Dosya OT/VT 23 EYLÜL 2013 / 08:24

OT/VT uygulamaları, ihtiyaca göre şekilleniyor

Yeni donanımlar, yazılım uygulamaları ve kurumların yeni gereksinimleri ile yeniden şekillenen OT/VT’de sınırlar genişliyor.

OT/VT uygulamaları, çok farklı yapıları, birbirini tamamlayan uygulama ve cihazları kapsadığı gibi, ihtiyaca göre şekillenen çözümlere de ev sahipliği yapıyor. Yeni teknolojiler de OT/VT uygulamalarında yansımasını buluyor. Son 2-3 yılda hem donanım hem de yazılım bazında gerçekleşen değişimlerin yansıdığı pazarda müşterilere özel üretilen yazılım çözümleri de önem kazanıyor.
Terminaller tarafında özellikle son dönemlerde kablosuz iletişimin kolay, hızlı ve ekonomik yatırımlarla sağlanabilmesi nedeniyle 3G iletişimi destekleyen, endüstriyel dayanım standartlarına ve veri toplama özelliklerine sahip endüstriyel terminaller ve tablet bilgisayarları tercih ediliyor.
Kredi kartları ile ilk tanıdığımız manyetik kart teknolojisi ise artık yerini çok daha güvenli ve akıllı kartlara ve RFID teknolojilerine bırakıyor. Bu gelişim ışığında, alışılan uygulamaların ötesinde, yeni geliştirilen birçok projede akıllı kartlar veya RFID ürünleri kullanılıyor.
OT/VT çözümlerinde kullanılacak teknolojiye karar verebilmek için uygulamanın çok iyi analiz edilmesi gerekliliği de, bir diğer önemli noktayı oluşturuyor. Bakıldığında yıllardır kullanılan lazer barkod okuma teknolojisi de halen sektörün en fazla tercih edileni. Ancak o da yerini yavaş yavaş 2 boyutlu kod okuyuculara bırakıyor. Özellikle geçen 3 yıl içinde uygulanan ilaç takip sistemi kare kod uygulaması ile ‘Imager barkod’ okuyucu satışları artarken bunu başka sektörlerin de takip edebileceği söyleniyor. Diğer taraftan saha cihazlarında 3G tercih edilmeye başlamış olmasına rağmen, fiyat/performans oranı iyi olan GPRS’li ürünlerin, sahadan yüklü veri göndermeyen şirketler tarafından tercih edildiği de görülüyor. 2D barkod okuyuculu ürünler ise geleceğe yatırım olarak tercih edilebiliyor. Sektör yetkilileri, bazen tercih edilen şirketin sunduğu hizmet olanaklarının teknoloji ya da cihaz tercihinin önüne geçebildiğini de belirtiyor.
Yeni nesil cihazlar tercih sebebi oluyor
Değişim sürecinin pusulasında ağırlıklı olarak tümleşik çözümler ve mobilite yer alırken, teknolojinin ilerlemesine paralel olarak cihazların yenilenmesi de devam ediyor. Tüm sınırları ortadan kaldırarak çalışanların sahada olmalarına olanak veren yeni nesil cihazlar tercih ediliyor. Bu konuda önce GSM, daha sonra GPRS/EGPRS ve son olarak da 3G ile veri bant genişliğini sürekli olarak artıran GSM operatörleri, yeni nesil kavramın en önemli unsurları haline geliyor. OT/VT’de diğer gereksinimler ise daha hızlı işlemciler, yüksek bellek kapasiteleri, en yeni işletim sistemleri olarak sıralanıyor. Gereklilik listesinde hızlı veri girişini sağlayan dokunmatik ekran ve tuş takımı, terminaller üzerinde yer alan bir ve iki boyutlu barkod okuyucular yer alıyor. Gelişen pil ve Bluetooth teknolojisi de olmazsa olmazlar arasında bulunuyor. El terminalleri, şık ve birçok fonksiyonu içeren cihazlar haline gelirken, tümleşik hale gelen cihazlar ile sesli iletişimden kredi kartı tahsilâtına kadar birçok farklı teknoloji bir arada görülmeye başlanıyor.
Donanım kadar yazılım tarafında da eğilimler değişiyor
OT/VT söz konusu olduğunda donanım kadar, yazılım tarafında da eğilimlerin değiştiğine işaret ediliyor. Eskiden sadece Microsoft Windows tabanlı geliştirilen uygulamalar, artık Google Android ve Apple iOS tabanlı olarak da geliştiriliyor ve talep ediliyor. Dolayısı ile farklı işletim sistemli donanımlar da sektörde oyuncu haline geliyor. Son zamanlarda popüler olan diğer bir uygulama ise cep telefonları üzerinden barkod okutularak yapılan kampanyalar ve müşterilere özel indirimler olarak karşımıza çıkıyor.
Donanım ve yazılım bazında değişim var
OT/VT sektörünün gelişimine bakıldığında son 2-3 yılda değişimin hem donanım hem de yazılım bazında gerçekleştiğini belirten Aybil Bilişim Genel Müdür Yardımcısı Vedat Doğanalp da, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Müşterilere özel üretilen yazılım çözümleri günümüzde daha da önem kazanmış durumda. Android gibi genel açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin geliştirilmesi sayesinde çok basit çözümler daha etkin kullanılabilmekte. Daha da önemlisi artık donanım kadar o donanım üzerinde çalışan yazılım da büyük önem kazandı. Müşteri tarafında ise çözümlerin mevcut ERP yazılımına bütünleştirmesi, gerçek zamanlı doğru verilerin müşteri tarafına iletilerek üretim verimliliğinin takip edilebilmesi de öne çıkıyor. Artık şirketler, maliyet muhasebesinin önemini kavradıklarından dolayı anlık üretim verilerinin sahadan hızlı ve düzgün biçimde toplanması bir başka önemli noktayı oluşturuyor. Bu da yeni gelişen teknolojiler sayesinde daha kolay yapılabiliyor. Sahadan veri toplama konusunda da klasik 1D barkodlu uygulamalar devam etmesine rağmen artık dünya 2D barkod çözümleri ve RFID çözümleri üzerine gidiyor. Buradaki amaç da sahadan veriyi toplarken daha çok veriyi daha kolay yöntemlerle toplayarak süreci daha doğru bir şekilde takip etmek oluyor.”

OT/VT çözümlerinin kullanım alanı artıyor

Yaşanan değişimlerin sektörde çok daha iyi fiyatlı ve daha başarılı ürünlerin pazara girmesi ile kendisini gösterdiğine dikkat çeken Perkon Proje Satış Müdürü Oğuz Güçarslan, bunun da haliyle tabana kadar yayılan OT/VT ürünleri kullanımını tetiklediğini belirterek şöyle konuştu: “Genel olarak bakıldığında, OT/VT ürünleri hayatımızın her yönünde ve buna bağlı her sektörde kullanılıyor. Kullandığımız otomobilin üretim sürecinden, hasta takip sürecine, spor salonu girişinden, kullandığımız suya kadar her yerde var aslında. Genel itibariyle ise durum üretim süreçleri, depo/lojistik uygulamaları ve saha uygulamaları olarak temel 3 iş sürecinin takibinde öne çıkıyor. Bunlar da zaten neredeyse hemen hemen tüm sektörlerde kullanılıyor.”
ETİKETLER : Sayı:939

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics