Dosya OT/VT 02 ARALIK 2013 / 08:30

Barkoddan RFID’ye OT/VT artık her yerde

Barkod teknolojisinin ilk çıktığı günlerden bugünlere kadar OT/VT sektörü birçok aşama geçirdi.

Gelişen teknolojiler ve son 10 yılda inanılmaz bir baş döndürücülükte hayatımıza giren mobil akıllı cihazlar sayesinde herkes teknolojiyi daha çok kullanır hale geldi. Kare kodların da daha çok sistem içine dahil edilmesi ile birlikte gündelik yaşamımızda birçok yerde bu tip teknolojilerden yararlanma oranımızı da artırdı.
Perakende sektöründe kullanımın yüzde 100’e yaklaştığını belirten Alfacod Genel Müdürü Cenk Yurtsever, “Perakendenin her alanında ve sürecinde OT/VT teknolojileri kullanılmakta. Diğer sektörlerde de kullanım giderek artmakta. Süreçlerin takibi, izlenebilirlik ve hata paylarındaki azalmalar şirketlere ciddi fayda sağlamış durumda. Yeni gelişen RFID sistemleri ile birlikte, birçok alanda yeni projeler ve mevcuttaki süreçlerini iyileştirme çalışmaları arttı. Karekod, QR Barkod ve RFID konularında gelişim hızla devam edecek. Cihazlar artık daha işlevsel, hafif, güçlü ve nitelikli. Bankacılık ve şehircilik uygulamalarıyla beraber, GSM operatörlerinin de çözümlerinin sektör ile bütünleşmesi gündeme gelecek. Saha ve depo uygulamalarında hareketlenmeler ve buna bağlı olarak da proje yatırımları artacak” dedi.
OT/VT teknolojilerinin şu anda iş hayatını yönlendiren teknolojilerin başında geldiğini ifade eden Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal, “Verilerin depolanması, bu verilerin bir merkezde belli bir yapıda tutulması ve uzaktan erişim ile yönetilebilmesi şirketler için en önemli konu başlıklarından biri haline geldi. Çünkü şirketler veri yükünü nasıl en güvenli, en düşük maliyetli ve en hızlı şekilde saklayabileceği sorusunun yanıtını arıyor. Bu nedenle günümüzde bulut bilişim, M2M (Makineler Arası İletişim) ve mobil takip sistemleri teknolojileri her zamankinden daha da fazla gündemde. Şirketler, bu teknolojileri kullanarak hem zamandan kazanıyor hem de şirket içi giderlerini düşürerek, birden fazla kalemde tasarruf ediyor. Gelecek için hedef, bu teknolojilerin hayatın her alanında kullanılabilecek hale gelmesi ve daha kısa sürede daha verimli iş yönetimi yapılmasını sağlayacak bu çözümlerin yaygınlaşması. Sektörel uygulamalar ile örneğin bir hazır beton şirketi, hazır beton sevkiyatının gerçekleştirileceği merkez ve şantiyeler arasındaki trafiği, uzaktan kontrol ve takip edebiliyor. Gelecekte bu uygulamalar hem şirketler hem de bireysel kullanıcıların ihtiyaçlarına göre giderek daha özel uygulamalar haline gelecek. Mesela kullanılan araçlar arıza yaptığında veya servis zamanı geldiğinde yetkili servise otomatik olarak bilgi verecek” şeklinde konuştu.
Aybil Genel Müdürü Uğur Çetinkaya ise bu konuda şunları söyledi:
“Bununla birlikte OT/VT teknolojisinde de gerek 2D, gerekse de RFID teknolojileri de gerek okunabilirlik, gerekse de donanım altyapısının daha gelişmesi ile daha önceden yapılamayan birçok uygulamanın fabrikalarda ve-veya üreticilerde hayata geçirilmesini sağladı. Günümüzde küreselleşen dünya pazarında bir yer sahibi olmak isteyen üreticiler üretirken kazanabilmenin hesabını yapabilmek için bu teknolojilere daha çok yatırım yapar hale geldiler. Almanya’da küresel bir markanın fasoncusu olan yerli üretici Türkiye’de üretim yaparken artık Almanya’nın koşullarına göre üretim yapmak zorunda kalıyor. Üretim süreçlerini, kalite kontrol mekanizmalarını ve ürettiği mamulü doğru şekilde gönderme şeklini artık yurtdışındaki adına üretim yaptığı şirket belirliyor. Veya bir başka üretici eskiden tek bir seri ürünü aylarca üretirken artık müşteri isteğine göre üretim yapıyor. Tüm bu sebeplerden dolayı üreticiler artık OT/VT teknolojilerinden daha çok faydalanıyor. Gelişen teknolojiler sayesinde 10 yıl öncesinde ancak rüyalarımızda göreceğimiz projeler hızla hayata geçiriliyor.
Bence önümüzdeki 10 yıl geçtiğimiz 10 yıla oranla daha çok yeniliği bizlere getirecek. Üretirken, depolarken ve sevk ederken yeni takip yöntemleri daha kolaylıkla yapılabilecek. Şu anda ki teknolojik kısıtlılıklar da belki tarih olacak.”
Akıllı çözümler ön planda
Akıllı yazılım çözümlerinin OT/VT çözümleri ile bütünleştirilmesinin, otomasyon sistemlerinin daha verimli çalışabilmesinin önünü açtığını belirten Intermec Kanal Satış Yöneticisi Hakan İkiz, “Akıllı güç yönetim sistemleri sahadaki cihazların pil ömrünü uzattı. Intermec cihazlarıyla ücretsiz gelen Clone N Go, SmartSystems, Device Health gibi bileşenler BT ekibinin sahadaki cihazları merkezi olarak daha iyi yönetebilmesine ve operasyonel tasarruf sağlamaktadır. Gelecekte OT/VT teknolojilerinin verimlilik artırıcı özellikleri ön plana çıkacaktır” dedi.
OT/VT teknolojilerinin üretim, perakende, lojistik, stok-sevkiyat yönetimi gibi bilgiye anlık ulaşım gerektiren pek çok alanda önemli bir kullanıma sahip olduğuna değinene KoçSistem Yazılım Geliştirme Satış Grup Yöneticisi Faik Peker, “OT/VT teknolojilerinin başta mobil ve kablosuz teknolojiler olmak üzere gelişen teknolojilere kolay uyum sağlayabilmesi önem kazanırken, eski tip el terminalleri yerini yavaş yavaş farklı işletim sistemlerine sahip, kullanım kolaylığı sağlayan ve daha çok veriye erişim olanağı sunan endüstriyel tabletler ve donanımlara bırakmaktadır. İlk yatırım maliyeti daha yüksek olmasına rağmen daha kullanışlı olan RFID kullanımının zamanla artması ve ucuzlaması, buna paralel olarak barkodun yerini alması beklenmektedir.

Üretimde hız kazanmak, maliyet ve verimliliğini sürekli kontrol etmek, tedarik ve lojistik süreçlerini yakından izlemek isteyen şirketlerin yeni nesil OT/VT çözümlerine yönelmesi kaçınılamaz bir ihtiyaç haline gelmiştir” şeklinde görüş belirtti.
Genel itibariyle OT/VT’nin diğer iş alanları üzerinde hayat bulan bir yapı olduğunu belirten Perkon Proje Satış Müdürü Oğuz Üçarslan, “Günümüz dünyasında ise temel ihtiyaç süreçlerinin hızlanması ve doğru olması. İşte tam da bu noktada OT/VT çözümleri devreye giriyor. Bugün işletmeler üretimden, depolamaya, satıştan, satış sonrasına kadar neredeyse tüm iş süreçlerinde bu çözümlerden özellikle hız kazanmak kullanıyor. Haliyle bu etkileşim OT/VT‘nin doğru kurulduğu bir alanda artan kalite anlamı taşıyor. OT/VT teknolojileri, tüketici elektroniği sınıfında olmadığından çok hızlı gelişen bir grup değil. Aksine oturmuş mühendisliğin öne çıktığı bir teknoloji. Buradan bakıldığında her geçen gün daha da hızlandığını görmek mümkün. Önceki dönemlerde müşterinin değmediği süreçlerde daha sık kullanılırken, bugün OT/VT teknolojilerinin son kullanıcının elinin değdiği çözümler arasında görüyoruz. Öngörülerimiz arasında sektörün son kullanıcıya daha fazla dokunan, etkileşimli bir çözüm olacağı” şeklinde konuştu.
“Ölçek fark etmeksizin kullanılıyor”
OT/VT’nin günümüzde hemen hemen birçok iş alanında var olmaya, yenilikler ve iş süreçlerini hızlandıran çözümler ile hayatımızı kolaylaştırmaya devam ettiğini ifade eden Tecpro Barkod ve POS Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetmeni Uğur Demirdiş, “Bugün hangi işletmeye giderseniz gidin OT/VT araçlarının bir ya da birkaçının mutlaka kullanıldığını görebilirsiniz. Butik işletmelerden büyük endüstriyel yapılara kadar çok geniş bir yelpazede bu teknoloji örgüsünü görebiliyoruz. Üreticilerin sağladığı ürün çeşitliliği de bu yönde farklı müşteri profillerine ve bütçelerine hitap eder nitelikte ilerliyor dolayısı ile teknolojiye ulaşmak ve onu kullanmak, eskisi kadar zor ve maliyetli olmaktan çıkmış durumda diyebiliyoruz. Günün koşullarına ayak uydurmayı seçen şirketler kaliteli ve hızlı hizmet vermek adına, en önemlisi kendi iş yüklerini hafifletmek ve süreçlerini hızlandırmak için birçok çözümü bir arada kullanıyor. Bu durum gelecekte makrodan mikroya doğru daha da yayılmaya devem edecek gibi görünüyor. Yani bundan birkaç sene sonra sokaktaki seyyar satıcılarda bile bir barkod okuyucu ya da el terminali görürseniz hiç şaşırmayın” dedi.
Tematik Elektronik Genel Müdürü A. Mutluhan Timurçin, konu hakkında şunları söyledi:
“Yeni gelişen OT/VT teknolojileri kavramı yerine, aslında Türkiye’de yeni uygulanmaya başlanan teknolojilerden başlarsak; 2D barkod ve RFID kullanarak kurgulanan uygulamalarda son 2-3 yıl içerisinde çok hızla yaygınlaşma başladı diyebiliriz. Yıllarca 1D barkod içine hapsolmuş veya yeterli deneyim ve yetkinlikle başlanmayıp hüsranla sonuçlanmış RFID uygulamaları kullanıcıları kısıtlamaktaydı.”

“Hatta RFID uygulamalarına olan inancı bile körelten doğru projelendirilmemiş uygulamalar nedeniyle, RFID teknolojisinin özellikle üretim ve lojistik sektöründe kullanımı çok yavaş gelişti. 2D barkodun İTS (İlaç Takip Sistemi) uygulamalarında rol alan sağlayıcılar yeni bir uygulama alanında birçok satış ucu yakaladılar ve ciddi cirolar elde ettiler. Bunun yanı sıra İlaç sektörü ile birlikte 2D (o zamanki deyişle) “karekod” kullanımı üretim ve lojistik gibi diğer sektörlerine de sıçradı. Örneğin gıdada izlenebilirlik konusunda önemli uygulamalar hem tarafımızdan hem de diğer proje şirketleri tarafından hayata geçirildi. 2 boyutlu barkod uygulamaları QR Code gibi medyada yer alan reklam, haber vb. yayınlarda okuyucular için kısayol tuşu gibi kullanılmaya başladı. Uçak seyahatlerinde akıllı telefonlarla kullanılan 2D barkodun içine sığdırılmış bilgilerle biniş kartlarını ortadan kaldırmaya başladılar. Bu konuda cep telefonu üreticilerinin 2D algılama ve çözümleme konusunda olanak yaratmaları da bu tür uygulamaları destekler oldu. RFID konusunda ise artık her gün yeni bir proje kurulumuna şahit oluyoruz veya doğrudan kullanıcıdan bilinçli, irdelenmiş ve ne yapmak istediğini bilen uygulama gereksinimleri önümüze geliyor. Bu da geçen yıllarda kurulan projelerin başarılı sonuçları ile sağlanmaktadır.”
Gelişen donanım teknolojilerinin OT/VT sektörünü şık ve daha kullanışlı olan büyük ekranlı tabletlere yönlendirdiği bilgisini paylaşan Univera Donanım Ürün Yöneticisi Tuğrul Olukman, “Buna paralel olarak gelişen mobil cihazlar üzerinde çalışan işletim sistemleri arasındaki rekabet de hızla artıyor. Özellikle Windows’a rakip olarak gelen Android OS’un yeni dönemde üzerine yazılacak uygulamalar ve yenilikleri ile sektöre yön vereceğini düşünüyorum. Gelecekte sektörde, rugged cihaz sağlamlığında ancak günümüz tabletleri boyutlarındaki Android işletim sistemini destekleyen cihazlar hâkim olacak gibi görünüyor” dedi.
Lojistik sektörü kilit rol oynuyor
Şirketlerin hem teknoloji hem de OT/VT yatırımlarının temelinde rekabet yattığını ifade eden Vector Bilgi Teknolojileri Satış Müdürü Mehmet Evrensel, şöyle konuştu:
“Şirketlerin maliyet muhasebesi yapmaları gerekiyor, süreçlerini iyileştirmeleri ve daha az insan gücüyle daha çok işi tamamlamaları gerekli. Süreçleri olabilecek en hızlı şekilde tamamlamaları da yine rekabetin şart koştuğu bir gerçek. Tüm bu çaba; verimliliği artırmalarını, daha rekabetçi olmalarını ve kârlılık oranlarını yükseltmelerini sağlıyor. Yine rekabetin kaçınılmaz bir hale getirdiği bir başka konu ise; müşteri memnuniyeti. Bu konuda özellikle lojistik sektörü OT/VT’den diğerlerine göre daha fazla faydalanıyor. Lojistik şirketleri için tüm operasyonun doğru yönetilmesi birebir müşteri memnuniyetini sağlıyor. OT/VT perakende sektöründe müşteri talep ve yönelimlerini ölçmeye yönelik fayda sağlarken, lojistik sektöründe direkt olarak müşteri memnuniyetini sağlıyor. Depo yönetimi ise sektör bağımsız olarak şirketlere OT/VT faydası sağlamaktadır. Otomatik Tanıma ve Veri Toplama adından da gayet net anlaşıldığı gibi şirketlerin süreçlerini otomatik olarak organize edebilmesini, hata payını azaltmasını ve daha hızlı olmalarını sağlıyor. İş yapış mükemmelliğinde kaçınılmaz olan OT/VT yatırımı, gelecekte sadece iş yapış mükemmelliğinden çıkarak, hem iş yapış süreçleri hem de müşteri tarafında elde edilen verilerin şirketler tarafından iş geliştirme olarak kullanılmasına sebep olacak. Şirketler ileride OT/VT şirketlerinin iş geliştirme bölümleriyle ortaklaşa çalışarak faaliyet alanlarına özgü yeni çözümler geliştirecek ve yatırımlarını bu alanda yönlendirecek diye düşünüyorum.”
OT/VT teknolojileri her geçen gün gelişerek her alanda kullanılabilir hale geldiğini belirten Zebra Technologies Türkiye Ülke Müdürü Can Tolu, “Şu an şirketler her adımında bu teknolojilerden faydalanıyor ve hem zaman hem maliyet açısından verimlilik sağlıyorlar. Gelecek için bu teknolojilerin artarak kullanılacağını öngörüyoruz, özellikle gelişmekte olan RFID ve saha uygulamalarına olanak veren mobil yazıcılar sayesinde OT/VT teknolojilerine duyulan ihtiyacın artacağını ve kullanmayan şirket kalmayacağını düşünüyoruz. Şirketler bu teknolojilerin faydalarını gördükçe her alanda kullanmaya başlayacak ve duyulan ihtiyaçlar doğrultusunda teknolojiler gelişmeye ve yeni uygulamalar yaratılmaya devam edecektir” dedi.

“Hayatın en önemli parçası”OT/VT teknolojilerinin uzun zamandır iş hayatının vazgeçilmez bir parçasıydı ve hala öyle olmaya devam ettiğinin altını çizen Bilkur Proje Müdürü Ufuk Çetin Keçeci, “Ürün üretim, sevkiyat, dağıtım ve satışı konusunda bizlere zaman, verimlilik sağlayan önemli araç olmaya devam ediyor. Yeni gelişen OT/VT teknolojileri olarak 2D barkodları örnek gösterebiliriz. Aslında yeni olmamasına rağmen yeni popülerlik kazandığından yeni teknoloji olarak niteleyebiliriz. Daha önce barkod ile kısıtlı olan bilgi taşıma olanağı 2D barkodlar ile çok daha ileri taşıyarak birçok bilgiyi çevrimdışı olarak ürün üzerinde küçük alanlarda bulundurma imkânı sağladı. Örnek vermek gerekirse şu anda Türkiye çapında uygulanan İTS’yi (İlaç Takip Sistemi) örnek verebiliriz. Daha önce kullanılan 1D barkodlar ile aynı ürünlerde aynı barkodun olması sayesinde bilgi işlem sistemlerindeki adet ve fiyat bilgilerine erişebilirken yeni sistemde her bir kutunun üretim süreçleri, kime satıldığı hangi sevkiyat aşamalarından geçerek tüketiciye ulaşmaktadır. İTS özelinde ise aynı ürünün birden fazla kullanıcıya usulsüz satılması önlenmektedir. Bu uygulamalar giderek diğer ürünlerin takibini yapacak şekilde farklı projeler geliştirilmeye başlamış ve artık 1D (lineer barkod) okuyucular yerine 2D okuyucular daha fazla talep edilir hale gelmektedir. Bilkur olarak da 2D teknolojilerine kullanıcıların daha kolay ulaşımını sağlamak için OT/VT sektöründe dünya lideri olan Datalogic’in geliştirdiği 2D kablolu ve kablosuz okuyucularla piyasada ekonomik ve kaliteli ürünler sunmaya başladı. Bunu Unitech ve Bitatek’in taşınabilir terminalleri ile desteklemektedir” dedi.

Sağlık önemli sektörlerden

Günümüzün en hızlı gelişen teknolojilerinden biri olan OT/VT; perakende, sağlık, üretim, lojistik ve saha otomasyonu gibi uygulamalar başta olmak üzere sayısız dikey pazarda etkin ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır” diyen Sedna Genel Müdürü Daron Ermen, görüşlerini şöyle belirtti:
“Son yıllarda kablosuz iletişim ve barkod okuma teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte OT/VT yatırımları da tüm küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerde artmaya başladı. Öte yandan RFID teknolojisindeki gelişmeler OT/VT uygulamalarına yeni bir boyut getirerek farklı projelerin yaşama geçirilmesini sağladı. Bugüne kadar veri toplama teknolojilerinde ağırlıklı olarak lineer veya iki boyutlu barkod verisinin toplanmasından bahsedilirken artık medikal ve biyometrik veriler başta olmak üzere çok çeşitli verilerin toplanması ve işlenmesi gündeme gelmeye başladı.”

“Rekabet bilgisi sahadan toplanıyor”

Luna Bilişim Satış Müdürü Levent Öztaş, konu hakkında şöyle konuştu:
“OT/VT teknolojilerinin ilk ortaya çıkması barkod çubuklarının bulunması ile başladı, nesnelerin üzerinde olan etiketlerin otomatik olarak okunarak algılanması sayesinde kullanılmaya başlanan sistemin şimdi geldiğimiz noktada artık nesneler otomatik olarak radyo frekansı ile uzaktan tanımlanabilmekte ve sahadan toplanan bilgiler anında “çevrimiçi” olarak karar destek sistemlerine aktarılabilmektedir. Sahadan toplanan anlık verileri ile üreticiler kendi organizasyonlarını daha etkin bir şekilde planlayıp o anki koşullara göre stratejik planlama yapabilmektedirler. Bu sayede kendilerini rekabet ortamında belirli bir konumda tutabilmekteler. Sahadan toplanan rekabet bilgisi ile birlikte en az o kadar önemli olan son kullanıcı hakkında; tüketici alışkanlıkları, eğilimleri vs. gibi çok önemli bilgileri de toplanabilmektedir. Sektör ayırımı yapmadan bütün üreticiler, nihai tüketici isteklerini beklentilerini sahadan hızlı toplayıp buna göre kendi işletmesini bu beklentileri karşılayacak duruma hızla uyum sağlayabilmelidir. Bu işlemi yaparken de OT/VT teknolojilerini iş alanlarında kullanması gereklidir. 74 milyon nüfuslu Türkiye’de 55 milyon internet kullanıcı olduğunu düşünürsek insanların bilgiye çok hızlı ulaştığı bir ülkede yaşadığımızı unutmamalıyız. Üreticiler bu bilince OT/VT teknolojilerini zamanında ve gerektiği gibi kullanarak ulaşacaktır. Tüketici beklentilerini karşılayamayan şirketler artık daha hızlı bir şekilde yok olmaya mahkûm olmaktadır. Günümüz koşullarında bu beklentileri karşılayamayan şirketler de 55 milyon internet kullanıcısı olan bir ülkede hemen afişe edilebilmektedir.”

“Hemen her sektörde kullanılıyor”

İge Satış Müdürü Kerim Türkman, konu hakkında şöyle konuştu:
“RFID, ses uygulamaları, GPRS ve GPS ve Digital Image Capture teknolojilerinin gelişimi ve bunların donanım ve yazılım bazında OT/VT ürünleri haline gelmesi her sektörde ve her süreçte işin daha kısa ve doğru yapılabilirliğini geliştirdi. Bunların yanı sıra alınan verinin anlık olması ve ERP gibi çözümlerle de doğru anlamlandırılması hem işlerin yapılmasını kolaylaştırıyor hem de karar destek süreçlerini hızlandırıyor. Gelecekte bu teknolojilerin kullanıcıya daha hızlı uyum sağlayacağını, giydirileceğini, kullanıcı ile daha bütünleşik bir hale getirileceğini öngörüyoruz.”

“Son yıllarda daha hızlı gelişme yaşandı”

OT/VT uygulamalarındaki artışın son 3-5 yılda büyük ivme kazandığını belirten Honeywell Türkiye ve Balkanlar Kanal Satış Müdürü Atacan Önen, “Bunun en önemli sebebi kablosuz internet erişiminin yaygınlaşması ve GSM hatlarının hem çok hızlanması hem de fiyatların makul seviyelere gelmiş olmasıdır. Bugün bu bahsettiğim veri aktarım hızlarındaki artışlar sebebi ile OT/VT çözümü sunan şirketler kendi müşterilerine çok daha fazla verimlilik ve maliyet avantajları sağlayabiliyorlar. Her sektör için şu anda en önemli hedef daha az maliyetle çalışmak, kendi rakiplerine göre daha üretken olmak ve hemen her sene değişen iş yapma şartlarına daha çabuk uyum sağlamak. Bu aşırı değişken iş ortamı şartları sadece Türkiye için değil tüm dünya pazarları için geçerli. OT/VT teknolojileri üreten şirketlerin ve çözüm ortaklarının görevi artık sadece veri toplama ve otomatik tanımlama değil, kendi müşterilerinde memnuniyet sağlayacak altyapıları oluşturmak ve bunu hem sürdürülebilir yapmak hem de değişen şartlara hemen uyum sağlar hale getirmektir” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:948

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics