Dosya OT/VT 13 TEMMUZ 2015 / 06:09

İş süreçleri OT/VT uygulamaları ile hız kazanıyor

Bilkur Bilgisayar Yazılım Geliştirme Uzmanı Ali Dirik

OT/VT uygulamalarından en popüler yöntem olan barkod uygulamaları; verinin hızlı ve doğru girilmesini sağlar. Barkod, bilgi girişlerinin yoğun olduğu ve bilgiye hızlı ve doğru bir şekilde ulaşılmasının ihtiyaç olduğu yerlerde kullanılır.  Bu yöntemin kullanıldığı sistemler veri toplama sistemleri olarak adlandırılırlar. Barkod kullanılarak bir ürüne ait tüm hareketler izlenebilir. Bu sistemlerde barkod okuyucular, barkod yazıcılar ve taşınabilir data terminaller gibi bir çok iletişim aracı kullanılmaktadır.

Geniş bir alana yayılmış teknolojiler

Veri toplama sistemleri birçok yerde kullanılabilir. Mağazalarda, endüstriyel ortamlarda, pazarlama ve satışlarda, bankalarda, demirbaş takiplerinde,  vb. gibi birçok alanda kullanılabilir. Örneğin en genel uygulama olan sayım uygulamalarında barkodlu bir sistem kullanarak depo sayımlarınızı çok kolay ve rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Otomatik tanımlama ve veri toplama uygulamalarından olan barkod teknolojileri;

En doğru bilgiyi almanızı sağlar, kullanıcı hatalarını ortadan kaldırır. Benzer ürünler veya benzer kodlara sahip ürünler arasındaki karışıklığı önler. Bu sayede doğruluk sağlar. Hızlı veri girişinin iki önemli faydası vardır:

1. İstenen bilgi manuel şekilde toplanacak bilginin çok çok üstünde bir hızla ve doğru bir şekilde toplanır.

2. Bu toplanan doğru bilgiler bilgisayar ortamında olduğu için yine çok hızlı bir şekilde bu bilgileri işleyebilecek, değerlendirebilecek kişilere veya ortama ulaşır. Örneğin; bu bilgilerin doğru bir şekilde, bir kâğıtta yazılı bilgiler olduğunu varsayın. O kâğıdın içinden A marka deterjandan ne kadar satıldığını nasıl bulabilirsiniz? Evet, sayabilirsiniz. Son anda size A marka deterjan değil de tüm deterjan satışları sorulursa ne yaparsınız?

Doğruluğun artması ve veri giriş hızının yükselmesi ile işçilik maliyeti düşecek sistem daha ekonomik olacaktır. Barkod ürünleri yani okuyucular, yazıcılar, terminaller gibi tüm OT/VT ürünlerinin kullanımı, bilgisayara bağlaması ve işletmesi çok kolaydır. Bu sistem ile güvenilir, detaylı, hızlı datalar toplanır. Bu toplanan bilgiler ile sistem daha etkili yönetilebilir.
Örneğin; “Hangi ürün ne kadar satılıyor? Şu anda stokta eksikler neler? Geçmiş satışlara bakarak hangi üründen ne kadar sipariş vermeli?” gibi sorulara kolayca cevap bulabilirsiniz.

Bir şirkette verimli bir OT/VT sistemi kurulmadan önce planlamanın doğru yapılması çok önemlidir. Yapılacak planlamada ürünlerin ve firmanın işleyiş yapısına bağlı olarak doğru ürünler seçilmesi gereklidir. Planlamada en önemli noktalardan biri de OT/VT sisteminde kullanılacak yazılım (program) taleplere cevap verecek özelliklere sahip olmalıdır. Aksi takdirde kurulacak OT/VT sistemi atıl duruma düşebilir. Bunun yanı sıra şirketin çalışma yapısı ve ürün türüne bağlı olarak farklı cihaz ihtiyacı olması nedeniyle farklı ürünler tercih edilmektedir. Örneğin ürünlerin barkodlanması ihtiyacında barkod yazıcı tercih edilirken, ürünlerin barkodlarının programlara aktarılması durumunda barkod okuyuculu cihazlar tercih edilmektedir. Tercih edilecek barkod yazıcının seçilmesinde ürünlerin barkodlanma şekli önem kazanmaktadır. Örneğin bilgisayar üzerinden barkod yazdırmada sabit bir barkod yazıcı tercih edilirken, ürünün yanında yazdırma talebinde taşınabilir bir yazıcı tercih edilmektedir. Yine barkod okuyucu tercihinde barkod okutma işlemi bilgisayar yanında olabilmesi durumunda kablolu barkod okuyucular tercih edilirken, ürünün bilgisayara uzak olması gibi durumlarda kablosuz barkod okuyucular veya taşınabilir el terminalleri daha çok tercih edilmektedir.

Türkiye’deki kullanım oranı artıyor

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak OT/VT ürünlerinin fiyatlarının da düşmesinin etkisi ile Türkiye’de OT/VT ürünlerinin kullanım alanları da artmıştır. 20 yıl önce birkaç sektörde kısıtlı bir şekilde OT/VT ürünleri kullanılırken günümüzde hemen hemen her sektörde OT/VT ürünlerinin kullanıldığını görebiliyoruz. OT/VT ürünlerini her sektörde görmek mümkün olmasına rağmen en çok Tekstil, Market, Sağlık, İlaç gibi sektörlerde OT/VT ürünlerinin kullanıldığını görebiliriz.

Barkod sistemi dışında diğer popüler OT/VT teknolojilerinden biride RFID dir. RFID eski bir teknoloji olmasına rağmen maliyetler nedeniyle yaygınlaşmamıştır. Günümüzde maliyetlerin önceki dönemlere göre düşmesi, gelecekte daha da düşebileceği ihtimali ile RFID içeren uygulamaların artacağı düşünülmektedir. Günümüzde dokunmatik cihazların kullanımının artması OT/VT sektörüne de yansımış durumdadır. Gelecekte OT/VT sektöründe dokunmatik özelliği olan taşınabilir cihazların arttığını görebileceğimizi düşünüyoruz.

 
ETİKETLER : 1030

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics