin yolu, doğru zamanda doğru bilginin sunulması” derken, gösteri otomobilindeki gösterge paneli ve orta konsol bir elektronik ekrana dönüştürüldü. Bu dev ekranda gösterilen bilgiler, aracın mevcut çevresine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Sağ taraftan bir yaya yaklaştığında, sürücüyü uyarmak üzere bir ışık dizisi etkinleşiyor. Ajandadaki randevular gibi sürücü tercihleri de dikkate alınıyor. Örneğin; bir randevu iptal olduğunda, geleceğin otomobili otomatik olarak ajandadaki bir sonraki randevunun güzergahını gösteriyor. Sürücüler, otomatik pilotu de etkinleştirebilecek.
Geleceğin ağa bağlı otomobilleri, bundan çok daha fazlasını da yapabilecek. Akıllı eve yapılacak bir bağlantı ile ısıtma veya güvenlik sistemleri gibi evdeki aletleri istenilen zamanda çalıştırabilecekler. Ağa bağlı eğlence-bilgi sistemi, sürücülerin sadece trafik hakkında bilgi almasını sağlamakla kalmayacak; bir yolcuyla konuşuyormuş gibi mimik ve sözlerle online servislere ve akıllı telefon uygulamalarına erişmelerine de imkan verecek. Yani otomobili sürücünün gerçek anlamda kişisel asistanına dönüştürecek.
 
Koruyucu bulutta
Fuar öncesinde Bosch, yeni dokunmatik ekranı ile "Araç İçi Ses/Görüntü" kategorisinde CES 2016 İnovasyon Ödülü’nün sahibi oldu. Bu cihaz, ekrandaki öğelerin hissedilmesini sağlayarak farklı yüzey dokuları oluşturabiliyor. Bu dokunsal geribildirim, navigasyon, radyo ve akıllı telefon işlevleri gibi eğlendirici bilgilendirme uygulamalarını çalıştırmayı kolaylaştırıyor.
Öte yandan Bosch, meydana geldikten sadece on saniye sonra sürücülerin tehlikeyi öğrenmesini sağlayacak yeni bir bulut tabanlı ‘yanlış yönde giden sürücü’ uyarısı geliştiriyor. Saf bir yazılım modülü olarak, Bosch'un myDriveAssist gibi akıllı telefon uygulamaları veya mevcut eğlence- bilgilendirme sistemlerine uygun bir maliyetle entegre edilebiliyor. Yanlış yönde giden sürücüyü algılamak üzere bulut tabanlı işlev, otobanlardaki isimsiz araç hareketini izin verilen gidiş yönü ile karşılaştırıyor. Bir uyuşmazlık varsa yanlış yönde giden sürücüler birkaç saniye içerisinde hataları konusunda uyarılıyor. Aynı zamanda, ters yönde giden yakın otomobiller de tehlike konusunda uyarılıyor. Bu fonksiyon, 2016 yılında bir bulut servisi olarak sunulacak.
Yüksek seviyede otonom sürüş, karayolu trafiğinin güvenliğini daha da artıracak. Gelecekte otomobiller, dönemeçlerin etrafını görebilecek ve trafik sıkışıklıklarını, inşaat şantiyelerini ve kazaların konumlarını internet üzerinden gerçek zamanlı olarak aktaran sistem sayesinde tehlikeli noktaları öğrenebilecek. Bu veriler, bir elektronik ‘ağa bağlı ufuk’ olarak hizmet verecek; güvenliği ve etkinliği artırarak otomobillere ileride onları neyin beklediğiyle ilgili çok daha iyi bir bilgi sağlayacak.
 
 
ETİKETLER : Bosch CES 2016

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics