Dosya OT/VT 23 EYLÜL 2013 / 08:25

OT/VT cihazları da dönüşüm yolunda

OT/VT çözümlerinde kullanılan teknolojilerin, yenilenebilir ve uyum sağlayabilir olması önem kazanırken, endüstriyel terminallere ek olarak, endüstriyel tabletlerin de öne çıkması bekleniyor.

OT/VT uygulamaları, perakende, hızlı tüketim, medyada saha satış, satış dağıtım, üretim, otomotivde depo ve ambar yönetim sistemi, lojistik ve taşımacılıkta kargo takip, üretimde stok ve üretim yönetimi, enerji ve telekomda sayım ve etiketleme, birçok belediyede park otomasyonu ve enerjide sayaç okuma uygulamaları olmak üzere pek çok yerde kullanım alanı buluyor. Bilgiye anlık erişim ihtiyacı olan her yerde önemli bir rol üstlenen, OT/VT’de, gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda da çok daha geniş sistemleri kontrol edebilen, farklı uygulamaları içinde barındıran ve işlem hızlı sağlayan çözümler öne çıkıyor. Kullanılan teknolojilerin, yenilenebilir, sürekli gelişen teknolojilere zahmetsizce uyum sağlayabilir olması da öncelikler arasında yer alıyor.
Mobil OT/VT ürünleri, aynı anda kurumsal iş asistanı kimliğine bürünüyor
Küresel bazdaki gelişmelerin ülkemizde de eş zamanlı olarak yaşandığı sektörde yeni gelişen talepler doğrultusunda endüstriyel terminallere ek olarak, endüstriyel tabletlerin de önümüzdeki günlerin gözdesi olacağı belirtiliyor. Son dönemlerde farklı işletim sistemlerine sahip endüstriyel tablet bilgisayarlara önemli bir talep olduğu vurgulanırken, sektör yetkililerine göre mobil OT/VT ürünleri, bu gelişmelerle kurumsal iş asistanı kimliğine bürünüyor. Aybil Bilişim Genel Müdür Yardımcısı Vedat Doğanalp’a göre de OT/VT sektörü artık eski tip terminaller yerine tercihini endüstriyel tablet vb. donanımlardan yana kullanacağı bir döneme giriyor. Bundan birkaç sene öncesine kadar OT/VT sektöründe tablet konusu gündemde değilken bugün pazarın yaklaşık yüzde 5-10’una hâkim olmuş durumda olduğunu dile getiren Doğanalp, “İhtiyaç artık RF terminallerin dar ve zor kullanılan ekranları yerine herkesin rahatlıkla kullanabileceği üzerinden daha çok veriye erişilebilen geniş ekranlı cihazlar olarak görülüyor” diye konuştu.
Yeni pazar koşullarında yeni nesil OT/VT çözümleri yer bulacak
Sahadan veri toplarken 2D barkod ve RFID sistemlerinin yaygınlaşmaya başladığı, klasik çözümler yerine daha agresif çözümlerin başarılı olduğunun görüldüğünü de belirten Doğanalp, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya artık hızlı üreten, üretirken maliyetini anlık ve hızlı hesaplayabilen, verimliliğini kontrol eden ve belli bir seviyenin üstünde tutan şirketlerin daha başarılı olduğu bir pazar haline gelmiştir. Bunları da sağlayacak olan da yeni nesil OTVT çözümleri olacaktır.”
Barkod okuyucularda da değişim yaşanacak
Genişbant uygulamaları artışının neredeyse bina içi uygulamalar hariç kalan tüm pazarda 3G ‘li mobil terminallerin pazar hâkimiyeti elde etmesini sağladığını belirten Perkon Proje Satış Müdürü Oğuz Güçarslan, satılan mobil terminallerin yüzde 50’ye yakınını genişbant kullanan 3G’li mobil terminallerin oluşturduğuna dikkat çekti. Bunun dışında yeni yazarkasa POS tebliğine bağlı olarak özellikle perakende pazarında kullanılan barkod okuyucularda da önümüzdeki dönem değişim yaşanacağının altını çizen Güçarslan, “Diğer bir pazar da hızlı satış süreçleri ve restoran uygulamaların da kullanılan POS PC’ler. Bu ürünler de 2013 yılında iş uygulamalarında çok sık kullanılmaya başladı. Önümüzdeki dönem içinde talep göreceğe benziyor” diye konuştu.
Kablosuz işlem kolaylığı tercih sebebi oluyor
Diğer taraftan dünyada RFID ve görüntü işleme teknolojilerinin barkodun yerini almaya başladığı da görülüyor. Küresel eğilimlere söz konusu olduğunda, uygulama tarafında, şirket ihtiyaçlarına uygun bir model kurmanın gittikçe daha önemli hale geldiği düşünülüyor. OT/VT uygulamaları geliştiren şirketlerin de gün geçtikçe daha hızlı sürüm ve sürüm güncellemeleri yapmaları gerekliliği ortaya çıkıyor. Bazı sektör uzmanları tarafından donanım tarafında Android ve tüketici elektroniğinde ise mobil aygıt yükselişi OT/VT teknolojilerine yön verecek gündem maddeleri olarak tanımlanıyor.

OT/VT ürünlerinde mobilite ve tasarımsal farklılıklar göze çarpacak

Gelecek dönemde OT/VT’nin gelişim yönüne değinen İGE Satış Müdürü Kerim Türkman, gelişim yönünün “müşteri” bağının geliştirilmesine olanak sağlayan uygulamalara doğru olacağına dikkat çekti. Türkman sözlerini şöyle sürdürdü: “Örneğin, evinizde bir karekod okuyucu olabilir ve müşteri o an içtiği meyve suyunun “meyvelerinin” hangi meyve bahçesinden toplandığının bilgisine, internetten meyve suyu kutusunun üzerindeki karekodu okutarak ulaşabilir. Diğer taraftan OT/VT ürünlerinde mobilite, tasarımsal farklılıklar göze çarpabilecektir. Mobilitenin bilgi işlem yeteneğinden ziyade kablosuz iletişim performansı ön plana çıkartılması da ön görülebilir. WiMAX ve benzeri teknolojik yeniliklerin de bu gelişmelerin öncüsü olacağı kanaatindeyiz.”
ETİKETLER : Sayı:939

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics