Dosya OT/VT 13 TEMMUZ 2015 / 06:07

OT/VT çözümleri iş süreçlerine kalite katıyor

Perkon Proje Satış Müdürü Oğuz Güçarslan

Tanımlama teknolojilerinin işletmelerin tüm süreçlerinde ciddi bir etkisi söz konusu. Bu hem dikey pazarlar noktasında, hem de bu pazarların süreçleri noktasında. Ürünlerin işletmeye kabulünden, üretim veya satış sürecine, depolamadan sevkiyat sürecinden satış sonrası servis sürecine kadar tüm döngüde OT/VT uygulamaları kullanılıyor. Temel avantaj zaman, diğeri ise doğruluk, ardından ise takip geliyor.

İşletmeler herhangi bir iş sürecinde OT/VT çözümlerini devreye aldıklarında yukarıda bahsettiğimiz kazanılan zaman, elde edilen doğruluk ve süreçlerin takip noktasında ciddi bir kaliteye ulaşıyor. Bu kazançlar işletmenin türüne ve uygulanan sürece göre, yüzde 10’dan yüzde 90’a varan kazançlar haline dönüşebiliyor.

Cihaz seçiminde pozisyon önemli

Burada tercih süreç ve dikey pazar pozisyonuna göre belirleniyor. Saha uygulamalarında EDA (Enterprise Digital Assistant) form factor ve yüksek pil performansı olan cihazlar tercih edilirken, yakın dönemde 3G li sistemlerin şart talep oluşu iş uygulamalarında Andorid etkisini ciddi anlamda ön plana çıkarıyor.

Bunun dışında depolama/lojistik/kargo uygulamalarında ise, yüksek endüstriyellik talebi söz konusu. Perakende gibi bina için uygulamalarda ise tek elle kullanım, kolay klavye erişimi ilk adımda tercih etkileyen özellikler. Sağlık sektöründe ise tabiki anti-mikrobik muhafaza özelliği olan ürünler talep edilmekte.

Tüm BT süreçlerinde olduğu gibi doğru başlangıç, iyi bir analiz. Bu analizin ise en kritik noktası kullanılan ERP ve entegre edilecek sürece ve profile uygun donanım. Burada tercih donanım veya çözümlerin “en iyi” değil, “en doğru“ ilkesi ile değerlendirilmesi önemli.

Diğer bir noktadan bakıldığında ise önerilerimizi aşağıdaki gibi sıralamak mümkün;

  • En uygun cihazı seçmenin en doğru yolu, cihazın serviste ne kadar kalacağına dair açık bir umuda sahip olmaktır

  • Dünyada, cihaz kullanıcıları, cihaz her durduğunda üretkenlikten ortalama 75 dakika kaybediyor  • Projelerde başarının anahtarı, bozulma riskini asgariye indirgemektir  • Sahada çalışmayan bir cihazın etkisi kaçırılmış ciro fırsatı demektir.


Sesli depo yönetim sistemleri revaçta

OT/VT çözümlerinde kullanılan teknolojiler, tüketici elektroniğinde olduğu gibi hızlı değişim göstermemekte. Burada önemli olan oturmuş mühendislik olduğu için, değişim frekansı daha az. Bununla beraber özellikle sesli depo yönetim sistemleri yakın dönemde oldukça talep görmekte. Burada VoCollect ile çalışmalar yapıyoruz. Sadece depo değil, sesle yönetilebilen birçok uygulamayı yönetebilen bu sistemleri yakın dönemde farklı örneklerle de pazarda görüyor olacağız. Bunun yanında RF-ID çözümleri pazarda oldukça yaygınlaşmaya başladı.

 
ETİKETLER : 1030

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics