Bilişim Dünyası Otomotiv 23 ARALIK 2015 / 15:18

Kameralar, Nissan için farklılaşma noktası oluyor

Güvenlik teknolojilerinin yansıması olarak araçlardaki kamera kullanımı da artıyor. Bu kapsamda Nissan, geçtiğimiz iki yılda iki milyonun üzerinde aracını kamera ile donattı. En çok satan modellerinin her biri için beş adede kadar kamera kullanan Nissan, günde 3 bin 400 adet kamera satıyor. Bu da, her bir dakikada ikiden fazla kamera anlamına geliyor.
Nissan’ın Qashqai, Juke ve X-Trail modellerinden oluşan SUV ailesi, yeni Qashqai modelinin satışa sunulduğu 2014 yılından bu yana 1,9 milyon kamera satışına imza attı. En çok tercih edilen versiyonlarda; ön, arka ve yanlarda olmak üzere en az dört adet geniş açılı kamera yer alıyor. Bu kameralar Çevre Görüş Sistemi’nin temelini oluşturuyor.
 
İnsansız sürüş teknolojisi için önemli
Kuşbakışı olarak 360 derecelik bir görüş sağlayan Çevre Görüş Sistemi sürücüye şerit ve diğer araçlarla olan mesafeyi ayarlama konusunda yardımcı olurken, park alanlarındaki manevraları da daha kolay gerçekleştirme imkanı sunuyor. Qashqai ve X-Trail modellerinde ön cama monte edilmiş ek bir kamera daha var. Bu kamera, Trafik İşareti Tanıma Sistemi ve Otomatik Uzun Far Asistanı gibi teknolojiler için kullanılıyor.
Qashqai ve X-Trail modellerinde kullanılan kamera sistemi aynı zamanda Akıllı Park Sistemi ile birlikte; Kör Nokta Uyarı Sistemi veya Hareketli Nesne Algılama Sistemi gibi güvenlik paketleri için de temel oluşturuyor. Tüm bu ekipmanlar insansız sürüş teknolojisi için kritik birer araç konumunda bulunuyor.
 
Hedef, 10 milyon adedin üstüne çıkmak
Nissan’ın sunduğu güvenlik teknolojilerinden biri olan ‘kendi kendini temizleyen geri görüş kamerası’nda sistem; kameranın kirlendiğini otomatik olarak algılıyor ve kamerayı otomatik olarak temizliyor. Saniyede 15 megapiksel işlem yapan sistem, arka plakalığın üzerine entegre kameranın lensini basınçlı su ve hava püskürterek temizliyor. Böylece 7 inç büyüklüğündeki Nissan Connect’in ekranına temiz ve berrak bir görüntü aktarılıyor.
Nissan Güvenlik Kalkanı Mühendisi Christopher Parker sistem hakkında, “Geri Görüş ve Çevre Görüş Sistemlerinin verilerini kullanarak sürücünün görüş alanını ve sürüş güvenliğini arttırıyoruz” dedi. Nissan, SUV segmentinde gelecek 5 yıl içinde kamera satışlarını 10 milyon adedin üzerine çıkarmayı hedefliyor. Öte yandan, Nissan mühendisleri de şimdiden kamera teknolojisinin bir sonraki nesli üzerinde çalışmaya başladı.  
 
ETİKETLER : Nissan

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics