Dosya OT/VT 02 MART 2015 / 09:04

Mobil kanal artık ana kanal haline dönüşüyor

İş bilgilerine mobil cihazlar üzerinden erişim talebi ve alışkanlıkları gitgide artıyor. Bu talebe karşılık vermesi neredeyse zorunlu olan işletmeler ise yükselen mobil trendden paylarını alabilmek için var güçleriyle teknolojiyi yakalamak ve en kısa sürede müşterilerine veya kullanıcılarına istenilen hizmet kalitesini verebilmek durumundalar.

Daha önce sadece “yeni” bir kanal olarak görülen mobil kanal artık ana kanal haline dönüşmeye başladı. Bu dönüşüm ise pazara yetişme hızında, mükemmel kullanıcı deneyimi sunmakta ve yüksek stabilite ve hatasızlık hedeflerinde, radikal değişimler getiriyor. Artık neredeyse hiç bir mobil uygulamaya ikinci bir şans tanınmıyor. Uygulamanın 3-4 saniyede istenilen sonucu dönmüyor olması, beklenmeyen hatalar ve ekran tasarımının test edilmemiş bir cihazda bozuk bir şekilde gözükmesi, kullanıcılar tarafından oldukça agresif ve dramatik bir şekilde “store” puanlarında  düşmeye sebep oluyor ve karşılığında düzeltilmesi zor, negatif müşteri deneyimi olarak karşımıza çıkıyor. İşletmeler bu sorunların aşılması için giderek, uygulama testlerini gerçek cihazlarla ve daha fazla cihaz modelinde test ediyor. Bu noktada gerçek cihazlarla mobil test otomasyonu kalite ve hızın artmasında vazgeçilmez unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.

Sürekli geri bildirimler ve pazara ulaşım hızı baskısında kalan mobil uygulama geliştiricilerinin er ya da geç uygulamakta zorunlu olduğu yaklaşımlar; çevik yöntemler ve “DevOps”. Çevik yöntem kullanan ekipler, iş birimlerinin ve uygulamalarının üretime alınmasından sorumlu operasyon ekiplerinin çevik olmaması durumunda ise tek başlarına kalıyorlar. Bu durumun aşılması için özellikle de mobil uygulama geliştirmede; geliştirme, kalite ve operasyon işlevlerinin sürekli ve kesintisiz yürütüldüğü yaklaşım olan DevOps kaçınılmaz. DevOps uygulaması için şirketlerdeki kültürel değişim ne kadar şartsa test ve devreye alım otomasyonu teknolojileri de o kadar şart olmuş durumda.

Bu bağlamda, HP olarak, kurumlara mobil, bulut, hibrit ve ticari uygulamalarında kaliteyi tesis etmeleri için HP Uygulama Yaşam Döngüsü Yönetimi portföyüyle destek oluyoruz. Bu portföy içerisinde sunulan yazılım çözümlerinin uygulama planlama, geliştirme, test etme ve sunma süreçlerindeki maliyetleri düşüren, hızı ise artıran özellikleri sahip çözümlerle müşterilere hizmet veriyoruz.

HP Türkiye Yazılım Teknik Danışman Murat Akbar

 
ETİKETLER : 1011

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics