Dosya OT/VT 02 MART 2015 / 09:22

OT/VT teknolojileri her sektörde, her alanda yaygınlaşıyor

Barkod çubuklarının kullanıma başlaması ile ortaya çıkan OT/VT teknolojileri o günden bu güne çok önemli değişimlere sahne oldu. Artık geldiğimiz noktada, nesneler uzaktan radyo frekansı kullanılarak tanımlanabiliyor toplanan bilgiler mobil teknolojiler sayesinde anında karar destek sistemlerine aktarılabiliyor. Sahadan toplanan bu veriler sayesinde şirketler örgütlenmelerini çok daha etkin bir şekilde planlayabiliyor ve ihtiyaçlara çok daha hızlı cevap verebiliyor. Bu teknolojileri kullanan şirketler aynı zamanda büyük bir rekabet avantajı elde ediyorlar.

Özellikle RFID, ses uygulamaları, GPS, mobil internet ve dijital resim yakalama teknolojilerinin gelişimi OT/VT uygulamalarının çok daha farklı alanlarda kullanımını mümkün kıldı. Üretimden perakendeye her sektörde ve her süreçte işlerin daha hızlı ve doğru bir şekilde yapılabilmesini sağladı. OT/VT ile toplanan verilerin ERP gibi çözümlerle birlikte kullanılması ve anlamlandırılması süreçleri daha da kullanışlı bir hale getirdi.

Önümüzdeki yıllarda giyilebilir cihazlar, 3G ve 4G gibi yüksek bant genişliği sağlayan teknolojilerin yaygınlaşması OT/VT uygulamalarının önünü daha da açacak. Şirketler bu teknolojilerin faydalarını gördükçe her alanda kullanmaya başlayacak ve duyulan ihtiyaçlar doğrultusunda yeni uygulamalar geliştirmeye devam edecek.

Yaratıcı uygulamalar ortaya çıkıyor

Mobil cihazların ve internetin yaygınlaşması ile yaratıcı uygulamalar ve çözümler ortaya çıkıyor. Günümüzde neredeyse herkesin cebinde bir akıllı telefon ve mobil internet bağlantısı bulunuyor.  Bu yaratıcı uygulamalardan birisi ABD’de bir süpermarket zincirinde kullanılan uygulama. Uygulamayı akıllı telefonlarına ya da tabletlerine yükleyen kullanıcılar sepetlerine koydukları ürünlerin üzerinde bulunan barkodu okutuyorlar. Böylece ürünle ilgili raflarda yer almayan bilgileri alırken aynı zamanda kasada toplam ne kadar ödeyeceklerini de görebiliyorlar. Uygulamayı kullananlar ayrıca sadece bu uygulama için hazırlanan farklı kampanyalardan da yararlanabiliyorlar.  Bu tarz örnekleri çoğaltmak mümkün.

Yeni eğilimler kuvvetleniyor
Diğer taraftan dünyada RFID ve görüntü işleme teknolojilerinin barkodun yerini almaya başladığı da görülüyor. Küresel eğilimlere bakıldığında, uygulama tarafında, şirket ihtiyaçlarına uygun bir model kurmanın gittikçe daha önemli hale geldiği düşünülüyor. OT/VT uygulamaları geliştiren şirketlerin de gün geçtikçe daha hızlı sürüm ve sürüm güncellemeleri yapmaları gerekliliği ortaya çıkıyor. Bazı sektör uzmanları tarafından donanım tarafında Android ve tüketici elektroniğinde ise mobil aygıt yükselişi OT/VT teknolojilerine yön verecek gündem maddeleri olarak tanımlanıyor.

Şu an satılan mobil terminallerin büyük bölümünde 3G desteği bulunuyor. Bu cihazlar özellikle hızlı tüketim, saha satışı, dağıtım, üretim, depo ve ambar yönetimi, kargo takibi, stok ve üretim yönetimi, enerji, sayım ve etiketleme, park yeri otomasyonu sayaç okuma gibi uygulamalarda tercih ediliyor.

 
ETİKETLER : 1011

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics