Dosya OT/VT 02 ARALIK 2013 / 08:35

Birleşmeler sürüyor ve artarak da devam edecek

Hızla büyüyen pazarda şirket evililikler çok ön planda. Pazarın önemli isimleri rakiplerini satın alarak büyümeye devam ediyor.

Dünyanın önde gelen iki büyük markası, ciddi satın almalar yaptığına değinen Alfacod Genel Müdürü Cenk Yurtsever, “Bunlar Amerikan şirketleri. Satın aldıkları şirketler de güçlü ve köklü şirketler. Küreseldeki rakiplerini satın aldılar. OT/VT de artık iki ciddi marka var. Ürün grupları ve çeşitleri çok güçlü. Bunların haricindeki, Uzakdoğu markaları ve arada kalmış markaların devri yavaş yavaş kapanacak. İki büyük marka sektöre yön verecek. Artık, ucuz ürün, benzer ürün, bu da aynı işi yapar tarzındaki tanımlamaların OT/VT sektöründe çok kayda değer alınacağını düşünmüyorum. Büyük markaların, en iyi ürünleri zaten iyi şartlara satılıyor” dedi.
Kuruldukları günden bu yana yurtiçinde ve yurtdışında hızlı bir büyüme ivmesi yakalamayı başardıklarını iddia eden Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal, “Bu durumda şirketimizi yatırım için oldukça cazip bir profil haline getirdi. Bu nedenle farklı yapılardan satın alma ve yatırım teklifleri alıyoruz. Şu an için ise sadece teklifleri dinliyoruz. Arvento’yu küresel anlamda daha da büyüteceğini düşündüğümüz teklifler ile daha yakından ilgileniyoruz” şeklinde görüş belirtti.
Birleşme ve satın almaların daha çok küresel şirketlerde söz konusu olduğuna dikkat çeken Bilkur Proje Müdürü Ufuk Çetin Keçeci, “Bu operasyonların bir kısmı pazar payını genişletme amacı güderken kimi ise rakip olarak gördüğü şirketi yutmak şeklinde gerçekleşti. Sebep her ne olursa olsun Türkiye içinde olumsuz bir yan etkisi oluştu. Ayrı markaların dağıtımını yapan yerel şirketler arasında çatışmalara sonuçta da kullanıcılara yansıyan olumsuzlukları oldu. Bu yüzden bazı markalar bu süreçten beklenin aksine kısa vade ve orta vade de pazar paylarında sıkıntı yaşadılar ve yaşamaktadırlar. Bu süreçleri iyi yönetebilen şirketler daha güçlenerek çıkabilir. Bu süreçte küresel farklı dağıtım kanal denemeleri yapmaya devam edeceklerdir. Fakat bu denemeleri yaparken Türkiye’nin ve piyasanın gerçeklerini gözden uzak tutmamalı ve mevcut dağıtıcıları ve kanal yapısı ile uyumlu bir çalışma içinde olmaları fayda sağlayacaktır” dedi.
“Sözümüz söz”
Honeywell Türkiye ve Balkanlar Kanal Satış Müdürü Atacan Önen konu hakkında şunları söyledi:
“Honeywell olarak buna çok kısa bir cevabımız var, şu anda veya gelecekte değişecek şartlar ne olursa olsun kullanıcılarımıza bir sözümüz şudur; her zaman Honeywell’den beklenen ürün ve servis kalitesini bulacaklarına, Honeywell’in kendilerine en üstün hizmeti sağlayacağına ve kendi hedeflerine ulaşabilmeleri için yanlarında her zaman Honeywell’i bulacaklarına emin olabilirler.”
Üretici şirketlerin hem satın almalarla hem de kendi üretimleri ile inorganik ve organik olarak büyüdüklerini ifade den İge Satış Müdürü Kerim Türkman, “Bu devlerin tekel yasasına takılana kadar her iki yöntemle daha da büyüyeceğini düşünmekteyiz. Üretici şirketler tarafındaki rekabet daha yoğun ve hepsi pazardan en büyük payı alma peşindeler. Gelecekte birbirleri ile daha fazla rekabet edebilmek ve büyük pazar payına ulaşabilmek için farklılıklar yaratma veya ürün/çözüm maliyetleri optimize etme noktasında daha fazla çaba sarf edeceklerini düşünüyorum. OT/VT teknolojilerinin gelişimi açısından bu tip konsolidasyonları olumlu bulmaktayız. Büyük sermayeler teknoloji yatırımlarını ivmelendirecektir” dedi.

“Son yirmi yıldır birleşmeler sürüyor”
Sektörde dünyanın lideri üreticiler ile çalıştıklarını belirten Luna Bilişim Satış Müdürü Levent Öztaş, “Yaklaşık 20 yıldır yeni bir marka yerine mevcut üreticiler arasında birleşmeler olmakta. Aslında alışık olduğumuz bir durum. Bizim düşüncemizde bu yönde yeni bir üreticinin OT/VT sektörüne girmesini beklemiyoruz. Bizde çalıştığımız mevcut üreticiler ile ilişkilerimizi güçlendiriyoruz buda yeni birleşimler oldukça bizim üreticiler ile ilişkilerimizi güçlendirmekte. Bu sayede birleşmeden doğan yeni ürünleri, ürün portföyümüze ekliyoruz. Birleşmeden doğan sinerjiyi bizde müşterilerimize aktarmaya gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.
Sedna Genel Müdürü Daron Ermen ise şunları söyledi:
“Son yıllarda bir yanda Honeywell’in önce Hand Held Products sonra da sırasıyla Metrologic, LXE ve son olarak Intermec’in satın alması öte yanda Motorola’nın Psion’u, Zebra’nın Laser Band’ı, Ingenico’nun ise Baracoda’yı satın alması dünya ölçeğinde lider şirketler gözünde OT/VT’nin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Buradan yola çıkarak OT/VT teknolojisindeki gelişmelerin artarak devam edeceğini, bu alana yatırım yapan büyük şirketlerin kendi katma değerlerini de ekleyerek yeni ufuklara doğru yöneleceklerini ve birkaç yıl sonra çok farklı ve çok gelişmiş bir OT/VT dünyasının bizleri beklemekte olduğunu öngörebiliriz.”
Şirket evlilikleri ve satın almalar sonucu yapıların yenilenmelere gittiklerini belirten Zebra Technologies Türkiye Ülke Müdürü Can Tolu, “Çoğu şirket mevcut altyapısını yenileyecek ve iyileştirme çalışmalarına başlayacaktır. Bu doğrultuda gelecekte OT/VT teknolojilerinin daha yaygınlaşacağını ve gelişeceğini düşünüyoruz. Talep arttıkça yeni istekler doğacak bunun sonucunda ise OT/VT teknolojileri gelişmeye ve yeni uygulamalar oluşturulmasına olanak sağlayacaktır” dedi.

“Rekabet varsa bunlar normal” 

Univera Donanım Ürün Yöneticisi Tuğrul Olukman, bu konu hakkında şunları söyledi:
“Rekabetin hızlanarak arttığı ve son kullanıcının çözüme farklı farklı şirketlerden değil, tek bir noktadan ulaşma isteği, çözüm sunan şirketleri ürün yelpazesini genişletmeye ve konusunda uzman olan şirketler ile iş ortaklığına yöneltti. Bu sebeple tek bir konuda hizmet vermenin yetmediği günümüzde, şirketler daha çok konuda uzmanlaşıp kaliteli hizmet vermek durumundalar.”

“Devamı gelecek”

Satın alma ve şirket evlilikleri ile birlikte, otomasyon projelerinde artış beklediklerini ifade eden KoçSistem Yazılım Geliştirme Satış Grup Yöneticisi Faik Peker, “Tedarik ve lojistik tarafında optimizasyon ve izlenebilirliğe yönelik yatırımlar, üretimde verimlilik izleme, saha operasyonlarında da satış ve servis işlemlerinin otomatize edilmesi ve etkinliğinin sağlanmasına yönelik  yatırımlar artacaktır” dedi.

Birleşmeler artarak devam edecek

Bu evliliklerin devam edeceğini hatta artacağını düşündüğünü ifade eden Vector Bilgi Teknolojileri Satış Müdürü Mehmet Evrensel, “OT/VT sektörü, bilgi teknolojilerinin içinde pek çok sektörle çok benzer vizyona sahip.  Vizyonların kesiştiği noktalarda gerçekleşen şirket evlilikleri şirketlerin geleceğe yönelik yaptıkları büyük yatırımlar” dedi.

Birleşmeler pazarın başarısına işaret

Şirket birleşmeleri ve evliliklerinin hep daha kuvvetli olmak, daha yeni pazarlara girmek amaçlı geliştiğini ifade eden Tematik Elektronik Genel Müdürü A.Mutluhan Timurçin, “Bunun da ülkemize getirilen önemli markaların kalıcılığı ve devamlılığı açısından değerlendirilmesi gerekir. Şu anda görülen sıkıntının ürün tedariğinden daha fazla servis-bakım-onarım gibi hususlarda olduğunu görüyorum. Şirket birliktelikleri kullanıcının onarım ve yedek parça temini konusunda sıkıntıya düşmemesini sağlayacak yapılanmaları da beraberinde getirmelidir” şeklinde konuştu.

Hizmetler bütünü

Tecpro Barkod ve POS Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetmeni Uğur Demirdiş, bu konuda şunları söyledi:
“OT/VT teknolojileri, birçok farklı hizmet ve servisle bütünleşik kullanılabilen bir çözümler bütünüdür. Telekomünikasyon çözümlerinden tutun da medikal teknolojilere kadar birçok sektörel bilişim alanında bu ürünler genel sistemin birer parçası olarak kullanılmaktadır. Bu durum, farklı alanlarda hizmet ve çözüm sağlayan bilişim şirketlerine, kendi iş modelleri ile bütünleştirebilecekleri birçok yeni kanal ve iş biçimi olanağı sağlayabilmektedir. Bilişim sektörünün genel kullanıcı profiline paralel olarak, kurumlar ve şirketler de bütün bilişim hizmetlerini ve gereksinimlerini tek bir noktadan temin etme gayreti içindedirler. Bu noktada ne kadar geniş kapsamlı hizmet ve ürün yelpazeniz varsa, şirketler ve kurumlar nezdinde bir o kadar tercih edilir konuma gelmeniz mümkündür. Durum böyle iken faklı konularda uzmanlaşmış ve hizmet veren şirketlerin güçlerini birleştirerek pazarda daha güçlü bir duruş sergilemek istemeleri çok normaldir ve bu durum ilerde çok daha yaygınlık gösterme eğilimindedir. Yakın gelecekte, devler liginde ayakta durabilmek amacı ile gerçekleşen birleşmelere, çokça tanık olacağımız kanısındayım.”
ETİKETLER : Sayı:948

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics