Bilişim Dünyası Otomotiv 13 HAZİRAN 2018 / 14:00

EyeSight ile trafik kazalarına son!

Subaru’nun “Önleyici Güvenlik Sistemi EyeSight” yakın geleceğin yeni Subaru modellerinde daha etkin rol oynayacak. Subaru’nun EyeSight Sistemi, markanın Önleyici Güvenlik Felsefesi’nin nihai hedefi olan ‘trafik kazalarını tamamen ortadan kaldırma’ amacına 2020 yılında çok yaklaşacak. Şirket, bu hedefe araç maliyetini artırmadan ulaşmayı hedefliyor. Subaru ekibinin üzerinde çalıştığı yeni nesil EyeSight sistemi, çok fazla cihaz ve sensör eklemesi yapılmadan otonom sürüşe imkân tanıyacak. Böylece otonom sürüş önündeki en önemli dezavantajlardan biri olan ‘maliyet artışının’ da önüne geçilecek. Güncel EyeSight teknolojisine eklenecek yeni sensörler ve 2 adet radar sayesinde 2020 yılında Seviye 2 otonom sürüş imkânı da sunulabilecek.
Subaru kullanıcılarının kaza oranını düşürmek adına daha fazla görev üstlenecek yeni nesil EyeSight, otomobilin yanından 90 derece açıyla gelen yaya ve bisikletlileri de algılayabilecek. Yağmurlu ve puslu havalarda daha fazla görüş kabiliyeti sunacak olan yeni nesil EyeSight sayesinde otomobil otomatik şerit değiştirebilecek, virajlarda dönüş açısına göre hız düşürecek ve en silik yol çizgilerini bile algılayarak aracın düz bir çizgide yol almasını sağlayacak.
 
Sürücüyü gözünden tanıyacak
Orta konsolun üstüne yerleştirilecek infrared LED ve infrared kamera sayesinde araç sürücüyü gözünden sürekli takip ederek ve kaza ihtimallerini anlayarak uyarılarda bulunacak. Bu kameralar ayrıca otomobilin kişiselleştirilmesinde rol oynayacak. Sürücü otomobile oturduğu anda kameralar sürücüyü gözünden tanıyıp, sürücünün daha önce hafızaya aldığı koltuk ve ayna ayarı, sürüş modu gibi tercihlerini otomatik olarak devreye sokacak.
Türkiye’de ilk kez Subaru XV’de gördüğümüz Yeni Global Platform’a sahip olacak yeni modeller için çalışmalar da sürdürülüyor. Subaru tarafından sunulmakta olan hibrit araçlarda batarya arka bölümde yer alıyordu. Yakın gelecekte Yeni Global Platform’da sunulacak olan elektrikli ve hibrit Subaru modellerinde bataryanın kaza anında en güvenli şekilde korunması önem taşıyor. Marka tarafından gerçekleştirilmekte olan çarpışma testleri ve yeni araştırmalarla bataryanın en güvenli yerleşim pozisyonu araştırılıyor.
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics