Bilişim Dünyası Oyun 17 OCAK 2013 / 16:34

Crytek Türkiye’de

Oyun dünyasının dahisi Crytek cebinde 20 milyon avro ile Türkiye’ye geldi. Dünya çapında tanınan Crysis oyun serisinin ve bu oyunun teknolojik tabanını oluşturan CryENGINE teknolojisinin üreticileri Yerli Kardeşler, gelişmekte olan Türk oyun pazarını uluslararası piyasada hak ettiği yere getirebilmek amacıyla İstanbul merkez ofisini hizmete açtı.

Crytek’in Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerine yönelik yatırım planı TC Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Crytek’in kurucuları Cevat Yerli, Avni Yerli, Faruk Yerli ve Crytek İstanbul Genel Müdürü Serhat Bekdemir’in ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısıyla ilk kez kamuoyuna duyuruldu.

Üretim odaklı teknolojinin merkezi olacak
Yapılan toplantıda söz alan Cevat Yerli, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinden de sorumlu olacak Crytek İstanbul’un Türkiye’ye yapılacak yatırımla bölgenin ihracat merkezi olacağını belirtti.
Crytek İstanbul ofisinde 150 kişilik üstün nitelikli personelin istihdam edileceğini söyleyen Yerli, “Bu yatırımla tersine beyin göçünü teşvik etmeyi amaçladık. Üretim odaklı teknolojinin geliştirilmesine öncelik verecek olan Crytek’in dünyanın dört bir tarafında yer alan ofislerinde çalışan yaklaşık 50 Türk uzman ve mühendisin bilgi ve deneyiminin bu konuda en değerli kaynaklardan biri olacağına inanıyoruz” dedi.

Türkiye oyun pazarı her yıl yüzde 16 büyüyor
Crytek’in Türkiye’ye yaptığı yatırımın önemine değinen Serhat Bekdemir, Crytek gibi oyun teknolojilerinde sektöre yön vermiş bir şirketin Türkiye’ye yaptığı yatırımın bir dönüm noktası olacağını belirtti. Bekdemir, “Crytek’in oluşturacağı ekosistem, yetiştireceği kalifiye insan kaynağı ve aktaracağı bilgi birikimi, Türkiye’nin oyun sektöründe dünya devleriyle yarışacak hale gelmesine yardımcı olacaktır” dedi.

2000 yılında toplam büyüklüğü 500 bin dolar olan ve yüzde 99,9 oranında korsan kopyaların egemen olduğu Türkiye oyun pazarının geçtiğimiz yıl 500 milyon dolarlık bir pazar haline geldiğine değinen Bekdemir, “Pazar her yıl yüzde 16 büyüyor. Bugün Türkiye piyasasında 50′nin üzerinde oyun geliştirme stüdyosu mevcut. Yakında Türkiye’nin bu konuda çok daha iyi bir konuma geleceğine inanıyorum. Bunun için de Türkiye’de farklı kurumlar tarafından bu alana verilen desteklerin tek bir çatı altında toplanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Eğlence yatırımlarının ekonomiye etkisi büyük
Basın toplantısında konuşan TC Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de şunları söyledi:
“Türkiye’de bilgisayar ve ona bağlı yan sanayi, programlama, eğlence, teknoloji ve bilgi-iletişim altyapısıyla ülke ekonomisinin en temel unsurlarından biridir. Ekonomik ve sosyal girdileriyle toplumu sürekli etkileyen bir yapıya sahip olan bilişim sektörü ve buna bağlı olan eğlence katmanları, üretim ve gelişim sürecinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu alanda yapılan önemli yatırımların ekonomide yarattığı etkiler, ülkelerin ekonomik yapıları içinde ağırlıklı bir yere sahiptir. Bu yüzden kendi içimizden yükselen değerlerin ülkeye katkıda bulunmalarını gururla izliyor ve destekliyoruz.”

Crytek İstanbul Ofisi neleri beraberinde getirecek?
Öncelikle Crytek tarafından geliştirilen CryENGINE Türk geliştiriciler için daha rahat ulaşılabilir olacak. Crytek’in yatırımı insan odaklı olacağı için, oyun geliştirme süreçlerinin düzeyini de artırarak, ülkemizden dünya çapında oyunlar çıkarılmasını sağlayacak. Crytek’in önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye’ye 20 milyon avro yatırım yapması bekleniyor. Crytek, İstanbul merkezinde hem yeni teknolojileri, hem de bu teknolojileri inovasyonla buluşturan deneyim havuzunu Türkiye’ye aktarmış olacak. Crytek İstanbul merkezinin açılmasıyla birlikte, küresel oyun pazarında Türkiye’nin daha aktif bir oyuncu olması hedefleniyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics