Dosya OT/VT 02 MART 2015 / 09:24

Mobil iş uygulamaları ile daha hareketli, daha esnek ve kolay yönetilebilen iş süreçleri oluşuyor

Mobil teknolojilerdeki gelişim toplum ile birlikte iş süreçlerini de etkiledi. Yüksek çözünürlüklü ekranlar, kuvvetli işlemciler ve yüksek hızlı mobil internet ile artık kullanıcılar iş uygulamalarından mobil olarak da verimli bir şekilde yararlanabiliyorlar. Bu sayede masa başı standart ofislere olan ihtiyaç azalırken, daha hareketli, daha esnek ve çalışanlar tarafından kolayca yönetilebilen iş süreçleri oluşuyor. Mobil teknolojilerin şirketin var olan sistemleri ile entegrasyonu, çalışanlar tarafından iş dışı amaçlarla da kullanılabilecek. Yakın gelecekte mobil teknolojiler ile desteklenen, cihazların interneti teknolojisi kapsamında bütün cihaz verilerinin iş süreçlerine entegrasyonu sağlanarak, çok daha gelişmiş iş süreçlerinin oluşturulmasına imkan sağlanacak. Giyilebilir teknolojilerin erişilebilirliklerinin artışı ile bu cihazlar, çalışanların doğru veriye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmasına imkan verecek.

Mobil iş uygulamaları KOBİ’lerin büyümesine katkıda bulunacak

KOBİ’ler başarılarını doğalarında bulundurdukları esnekliğe borçlular. KOBİ’lerin iş yapma hızına uyumlu mobil iş uygulamaları onlar için verimliliklerini artıran bir çarpan etkisi yaratıyor. Ofis dışındayken de verimliliklerini kaybetmeyen çalışanlar, KOBI’ler için önemli bir avantaj sağlıyor. Çalışanlar zaten günlük hayatlarında mobil uygulama kullanmaya alıştığı için mobil iş uygulamaları kullanımı doğal geliyor ve adaptasyon kolaylaşıyor. Öte yandan mobil cihazların firmalarda kullanımı arttıkça cihazların üzerinde bulunan veriler gittikçe artan güvenlik risklerine yol açıyor. Güvenlik riskleri yönetilen esnek mobil uygulamaların KOBI’lerin büyümesine ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum.

İş süreçlerinin veri analizi tarafından yönlendirildiği bir dönüşüm yaşanıyor. Her geçen gün iş süreçlerinden toplanan veri miktarı artıyor ve bu veriler sayesinde daha doğru iş kararları verilebiliyor. 4G teknolojilerinin devreye girmesiyle mobil cihazların çok daha yüksek hızlar ile internete erişimine olanak sağlanacak. Böylece mobil cihazlar iş süreçlerinin gerektirdiği ve gittikçe büyüyen verilere çok daha hızlı bir şekilde erişebiliyor olacak.  Bulut teknolojileri ile desteklenen mobil iş uygulamaları, büyük verinin mobil cihazlar üzerinden çalışanların parmak ucuna lokasyondan bağımsız olarak gelmesine izin verecek. Gelişen mobil iş uygulamaları ile 4G teknolojisinin lokasyon sınırı tanımayan yüksek hızlı internet erişimi birleşince daha esnek ofis ve çalışma ortamları iş süreçlerinin verimliliğini artıracak. 4G teknolojilerinin sağladığı yüksek hızın çalışanların verimliliğine dönüştürülmesi için mobil iş uygulamalarının geliştirilmesi amaçlı yatırımlar yapılacak.

KoçSistem ArGe ve İş Uygulamaları Danışmanlık Direktörü Ömer Özgür Çetinoğlu
ETİKETLER : 1011